Na te kwestie zwróć uwagę podczas wyboru AC

Ubezpieczenie swojego auta to dla każdego bardzo ważna kwestia. Choć jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut, to warto rozszerzyć polisę między innymi o AC, które zapewnia o wiele większy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup AC? Podpowiadamy.

AC – jaką ochronę zapewnia?

AC, czyli Autocasco, jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które zapewnia ochronę pojazdu w przypadku kradzieży oraz uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia. To, jak szerokim zakresem ochrony będzie objęte Twoje auto, zależy od tego, na jakie towarzystwo ubezpieczeniowe się zdecydujesz. W przypadku OC zakres ochrony będzie wszędzie taki sam, gdyż określa to ustawa, natomiast przy AC sprawa wygląda inaczej. To ubezpieczalnie określają, jakie wsparcie w ramach polisy zapewnią. Jeśli zależy Ci na kompleksowej polisie, która będzie pomocna w jak największej ilości sytuacji, warto porównać oferty pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Na rynku jest ich wiele, dlatego, zamiast tracić wielu godzin na odwiedzanie siedzib poszczególnych z nich, najlepiej jest znaleźć najlepsze AC (AutoCasco) za pośrednictwem porównywarki cen ubezpieczeń. Dzięki niej szybko otrzymasz zestawienie ofert i łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj dokładnie warunki umowy.

AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Niewątpliwie dla wielu osób bardzo ważnym czynnikiem podczas wyboru ubezpieczenia, będzie jego cena oraz zakres ochrony, jaką otrzyma. Jest jednak o wiele więcej szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Są nimi przede wszystkim:

  • Sposób, w jaki będzie obliczona wysokość ewentualnego odszkodowania z tytułu kosztów naprawy. Możliwe są dwa warianty – serwisowy i kosztorysowy. W przypadku wariantu serwisowego, koszty naprawy są wyliczane na podstawie cen oryginalnych części, które posiadają logo producenta. Podobnie w przypadku wyliczania kosztów napraw blacharskich czy lakierniczych. Będą one obliczone na podstawie cen usług autoryzowanych warsztatów. Wariant kosztorysowy zapewnia jedynie odszkodowanie liczone na podstawie cen rynkowych robocizny i przy użyciu części zamiennych. Zdecydowanie lepszą opcją jest wariant serwisowy, który zapewnia pomoc najwyższej klasy.
  • Udział własny w szkodzie. Niektóre ubezpieczalnie oferują taką opcję, która nie zawsze jest korzystna. W przypadku wystąpienia szkody, koszt może być pomniejszony np. o 500 zł, jednak, mimo że zapis taki zmniejszy wysokość składki, to gdy np. dojdzie do niewielkiej szkody (poniżej 500 zł), możesz nie móc dokonać naprawy w ramach AC.
  • Amortyzacja części. Oznacza ona pomniejszenie wartości części, które są przeznaczone do wymiany, co często jest związane z wiekiem pojazdu. W przypadku gdy np. zostanie ona określona na 30%, a części będą kosztować np. tysiąc złotych, otrzymasz jedynie 700 zł odszkodowania.
  • Suma ubezpieczenia. Najprościej rzecz ujmując, jest to granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sumą ubezpieczenia będzie wartość pojazdu, jednak ważne jest czy jest ona stała czy zmienna. Przy stałej, będzie ona ustalana w momencie zawarcia umowy, w przypadku zmiennej ubezpieczyciel po szkodzie określi nową wartość i otrzymasz znacznie mniejsze odszkodowanie.
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej będą to sytuacje, gdy szkoda miała miejsce np. po spożywaniu środków odurzających lub została spowodowana naumyślnie czy przez rażącą niedbałość.

Czy AC będzie obowiązywać poza granicami Polski?

Wiele osób wyjeżdżających za granicę zastanawia się, czy wykupione w Polsce ubezpieczenie będzie obowiązywać także w innym kraju. Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju europejskiego, zapewne nie będzie z tym problemu i będzie ona obowiązywać, jednak gdy chcesz odwiedzić kraj, który jest poza Unią Europejską, musisz sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie będzie honorowane. Możesz sprawdzić te informacje w warunkach umowy. Jeśli dany kraj jest na liście, wystarczy kupić winietę (https://najtaniejuagenta.pl/winiety/) i cieszyć się podróżą.

Artykuł sponsorowany

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024