Najlepsze atrakcje w Polsce z Certyfikatem Polskie Szlaki Polecają!

Najlepsze atrakcje w Polsce to temat szeroki jak rzeka, trudno porównać cudne szczyty górskie z muzeami, parkami rozrywki czy zabytkami architektury. My dzisiaj skupimy się na najlepszych atrakcjach biletowanych, którym przyznaliśmy właśnie Certyfikat jakości "Polskie Szlaki Polecają!". Nie wszystkie wyróżnione atrakcje są pod dachem, ale spora ich część, także to świetna podpowiedź na podróżowanie w mniej sprzyjających porach roku, jak słotna jesień czy zima. Jest to dobra alternatywa dla naszych wiosennych Top Atrakcji, które prezentują wiele bezpłatnych atrakcji na łonie natury.

Certyfikat "Polskie Szlaki Polecają!" to nasza nowa akcja. Co roku jesienią blogoportal Polskie Szlaki przyznawać będzie Certyfikat atrakcjom, które wg nas odznaczają się wysoką jakością usług, przyjaznym nastawieniem do turystów i przede wszystkim ciekawą treścią prezentowaną w obiekcie. Możemy Wam je polecić z czystym sumieniem, wśród nich znajdziecie miejscówki bardzo różnorodne, zarówno obiekty historyczne, o poważnych treściach, jak i atrakcje rodzinne, ze swobodnym stylem zwiedzania.

Właśnie przyznaliśmy certyfikaty za rok 2021, zobacz wyróżnione atrakcje. Najpierw wszystkie je wymieniam, poniżej natomiast zobaczysz króciutki opis, adres i zdjęcie każdego obiektu. Po kliknięciu w niebieski, podlinkowany tytuł atrakcji, przejdziesz do bardziej szczegółowych informacji i lokalizacji na mapie. Zobacz najlepsze biletowane atrakcje w Polsce!

 • Twierdza Srebrna Góra
 • Termy Uniejów
 • Kościół Pokoju w Świdnicy
 • Wieża widokowa w Krynicy
 • Podziemny Olkusz
 • Zamek w Malborku
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 • Energylandia w Zatorze
 • Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach
 • Zoo Łódź
 • Pałac w Mosznej
 • JuraPark i Park Ewolucji Krasiejów
 • Bałtowski Kompleks Turystyczny
 • Zamek Rabsztyn
 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku
 • Zamek Piastowski w Raciborzu
 • Mandoria w Rzgowie
 • Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
 • Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
 • Bajka Pana Kleksa w Katowicach
 • Fabryka Robotów w Mosznej
 • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
 • Kolejkowo Gliwice
 • Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe
 • Zatorland w Zatorze

1. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie, to cenny zabytek militarny, leżący pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi, na granicy Gór Sowich i Bardzkich, u wlotu do malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Bardzo przyjemne jest zwiedzanie Twierdzy, z humorem, w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki napoleońskiej!
Adres: Twierdza Srebrna Góra, ul. Kręta 4, Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

2. Termy Uniejów

Termy Uniejów to wspaniały, nowoczesny kompleks termalno-basenowy, a zarazem serce całego miasteczka, które w 2012 roku otrzymało statut uzdrowiska. A wszystko za sprawą solanki, którą tu odkryto 20 lat temu, a którą wydobywa się z głębokości 2 km! Ma temperaturę blisko 70 stopni Celsjusza i dlatego woda w basenach ma temperaturę ponad 30 stopni, w której ciepło jest nawet w chłodne dni!
Adres: Termy Uniejów, ul. Zamkowa 3/5, Uniejów

Termy Uniejów
Termy Uniejów

3. Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to imponujący obiekt, już z zewnątrz swym stylem budowy w formie muru pruskiego robi piorunujące wrażenie, ale dopiero w jego wnętrzu naprawdę wpadamy w zachwyt. Pomaga w tym niedawna rewitalizacja, dzięki czemu kościół jest olśniewający. To najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska i największy drewniany kościół w Europie!
Adres: Kościół Pokoju, Pl. Pokoju 6, Świdnica

Kościół Pokoju
Kościół Pokoju
Kościół Pokoju
Kościół Pokoju

4. Wieża widokowa w Krynicy

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju ze ścieżką w koronach drzew powstała w 2019 roku jako pierwsza taka atrakcja w Polsce! To wspaniały obiekt, jakiego brakowało w Polsce, od kilku już lat podobne wieże widokowe powstawały w Czechach i na Słowacji. Ta unikalna konstrukcja stoi na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, ma blisko 50 metrów wysokości!
Adres: Wieża widokowa w Krynicy, ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój

Wieża w Krynicy
Wieża w Krynicy

5. Podziemny Olkusz

Podziemny Olkusz to bardzo ciekawe, nowoczesne i multimedialne wystawy w podziemiach olkuskiego ratusza oraz w piwnicach dawnego starostwa, przy rynku. Pozwala odbyć fantastyczną podróż w czasie, do przeszłości tego srebrnego miasta. Na obie trasy obowiązuje jeden bilet, daj się porwać tej historii!
Adres: Podziemny Olkusz, Rynek 4, Olkusz

Podziemny Olkusz
Podziemny Olkusz

6. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku - największy zamek w Europie, a nawet na całym świecie, wybudowany w stylu gotyckim, z błota, a dokładniej z cegły. Zamek Marii, bo tak tłumaczy się dawną nazwę Marienburg, to najwspanialsza pamiątka po Zakonie Krzyżackim, jaka została na naszych ziemiach. Dziś liczy sobie ponad 700 lat, bo budowę rozpoczęto około 1280 roku, a trwała ona aż do XV wieku. Wiele tutaj naj, najlepiej sam się o tym przekonaj!
Adres: Zamek - Muzeum, ul. Starościńska 1, Malbork

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

7. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Czy wiesz, że zamek Ogrodzieniec - najsłynniejsze orle gniazdo na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w 2019 roku stał się scenerią do netfliksowego "Wiedźmina"? Dziś można te serial oglądać na platformie. Zamek cudnie prezentował się w kadrach filmu. To nie jedyny film tutaj kręcony, w 2002 roku przybyły tu sławy kina - Daniel Olbrychski, Janusz Gajos czy Katarzyna Figura, by nakręcić "Zemstę" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Koniecznie odwiedź ten zamek!
Adres: Zamek Ogrodzieniec, ul. Zamkowa 28, Podzamcze, Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Energylandia
Energylandia

8. Energylandia w Zatorze

Energylandia to obecnie największy i zarazem najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. To miejsce rollercoasterami stojące zachwyca i wyzwala taką adrenalinę, że trudno sobie to wyobrazić, nie przekraczając progu Energylandii! Nawet jeśli rollercoastery to nie Twój żywioł, znajdziesz tu mnóstwo innych atrakcji i dnia braknie Ci na ich wypróbowanie, bo Energylandia to aż 6 zróżnicowanych stref, z cudownie atrakcyjną strefą wodną.
Adres: Energylandia, al. 3-go maja 2, Zator

Energylandia
Energylandia
Bałtycki Park Miniatur
Bałtycki Park Miniatur

9. Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

Chcesz wybrać się na spacer po 9 państwach nadbałtyckich? Umożliwi Ci to Bałtycki Park Miniatur, położony przy wjeździe do Międzyzdrojów. Zobaczysz tu miniaturowy Bałtyk, na którego brzegach zgodnie z ich rzeczywistym położeniem rozmieszczono atrakcje - latarnie morskie, zamki czy kościoły. To bardzo ciekawa i pomysłowa atrakcja dla całej rodziny, dodatkowo z mini placem zabaw i poruszającymi się po torach pociągami.
Adres: Bałtycki Park Miniatur, ul. Nowomyśliwska 98, Międzyzdroje

Bałtycki Park Miniatur
Bałtycki Park Miniatur
Zoo Łódź
Zoo Łódź

10. Zoo Łódź

Zoo w Łodzi to nie za duży, ale niezwykle interesujący ogród zoologiczny, tym bardziej, że już jesienią 2021 na terenie zoo otworzy się obiekt równający się z tymi zachodnimi. Orientarium, bo o nim mowa, to niecodzienne, fantastyczne wybiegi służące bioróżnorodności azjatyckiej. Zajrzeliśmy już do Orientarium i muszę przyznać, że robi naprawdę kolosalne wrażenie!
Adres: Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Konstantynowska 8/10, Łódź

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

11. Pałac w Mosznej

Znany w szerokiej okolicy pałac w Mosznej nazywany bywa często zamkiem i nie ma się co dziwić, wszak przypomina bajkowy zamek i zadziwia fantazją twórców. To niecodzienny, przedziwnej urody obiekt powstał w dzisiejszej formie na przełomie XIX i XX stulecia. Wnętrza dostępne są dla turystów, możesz przejść piękną trasą zwiedzania i zostać na noc. Całość otacza cudny park słynący z azalii!
Adres: Pałac, ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina

JuraPark Krasiejów
JuraPark Krasiejów

12. JuraPark Krasiejów

JuraPark Krasiejów to największy dinopark w Europie! Przejdziesz tu  ścieżką edukacyjną i zobaczysz ponad 250 modeli dinozaurów naturalnej wielkości oraz autentyczne wykopaliska. Czekają tu również inne, niecodzienne atrakcje jak ruchome kino 3D, Oceanarium Prehistoryczne czy plaża z placem zabaw, a obok JuraParku warto też zajrzeć do unikalnego Parku Nauki i Ewolucji Człowieka z promem kosmicznym!
Adres: Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, ul. 1 Maja 10, Krasiejów koło Opola

Bałtowski Kompleks
Bałtowski Kompleks

13. Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtowski Kompleks Turystyczny oczaruje każdego, od najmłodszego, po najstarszego turystę. Przekraczając "próg" Parku poczujesz się jak w filmie, bowiem miejsce to powstało w stylu amerykańskich obiektów rekreacyjnych. Atrakcji jest tutaj tak mnóstwo, że nie zdołasz poznać ich dokładnie w jeden dzień i dobrze się składa, bo można tu również skorzystać z ciekawej oferty noclegowej. Naszym hitem było safari w Zwierzyńcu Górnym!
Adres: Bałtowski Kompleks Turystyczny, ul. Bałtów 8a, Bałtów

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

14. Zamek w Rabsztynie

Zamek Rabsztyn czyli dawna twierdza na Kruczej Skale to dziś pięknie zrekonstruowane ruiny, wznoszące się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn nieopodal Olkusza. Był to niegdyś zamek królewski, potem okazały pałac, ograbiony i zniszczony podczas potopu, jak większość jurajskich warowni. Obecnie zaprasza turystów w głąb murów, na gotycką wieżę i do piwnic kryjących pyszną kawiarnię!
Adres: Zamek Rabsztyn, Szlak Orlich Gniazd, Rabsztyn

Kopalnia Złota
Kopalnia Złota

15. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. W tym niecodziennym obiekcie poznasz niełatwe realia wydobywania cennego kruszcu, ale przy okazji świetnie się zabawisz, bowiem zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne dla dzieci i dorosłych, z dużą dawką humoru. Koniecznie zajrzyj tu i przekonaj się, że podróż do podziemnego świata Kopalni Złota to sama przyjemność, z podziemnym wodospadem na trasie!
Adres: Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu

16. Zamek Piastowski w Raciborzu

Zamek w Raciborzu to historyczny gród Piastów, którego początki sięgają IX wieku. Był wzmiankowany w 1108 roku, w słynnej Kronice Galla Anonima, jako przygraniczna twierdza kasztelańska. Stoi za Mostem Zamkowym przerzuconym ponad Odrą. Zaprasza turystów nie tylko na urokliwy dziedziniec, ale i do wnętrz zamku oraz do pięknej kaplicy zwanej perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! 
Adres: Zamek Piastowski, ul. Zamkowa 2, Racibórz

Zamek w Raciborzu
Zamek w Raciborzu
Mandoria
Mandoria

17. Mandoria w Rzgowie

Mandoria to kolorowy i piękny park rodzinnej rozrywki, mieszczący się przy sporym centrum handlowym Ptak w Rzgowie pod Łodzią. To największy polski park rozrywki pod dachem, oparty na wzorcu XVI-wiecznego miasta handlowego. Uroda miejsca jest niezaprzeczalna, a ponadto unikalny jest fakt, że ze wszystkich atrakcji mogą tu korzystać rodzice wspólnie z dziećmi.
Adres: Mandoria, ul. Dąbrowskiego 1, Rzgów k. Łodzi

Park Przygód i Atrakcji Wilkowice
Park Przygód i Atrakcji Wilkowice

18. Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach

Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach pod Tarnowskimi Górami to fantastyczny kompleks rozrywkowy dla całej rodziny. Powstał na terenie rozległego parku krajobrazowego, wokół malowniczego stawu i pięknie zagospodarowanej przestrzeni, z cudną roślinnością. Największą atrakcją jest spory zwierzyniec, ale ponadto czeka park linowy, plaża oraz wielki plac zabaw.
Adres: Park Przygód i Atrakcji, ul. Księżoleśna 1, Wilkowice

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór

19. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór to jeden z naszych ulubionych zamków w Polsce. Ten rozległy obiekt pozostaje dziś zabezpieczoną ruiną, ale kiedyś był niewyobrażalnie piękny i bogaty. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku.
Adres: Zamek Krzyżtopór, Ujazd 73, Iwaniska

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
Stary Młyn Żarki
Stary Młyn Żarki

20. Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach mieści się w blisko 100-letnim, zabytkowym młynie elektrycznym, który został pięknie odrestaurowany! Sam młyn jest stary, natomiast wystawa jak najbardziej nowoczesna - multimedialna i interaktywna. Świetnie nadaje się dla dzieci, a całe Muzeum ma też fajną ofertę przyspieszonego zwiedzania dla rowerzystów. To wyjątkowe miejsce na Jurze!
Adres: Muzeum Dawnych Rzemiosł, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki

Muzeum Porcelany
Muzeum Porcelany

21. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Zbiory wałbrzyskiego Muzeum Porcelany są imponujące, liczą ponad 30 tys. eksponatów, a niektóre warte są nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Zobaczysz tu kolekcje ceramiki XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich - Kristera, Tielscha czy Prausego. Są też cenne wyroby z wytwórni europejskich: Niemiec, Włoch, Austrii, Rosji, Francji, Holandii czy Anglii. Nie zabrakło eksponatów z polskich fabryk, np. w Chodzieży czy Ćmielowie.
Adres: Muzeum Porcelany, ul. 1-go Maja 9, Wałbrzych

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

22. Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Bajka Pana Kleksa to jedno z najciekawszych miejsc rodzinnej rekreacji nie tylko w Katowicach, ale na całym Górnym Śląsku. Udało się tutaj przenieść w dzisiejsze realia bajkowy świat znany z kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa". To aż 1000 metrów kw. różnych łamigłówek i eksperymentów, z kolorowymi, przyjaznymi animatorami. Sama siedziba jest już atrakcją - to dawna Fabryka Porcelany ze Szlaku Zabytków Techniki.
Adres: Bajka Pana Kleksa, ul. Porcelanowa 23​, Katowice

Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej

23. Fabryka Robotów w Mosznej

Fabryka Robotów to swoiste Muzeum rzeźb ze złomu. Wszystko, co tutaj zobaczysz, to ręczna robota Sebastiana Kucharskiego, jego dzieła powstają ze złomu samochodowego i innych odpadów przeznaczonych do recyklingu. Serce jednego z robotów stanowi np. działający, ale nie używany już fotel dentystyczny. Największe rzeźby mają 3,5 metra wysokości, ważą ponad 800 kg i potrzebowały aż 700 godzin pracy!
Adres: Fabryka Robotów, ul. Zamkowa 2, Moszna

Fabryka Robotów w Mosznej
Fabryka Robotów w Mosznej
Muzeum Piosenki
Muzeum Piosenki

24. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

To miejsce jest wyjątkowe, niby muzyka, kultowy festiwal, a tu wchodzisz i jest grobowa cisza. Jak to możliwe? Każdy otrzymuje słuchawki oraz audioprzewodnik i samodzielnie puszcza sobie przy ekranach wybraną muzykę. W ogólnej ciszy, intymnie każdy może delektować się pięknymi dźwiękami, a przy tym poznawać historię i rozwój polskiej piosenki, przeżywając niezwykłą, sentymentalną podróż.
Adres: Muzeum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14A, Opole

Kolejkowo Gliwice
Kolejkowo Gliwice

25. Kolejkowo Gliwice

Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce. Robi furorę wśród turystów! Mieści się we Wrocławiu i w Gliwicach. Wystawa gliwicka zajmuje 900 metrów kwadratowych powierzchni, to cudowny świat kolejowy w miniaturze, przedstawiający Górny Śląsk w 25-krotnym pomniejszeniu. Wśród zabudowy i torów z poruszającymi się pociągami zobaczysz osoby czekające na stacji kolejowej, pijące kawę w kawiarni, kupujące buty. Jest nawet młoda para.
Adres: Kolejkowo Gliwice, CH Europa Centralna, ul. Pszczyńska 315, Gliwice

Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe
Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe

26. Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe

Grodzisko Lubin znajduje się na wyspie Wolin, na najwyższym klifie nad Zalewem Szczecińskim. Z wczesnośredniowiecznego grodu obronnego nie zachowało się wiele, choć odkryto tu fundamenty romańskiej świątyni - najstarszej  na Pomorzu. Najbardziej jednak przyciąga tu spektakularny punkt widokowy. Z drewnianych tarasów rozpościera się panorama Zalewu Szczecińskiego i archipelagu 44 jego wysp, z rozlewiskami wstecznej delty rzeki Świny.
Adres: Grodzisko, ul. Główna, naprzeciw kościoła, Lubin

Zatorland
Zatorland

27. Zatorland w Zatorze

Zatorland to kompleks rodzinnych parków rozrywki, składający się z kilku bardzo ciekawych, tematycznych obiektów, dających całodzienną zabawę. Najpopularniejszy w Zatorlandzie jest DinoZatorland z największym ruchomym dinozaurem na świecie, ale na uwagę na pewno zasługuje też unikalny Park Mitologii z kursującymi statkami, dom do góry nogami czy miasteczko ruchu drogowego. Jest też kilka karuzeli i Dinocoaster.
Adres: Park Rozrywki Zatorland, ul. Parkowa 7, Zator

Zatorland
Zatorland

W naszym portalu wyróżnione atrakcje oznaczone są specjalnym znaczkiem "Polecamy" na niebieskim tle, zaś w terenie pojawią się na obiektach specjalne naklejki. Każda atrakcja otrzymuje też Certyfikat w wersji papierowej. A Ty jakie widziałbyś tutaj atrakcje dodatkowo?

JuraPark Krasiejów
Zoo Łódź
Mandoria
Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe
Kolejkowo Gliwice
Muzeum Piosenki
Bajka Pana Kleksa
Park Przygód i Atrakcji Wilkowice
Zamek Ogrodzieniec
Termy Uniejów
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Troknik
24 listopad 2021 11:49

Gdzie polecalibyście wybrać się w pierwszej kolejności osobie z Podkarpacia?

MalwinaM
24 październik 2021 13:38

Dodała bym zamek Książ, spływ Dunajcem i zapomniany Biskupin który się powolutku rozbudowuje. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024