Elżbieta Dzikowska - największa polska podróżniczka

5

Elżbieta Dzikowska to największa polska podróżniczka, a przy tym człowiek z pasją, pasją zdobywania i tworzenia. Charakteryzują ją wielkie pierścienie i "jeżyk" - idealna fryzura na wyprawy.

Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk i krytyk sztuki, sinolog (znawca Chin), podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny "Pieprz i wanilia". Jest też autorką popularnego przewodnika po Polsce - "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!".

Elżbieta Dzikowska zajmuje się fotografią, zarówno artystyczną jak i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek. Ułatwiają jej to niezwykle ciekawe podróże do miejsc tak oryginalnych i pięknych, jakie nawet nie śnią się przeciętnemu Polakowi.

Pani Elżbieta ma niespokojną naturę, rzadko kiedy chodzi po domu w piżamie, ciekawość świata, podnieta nieznanym i żądza działania zmusza ją do ciągłego planowania, nieustannego spełniania marzeń. Była kilkanaście razy w Peru, któe uwielbia, kilka razy w Meksyku, zakochała się w Gwatemali - siedlisku Indian.

Wrażeń z podróży nie chowa pod poduszką, dzieli się nimi z innymi zarażając ich swoją pasją. Liczne audycje i publikacje mają charakter subiektywny, pełny emocji. Ale to nie wszystkie "pamiątki z podróży". Pani Elżbieta była inspiratorką powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu, któremu niejednokrotnie przywoziła ciekawe eksponaty.

Niezwykła młodość Elżbiety Dzikowskiej

Elżbieta Dzikowska urodziła się jako Józefa Elżbieta Górska. Wychowywała ją głównie babka, ponieważ matka prowadziła herbaciarnię z wyszynkiem w celu zapewnienia rodzinie bytu.

Ojciec Elżbiety był łącznikiem Armii Krajowej. Został uwięziony przez Niemców na zamku w Lublinie, gdzie stracono go w 1944 roku. W wieku piętnastu lat Elżbieta również spędziła pół roku w celi w tym samym miejscu, za przynależność do nielegalnej organizacji ZEW (Związek Ewolucjonistów Wolności).

Pani Elżbieta rozpoczęła edukację w wieku sześciu lat i zrobiła dwie klasy (trzecią i czwartą) w jednym roku, dlatego studia rozpoczęła w wieku 16 lat. Została studentką w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku sinologia (ogólna wiedza o Chinach).

W 1957 roku udało jej się wyjechać na sześć tygodni do Chin, już jako żona Andrzeja Dzikowskiego, wówczas studenta polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, później dziennikarza.

Będąc redaktorką czasopisma, studiowała dziennie historię sztuki. Pracując w redakcji wyjeżdżała wielokrotnie do odległych krajów, głównie Ameryki Południowej i Łacińskiej (Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Wyspa Wielkanocna, Brazylia, Urugwaj, Kuba, Haiti, Jamajka, Panama i Argentyna). Została nawet członkiem Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów. W tym czasie też rozpoczęła swoją przygodę z fotografią stając się fotoreporterką.

Elżbieta Dzikowska, Tony Halik i cały świat

W 1974 roku Elżbieta poznała Tony Halika - swego przyszłego męża. Połączyła ich wielka pasja podróżowania. W 1976 roku jako pierwsi Polacy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.

Wspólnie podróżowali do niemal wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, kilkudziesięciu stanów USA oraz: Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, Chin, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną oraz do Afryki (Kenii i Tanzanii, Maroka, Libii i Egiptu).

Wspólnie tworzyli filmy i programy telewizyjne. Spędziali razem czas, spełniali marzenia, realizowali siebie, szanując przy tym swoje odrębności i pragnienia.

Groch i kapusta czyli zgłębianie Polski

Po śmierci Tony Halika (1998) Pani Elżbieta zaczęła popularyzować ciekawe zakątki w Polsce poprzez programy telewizyjne i radiowe oraz książki z cyklu Groch i kapusta. W tym roku (2011) pojawi się III wydanie pozycji "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!" w 4 tomach.

W 2006 roku Pani Elżbieta otrzymała Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Jest wiceprezesem polskiego oddziału The Explorers Club, członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) oraz honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024