Na te kwestie zwróć uwagę podczas wyboru AC

Komentarze 0
2023-04-27 13:00:00

Ubezpieczenie swojego auta to dla każdego bardzo ważna kwestia. Choć jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut, to warto rozszerzyć polisę między innymi o AC, które zapewnia o wiele większy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup AC? Podpowiadamy.

AC – jaką ochronę zapewnia?

AC, czyli Autocasco, jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które zapewnia ochronę pojazdu w przypadku kradzieży oraz uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia. To, jak szerokim zakresem ochrony będzie objęte Twoje auto, zależy od tego, na jakie towarzystwo ubezpieczeniowe się zdecydujesz. W przypadku OC zakres ochrony będzie wszędzie taki sam, gdyż określa to ustawa, natomiast przy AC sprawa wygląda inaczej. To ubezpieczalnie określają, jakie wsparcie w ramach polisy zapewnią. Jeśli zależy Ci na kompleksowej polisie, która będzie pomocna w jak największej ilości sytuacji, warto porównać oferty pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Na rynku jest ich wiele, dlatego, zamiast tracić wielu godzin na odwiedzanie siedzib poszczególnych z nich, najlepiej jest znaleźć najlepsze AC (AutoCasco) za pośrednictwem porównywarki cen ubezpieczeń. Dzięki niej szybko otrzymasz zestawienie ofert i łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj dokładnie warunki umowy.

AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Niewątpliwie dla wielu osób bardzo ważnym czynnikiem podczas wyboru ubezpieczenia, będzie jego cena oraz zakres ochrony, jaką otrzyma. Jest jednak o wiele więcej szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Są nimi przede wszystkim:

  • Sposób, w jaki będzie obliczona wysokość ewentualnego odszkodowania z tytułu kosztów naprawy. Możliwe są dwa warianty – serwisowy i kosztorysowy. W przypadku wariantu serwisowego, koszty naprawy są wyliczane na podstawie cen oryginalnych części, które posiadają logo producenta. Podobnie w przypadku wyliczania kosztów napraw blacharskich czy lakierniczych. Będą one obliczone na podstawie cen usług autoryzowanych warsztatów. Wariant kosztorysowy zapewnia jedynie odszkodowanie liczone na podstawie cen rynkowych robocizny i przy użyciu części zamiennych. Zdecydowanie lepszą opcją jest wariant serwisowy, który zapewnia pomoc najwyższej klasy.
  • Udział własny w szkodzie. Niektóre ubezpieczalnie oferują taką opcję, która nie zawsze jest korzystna. W przypadku wystąpienia szkody, koszt może być pomniejszony np. o 500 zł, jednak, mimo że zapis taki zmniejszy wysokość składki, to gdy np. dojdzie do niewielkiej szkody (poniżej 500 zł), możesz nie móc dokonać naprawy w ramach AC.
  • Amortyzacja części. Oznacza ona pomniejszenie wartości części, które są przeznaczone do wymiany, co często jest związane z wiekiem pojazdu. W przypadku gdy np. zostanie ona określona na 30%, a części będą kosztować np. tysiąc złotych, otrzymasz jedynie 700 zł odszkodowania.
  • Suma ubezpieczenia. Najprościej rzecz ujmując, jest to granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sumą ubezpieczenia będzie wartość pojazdu, jednak ważne jest czy jest ona stała czy zmienna. Przy stałej, będzie ona ustalana w momencie zawarcia umowy, w przypadku zmiennej ubezpieczyciel po szkodzie określi nową wartość i otrzymasz znacznie mniejsze odszkodowanie.
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej będą to sytuacje, gdy szkoda miała miejsce np. po spożywaniu środków odurzających lub została spowodowana naumyślnie czy przez rażącą niedbałość.

Czy AC będzie obowiązywać poza granicami Polski?

Wiele osób wyjeżdżających za granicę zastanawia się, czy wykupione w Polsce ubezpieczenie będzie obowiązywać także w innym kraju. Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju europejskiego, zapewne nie będzie z tym problemu i będzie ona obowiązywać, jednak gdy chcesz odwiedzić kraj, który jest poza Unią Europejską, musisz sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie będzie honorowane. Możesz sprawdzić te informacje w warunkach umowy. Jeśli dany kraj jest na liście, wystarczy kupić winietę (https://najtaniejuagenta.pl/winiety/) i cieszyć się podróżą.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy w Małopolsce. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty w woj. lubuskim. 

Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium! 

Parki narodowe w Polsce - top 5

Odwiedziliśmy jak dotąd 20 parków narodowych w Polsce, a ostatnie 3 mamy zamiar poznać w najbliższym czasie. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 5 najpiękniejszych z nich, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Wam polecam. Możecie jechać w ciemno!

08 wrzesień 2023 14:31

Wiki Lubi Zabytki - zadbaj o przyszłe pokolenia i wygraj nagrody!

Lubicie zabytki? Jestem przekonana, że tak. A czy lubicie robić zdjęcia zabytkom?

Właśnie nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, bo w dniach 01 - 30 września 2023 trwa Konkurs Wiki Lubi Zabytki!
To organizowany od 13 lat międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego.

Czy leży Ci na sercu dobry stan zabytków? Czy uważasz, że ważna jest wiedza o nich i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń? Jeśli tak, już dziś rusz na szlak, wykonaj fotografie i dodaj je w konkursie, zgodnie z regulaminem. Oczywiście zdjęcia nie muszą być wykonane w trakcie trwania konkursu.

04 wrzesień 2023 09:43

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie