Blogowe Morsy 4. Morsowanie w Rynie na Mazurach

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Komentarze 4
Tagi blogowe morsy mazury morsowanie ryn zimna kąpiel
2023-03-29 15:02:35

Już od 4 lat każdej zimy na Mazurach odbywa się fantastyczna impreza - Blogowe Morsy, która magicznie zamienia luty w ciepły i czarujący moment w roku! Paradoksalnie, bo choć głównie chodzi o wyborne spotkanie w gronie świetnych blogerów, to jednak wisienką na torcie całego wydarzenia jest morsowanie. Mogłoby się wydawać, rzecz okrutna, a jednak w tych okolicznościach i w tym towarzystwie smakowała wybornie!

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn

Morsowanie

Ale co to jest w ogóle to morsowanie? Ostatnio stało się tak popularne, że już chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała.
Morsowanie to nic innego, jak zanurzenie się lub krótka kąpiel w zimnej wodzie. Nie ma znaczenia, gdzie to robimy, czy w jeziorze, rzece, morzu czy nawet w basenie. Ważne, by woda była zimna, czyli miała poniżej 15 stopni Celsjusza.

O ile w Polsce utarła się nazwa morsowanie, to z angielska bardziej powiemy o tej aktywności winter swimming albo cold water swimming. Niektórzy praktykują ją od lat, podobno zalecał ją nawet sam Hipokrates. Dziś uznaje się ją nawet za dyscyplinę sportową.

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn

 

Zalety morsowania

Jak to w życiu bywa, wszystko niesie ze sobą zalety, i wady. Podobnie jest z morsowaniem i może trudno Ci w to uwierzyć, ale jednak przewaga zalet morsowania nad jego minusami jest druzgocąca! A więc morsowanie obniża  ciśnienie tętnicze, zwalnia tętno, powoduje też wzrost kortyzolu i choć mówi się na niego hormon stresu i mogło by się wydawać, że to niepożądane zjawisko. Nic bardziej mylnego. Główną funkcją kortyzolu jest bowiem dostarczenie większej ilości energii w sytuacjach stresu fizycznego czy emocjonalnego. Poprawia też naszą odporność. Jest więc nam jak najbardziej potrzebny i to jeden z powodów, dla których amatorzy morsowania rzadziej chorują. A jeśli dodać do tego działanie antydepresyjne i poprawę pamięci, to nie wiem, jak możesz jeszcze opierać się tej idei.

A jeśli te zalety dotąd Cię nie przekonały, to jest jeszcze jedna, dla niektórych najważniejsza: mówi się, że spędzenie 3 minut w wodzie o temperaturze 3 stopni Celsjusza, pożera z organizmu energię równą sprintowi na 1500 metrów. To w takim razie idealny sposób na odchudzanie!

No ale oczywiście nie jest tylko różowo. Morsowania powinny unikać osoby z problemami kardiologicznymi, bowiem zanurzenie w zimnej wodzie to duże obciążenie dla układu krążenia. Stąd po takiej kąpieli mogą wystąpić arytmie.

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn

 

Jak morsować?

Sezon morsowy trwa od października do końca kwietnia. Najlepiej zacząć z osobą, która już wcześniej morsowała. Nawet, jeśli nabierzesz trochę doświadczenia, warto pamiętać, by morsować zawsze w towarzystwie innych osób. Tak jest po prostu bezpieczniej! Nie potrzebujesz specjalnego stroju, wystarczy zwykły strój kąpielowy. Dobrze mieć ubraną czapkę i rękawiczki, ale nie jest to koniecznie potrzebne. Ja nie lubię zimnych stóp, toteż miałam również ubrane buty przeznaczone do wody i to był bardzo dobry ruch. Oczywiście przydaje się ręcznik i suche, ciepłe ubrania po morsowaniu. Bardzo dobrym pomysłem jest ciepły napój w termosie, najlepiej herbata. Przed morsowaniem nie pij alkoholu!

A gdy już nadejdzie ten moment... Przed wejściem do zimnej wody należy się dobrze rozgrzać. Zaraz po rozgrzewce wejdź do wody zdecydowanie i zanurz się do klatki piersiowej. Nie wycofuj się w trakcie wchodzenia, bo będzie Ci znacznie trudniej wrócić do wody. Na początek kąpiel powinna trwać do 2 minut. W miarę regularnych kąpieli można zwiększyć czas przebywania w lodowatej wodzie do 5 minut. Dobrym rozwiązaniem jest również po wyjściu z wody rozgrzać się w saunie albo bani, jeśli jest taka możliwość. Po zagrzaniu można zakończyć przygodę z morsowaniem, albo spróbować wejść do wody ponownie. To naprawdę fajna przygoda!

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn

Blogowe morsy 4 na zamku w Rynie

Kąpiel

Muszę przyznać, że bardzo wciągnęła nas atmosfera Blogowych Morsów w Rynie, na których gościliśmy po raz pierwszy. Po raz pierwszy też morsowaliśmy, choć do ostatniej chwili nie byłam pewna, czy na pewno się zdecydujemy. Jestem szczęśliwa, że pokonaliśmy z Łukaszem wszystkie słabości i zanurzyliśmy ciała w tej lodowatej wodzie. Nie było wcale aż tak źle, niosła nas adrenalina całej niesamowitej imprezy. Do całej akcji przygotowała nas rozgrzewką Oktawia Nowacka - brązowa medalistka olimpiady w Rio z 2016 roku.

Przyznam jednak, że dużym motywatorem był fakt, że na plaży czekała na mnie, i oczywiście innych blogerów, w nagrodę balia z gorącą wodą i to w niej spędziłam więcej czasu. Malownicze Jezioro Ołów musi mi wybaczyć. Była też na miejscu sauna. Uśmiechy na twarzy mówią same za siebie, była moc, dobra energia i świetna zabawa! A po przebraniu ogrzaliśmy swe zmarznięte ciała przy ognisku, piekąc kiełbaski i swoiste ciasto zwane jaszczurem.

Blogowe Morsy 4 Ryn, autor Szalone Walizki
Blogowe Morsy 4 Ryn, autor Szalone Walizki

Zamek Ryn

Czwarta odsłona Blogowych Morsów w 2023 roku miała miejsce na magicznym zamku Ryn, w tej niewielkiej miejscowości na Mazurach. Cała impreza trwała od piątku do niedzieli. W sobotni wieczór bawiliśmy się na średniowiecznej biesiadzie zamkowej, z komturem krzyżackim, w strojach z epoki. To był niesamowity moment, trwający na tyle długo, by się nim odpowiednio nacieszyć. Pięknie ugościł nas ten pokrzyżacki zamek wzniesiony na niewysokim wzgórzu około połowy XIV wieku. To drugi co do wielkości zamek krzyżacki w Polsce, po zamku w Malborku. Powstał za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. W 1393 roku utworzono tu komturię, a pierwszym ryńskim komturem był Fryderyk von Wallenrod.

Na początku XXI wieku warownia została gruntownie odremontowana i od 2006 roku dostępna jest dla turystów w formie nowoczesnego hotelu z ofertą Spa. Każdy turysta może również zwiedzić korytarze i wybrane komnaty z przewodnikiem. Zachwyca tu ogromny dziedziniec, który otaczają cztery skrzydła: Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie i Więzienne. Podczas Blogowych Morsów spaliśmy w skrzydle Więziennym, ale wcześniej, latem mieliśmy okazję też nocować w skrzydle Myśliwskim. Warto zawitać w Rynie również letnią porą, bowiem zamek ulokował się bardzo malowniczo między dwoma jeziorami - niewielkim zbiornikiem o nazwie Ołów, w którym to właśnie moczyliśmy się w lutym, a całkiem sporym Jeziorem Ryńskim, które ma połączenie z wielkimi jeziorami mazurskimi. Działa tu przystań wodna i ekomarina, a niemal nad samym brzegiem stoi też zabytkowy młyn, który latem zaprasza jako przepyszny Gościniec Ryński Młyn, z jadłem regionalnym.

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn

 

Podziękowania

Nie mielibyśmy tej wielkiej przyjemności wspólnego blogowego morsowania i biesiadowania, gdyby nie Justyna z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Dorota i Jarek z bloga Szalone Walizki, którzy od początku wspólnie organizują to niecodzienne wydarzenie, a tym razem przy współpracy: Jack Wolfskin Poland, Browar Kormoran, DRINK Market Alkohole Winoteka, Collibre.eu oraz Hotel Zamek Ryn. Ślicznie dziękujemy za zaproszenie i już nie możemy doczekać się kolejnej odsłony 🙂
A bawili się z nami także inni blogerzy, którym również serdecznie dziękujemy za bardzo miły, wspólny czas 🙂
Antek w Podróży, Podróże bez ości, Hej Amigos, Tu i tam we dwoje, 101 Countries before 50, Życie w podróży, Cel w Podróży, Gdzie słońce dla nas wschodzi, RobiMy Podróże, Places2visit, Wszędobylscy, IDĘ DROGĄ - Poniewierka przez Świat, Co Tam w Podróży, Słowiańska Wędrowniczka, Mewa w locie, Tysiąc Stron Świata, Kuba ON TOUR, Pojechana, Doris in Social Media, Złap trop, Life in 20 kg, Martyna Chomacka.

Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Blogowe Morsy 4 Ryn
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2023 20:51

[cytuj autor='Jarek z Szalonych Walizek']Fajny tekst, na wspominki się zebrało. Dzięki że byliście, do zobaczenia[/cytuj]

Dzięki, cieszę się, że byliśmy i mogliśmy się z Wami bawić , chętnie zawitamy znów 🙂

 

Jarek z Szalonych Walizek
29 marzec 2023 20:49

Fajny tekst, na wspominki się zebrało. Dzięki że byliście, do zobaczenia 

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2023 18:39

[cytuj autor='Antek w podróży - travel blog']To był kapitalny wyjazd i cudowna atmosfera 🙂[/cytuj]

Wszystko prawda, bardzo mi się podobało 🙂

 

To był kapitalny wyjazd i cudowna atmosfera 🙂

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Gdzie znaleźć najlepsze apartamenty wakacyjne w Gdyni? Sprawdzamy!

Poszukujesz apartamentów nad morzem? Gdynia, położona nad Morzem Bałtyckim, zdobywa coraz większą popularność jako atrakcyjne miejsce turystyczne. Jej wyjątkowe położenie, piękne plaże i bogata oferta kulturowa przyciągają wielu odwiedzających. Wybór odpowiedniego apartamentu odgrywa kluczową rolę w udanym pobycie. W naszym artykule podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze wakacyjne apartamenty w Gdyni.

01 maj 2023 15:29

Na te kwestie zwróć uwagę podczas wyboru AC

Ubezpieczenie swojego auta to dla każdego bardzo ważna kwestia. Choć jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut, to warto rozszerzyć polisę między innymi o AC, które zapewnia o wiele większy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na zakup AC? Podpowiadamy.

27 kwiecień 2023 13:00

Wakacje w domku czy w apartamencie? Wybierz dobrze

Według instytutu Pollster prawie 46% z Polaków planujących wakacyjny wyjazd spędzi go nad morzem. Jeżeli to czytasz, zapewne jesteś w tej grupie. Co zatem w wakacje 2023? Ten etap decyzyjny za Tobą - Morze Bałtyckie. Pozostał Ci wybór odpowiedniej opcji zakwaterowania. W tym artykule podpowiemy, które kwestie warto przemyśleć przed wyborem domku czy apartamentu nad morzem. Przeczytasz też o wadach i zaletach obu rodzajów zakwaterowania. Po podjęciu świadomej decyzji z pewnością poczujesz ulgę, a wakacje staną się źródłem radości, a nie podstępnego stresu.

01 maj 2023 14:54
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023