O tym jak góry kuszą...

Komentarze 0
2019-01-29 11:20:13
"W górach wydaje nam się często, iż życie przeżywa się tym intensywniej, im bardziej człowiek zbliża się do ostatecznej granicy, a nigdy nie czuje się bardziej żywy niż wtedy, gdy otarł się o śmierć". "Góry. Stan umysłu" to książka niezwykła, bowiem jest wnikliwą próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie pchają się w trudne tereny i zabójcze warunki pogodowe, opuszczając ukochanych i ryzykujac swe zdrowie i życie. Co nimi kieruje w tak irracjonalnym działaniu ?...

"W górach wydaje nam się często, iż życie przeżywa się tym intensywniej, im bardziej człowiek zbliża się do ostatecznej granicy, a nigdy nie czuje się bardziej żywy niż wtedy, gdy otarł się o śmierć".

"Góry. Stan umysłu" to książka niezwykła, bowiem jest wnikliwą próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie pchają się w trudne tereny i zabójcze warunki pogodowe, opuszczając ukochanych i ryzykujac swe zdrowie i życie. Co nimi kieruje w tak irracjonalnym działaniu ? Macfarlane szuka odpowiedzi w bogatej, górskiej literaturze i pozwala zrozumieć, jak postrzeganie gór i uczucia wobec nich zmieniały się wraz z kolejnymi wiekami. Jak jeszcze w XVII stuleciu nieprzychylnie odnoszono się do mrocznych obszarów górskich, wokół których narastały mity i których się po prostu obawiano, a chęć ich eksploracji traktowano jak szaleństwo. Z biegiem czasu jednak podejmowanie wyzwań niosących ryzyko stało się atrakcyjne, wręcz obsesyjne.

Robert Macfarlane również złapał górskiego bakcyla i to dość szybko. Już w wieku 12 lat zanurzał się w górskiej literaturze historycznej, w rodzinnym domu dziadków. To tam, w bogatej biblioteczce odnalazł opisy wypraw, które zapoczątkowały i jego chęć parcia w nieznane, choć obce jest mu świadome podejmowanie dużego ryzyka, które mogłoby się skończyć śmiercią.

A jednak są tacy, którym góry tak zawładnęły umysłem, że przestają racjonalnie myśleć, albo zakochują się w nich tak bardzo, że nie potrafią z nich zrezygnować, nawet jeśli cel wymaga ostatecznej ofiary. Tak było w wielu przypadkach, a idealnym przykładem jest George Mallory, którego romans z Everestem, szczegółowo opisany w książce,  zakończył się w 1924 roku tragicznie, choć w domu czekała kochająca żona i trójka dzieci.

Co sprawia, że tak wielu pragnie zdobywać szczyty? Likwidowanie białych plam na mapie, ciekawość świata, adrenalina związana z podejmowanym ryzykiem, chęć rywalizacji i bycia pierwszym, nagroda w postaci satysfakcji z osiąganego celu i ciągłego pobudzenia. A nade wszystko widoki!!! Szczyty nie tylko oferują fantastyczne obrazki, z przejmującą grą światła, ale pozwalają widzieć znacznie dalej. Niejaki John Auldjo już w 1827 roku określił widoki ze szczytu Mont Blanc jako "olśniewające cudowności", wynagradzające zimno i trudy zdobycia góry.

Macfarlane porównuje wychodzenie w gory do "Opowieści z Narnii" Lewisa, w których czwórka dzieci w cudowny sposób wkracza do świata wiecznej zimy, gdzie czas się zakrzywia i dzieją się nieoczekiwane rzeczy. Podobnie w górach umysł traci panowanie nad upływającymi chwilami, a biała kraina zawsze czeka, wystarczy wiedzieć, gdzie zajrzeć i być na tyle ciekawym, by tam podążyć...

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Juromania! Już w najbliższy weekend 15-17 września wielkie święto Jury!

Kochani moi, co robicie w weekend? 
My zapraszamy na Jurę, bo tam zaszaleje Juromania! My się oczywiście wybieramy, i to w niejedno miejsce! Znamy całą Polskę, ale przecież to na Jurze zostawiliśmy swe serce 😉

Czas akcji: 15-17 września
Miejsce akcji: Aż 28 gmin, w tym zamek Olsztyn, zamek Ogrodzieniec, Podlesice, Żarki, Okiennik Wielki, Pustynia Błędowska, Zamek Tenczyn

Co czeka na Was podczas tej niezwykłej imprezy?

  • Rekonstrukcje historyczne
  • Turnieje rycerskie
  • Pokazy taneczne
  • Pokazy kulinarne i degustacje
  • Warsztaty, gry i zabawy rodzinne
  • Koncerty
  • Zmagania skałkowe i linowe
  • Teatry ognia
  • Zwiedzanie zamków i jaskiń
  • Rajdy

Dokładny plan wydarzeń znajdziecie pod adresem:
https://juromania.pl/

14 wrzesień 2023 13:15

Brzeg. Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w piastowskim mieście nad Odrą

Brzeg to piękne, historyczne miasto o piastowskich korzeniach. Skrywa cenne ślady przeszłości z zamkiem książąt brzeskich na czele. Leży w województwie opolskim, pomiędzy stolicą regionu - Opolem, a Wrocławiem, przy trasie nr 94. Wciąż nieco niedoceniony Brzeg potrafi zachwycić zabytkami, dlatego zachęcamy Cię do odwiedzenia tego zacnego miasta!

Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, okazały i oryginalny zarazem ratusz, a także diament w koronie - piastowski zamek. Po naszych kilku wizytach w tym mieście przygotowaliśmy przewodnik po najlepszych atrakcjach Brzegu.

21 wrzesień 2023 08:52
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg