Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Ubezpieczenie podróżne - co to takiego?

W ofertach firm ubezpieczeniowych znajduje się wiele produktów, stworzonych z myślą o różnorodnych potrzebach. Jeden z popularniejszych stanowi miedzy innymi ubezpieczenie podróżne, opracowane dla osób decydujących się na zagraniczne wojaże. W przeciwieństwie na przykład do obowiązkowej polisy OC, ubezpieczenie dla podróżujących jest w pełni dobrowolne - oznacza to, że można, lecz nie trzeba się na nie decydować. Jego posiadanie jednak niesie za sobą wiele zalet dla wszystkich, którzy planują wyjazd do obcego kraju. 

Warto wiedzieć, że przekraczając granicę naszego państwa, posiadane dotąd ubezpieczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia przestanie obowiązywać. Dodatkową ochronę może co prawda zapewnić karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która jednak nie zawsze może okazać się wystarczająca. Karta tego rodzaju jest w pełni darmowa, zaś zakres jej działania obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zapewni ona dostateczną pomoc, co w praktyce może skutkować koniecznością zapłacenia za udzieloną w innym kraju pomoc medyczną z własnej kieszeni. 

Z uwagi na ten fakt oraz liczne kierunki turystyczne obejmujące państwa poza Unią Europejską, powstało ubezpieczenie podróżne. Jest to kompleksowa ochrona gwarantująca wypłatę świadczenia za każdym razem, kiedy podczas zagranicznego wyjazdu dojdzie do zdarzenia, które znajduje się w umowie podpisanej z wybranym ubezpieczycielem. Chociaż planując urlop niechętnie bierzemy pod uwagę mniej korzystne scenariusze, warto pamiętać, że nie każde zdarzenie jesteśmy w stanie przewidzieć. Skutecznie można jednak ochronić się przed nieprzewidzianymi wydatkami, związanymi na przykład z leczeniem w obcym kraju czy zakupem niezbędnych lekarstw. 

Przed czym dokładnie chroni polisa turystyczna?

Posiadacze tego rodzaju polisy mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela, kiedy dojdzie do zdarzenia uwzględnionego w podpisanej umowie ubezpieczenia. Z uwagi na to, że ubezpieczenie podróżne jest dobrowolne, jego zakres może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Bardzo istotnym krokiem podczas poszukiwania najlepszej oferty jest zatem porównanie kilku różnych ofert, nie tylko pod względem wartości składki, ale przede wszystkim zakresu ochrony. W większości przypadków, w podstawowym zakresie polisy turystycznej można liczyć na pokrycie przez ubezpieczyciela takich wydatków jak koszty leczenia, hospitalizacji i rehabilitacji, zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Towarzystwo ubezpieczeniowe może też wypłacić właścicielowi polisy odszkodowanie z tytułu poniesionych skutków nieszczęśliwych wypadków, a także wypłacić rekompensatę osobom trzecim, jeżeli winnym wypadku był posiadacz ubezpieczenia turystycznego. 

W jakich przypadkach turystyczne ubezpieczenie nie obowiązuje?

Zakup ubezpieczenia turystycznego z pewnością będzie rozsądną decyzją. Należy jednak pamiętać, że nie każde zdarzenie objęte będzie ochroną. Wertując oferty towarzystw ubezpieczeniowych, oprócz dokładnego sprawdzenia zakresu ochrony, trzeba zapoznać się dodatkowo z wyłączeniami od odpowiedzialności, których dokładny zakres znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Do wyłączeń zaliczają się sytuacje, w przypadku których ubezpieczyciel ma pełne prawo odmówić wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której uraz spowodowany został specjalnie, a nie na skutek wypadku, a także gdy doszło do niego kiedy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu bądź substancji wpływających na jego świadomość. Wśród wyłączeń znajdują się ponadto sytuacje, w których ubezpieczony doznał wypadku podczas usiłowania przestępstwa lub uprawiając niektóre sporty wysokiego ryzyka.

Dlaczego wyjeżdżając za granicę warto posiadać ubezpieczenie turystyczne?

Pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sprzętu sportowego sprawiają, że ubezpieczenia turystyczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród podróżujących. Podstawowa polisa tego rodzaju, obejmująca ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, może zostać rozszerzona o dodatkowe klauzule, co umożliwia indywidualne dopasowanie jej zakresu do osobistych potrzeb. Ubezpieczenie kosztów leczenia sprawia, że w razie wypadku lub choroby, do których dojdzie podczas zagranicznej wycieczki, nie trzeba obawiać się nieoczekiwanych wydatków. Polisa tego rodzaju, oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia uwzględnia również pomoc Assistance, jeżeli ubezpieczony porusza się własnym środkiem transportu, dzięki czemu bezpiecznie można wrócić do domu. Jest to skuteczna ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą mieć miejsce również podczas wymarzonego wyjazdu. 

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?

Obecnie dostępne rozwiązania zdecydowanie sprzyjają oszczędnościom pieniędzy, a także równie cennego czasu. Najkorzystniejszą opcją jest porównanie w pierwszej kolejności kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli, na przykład w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych online. Najtańsze ubezpieczenie podróżne online na rankomat.pl to najlepszy wybór dla każdego miłośnika podróży, któremu zależy na niskiej składce i kompleksowej ochronie. Cały proces wyboru polisy jest prosty i nie wymaga wychodzenia z domu - wystarczy jedynie wypełnić dostępny na stronie formularz i poczekać, aż system wygeneruje najlepsze z ofert znajdujących się w bazie towarzystw ubezpieczeniowych. Znajdując idealnie dopasowaną do własnych potrzeb opcję, można od ręki zakupić ubezpieczenie turystyczne, zyskując gwarancję ochrony podczas każdego zagranicznego wyjazdu.
Artykuł sponsorowany

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024