Współcześni Nomadzi

"Okazało się, że z dziećmi można się realizować. Do dziś staramy się tak to wymyślać, żeby wszyscy mieli z wyprawy przyjemność. Inaczej taka wspólna podróż to katastrofa."

Parę lat temu z samego centrum głośnego miasta przenieśliśmy się na wieś, może bardziej przedmieście, ale oficjalnie to jest wieś. Zapytacie: I jak wrażenia? Czy nie żałujecie? Powiem Wam, że to była najlepsza decyzja w moim życiu, ani przez sekundę jej nie żałowałam. Przeciwnie, jestem sobie za nią bardzo wdzięczna. Niby nie duża zmiana, a tak naprawdę kolosalna. Odmieniła nasze życie. Teraz nawet odwiedzać większych miast za bardzo nie chcemy, a nasze córki znacznie bardziej pokochały przyrodę!

Czemu o tym piszę?

Bo może czasem warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego życia, jeśli nie jest ono satysfakcjonujące albo nas przytłacza. O tym traktuje książka "Nomadzi. Życie w drodze" Zuzanny Bukłaha i Wydawnictwa Znak, o której chcę Wam dziś kilka słów powiedzieć.

Autorka zebrała opowieści kilku osób i rodzin, które stały się współczesnymi nomadami. Rzucili swe dotychczasowe życie i rozpoczęli je od nowa, w zupełnie innym miejscu, albo po prostu wędrując, żyjąc w drodze. To był ich samodzielny wybór, dokonany z rozmysłem, ale i kierowany sercem, może przede wszystkim sercem. Wśród nich jest prawnik, podróżnicy, nauczycielka czy aktywiści.

 

Nieważne, co robisz, czy jesteś sam czy masz rodzinę, możesz na lepsze odmienić swoje życie. Zacząć pracować zdalnie i wybrać sobie swój mały raj na ziemi. Mając rodzinę jest po prostu ciut trudniej, bo musisz wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich jej członków.

Owszem, potrzebna jest do tego odwaga, determinacja, ale ta książka udowadnia, że jest to możliwe. Ponadto zawiera wiele cennych porad, jak tego dokonać, od czego zacząć i jak pokonać różne trudności, z perspektywy różnych osób, o różnych działalnościach.

Mital Team znaczy rodzina

Szczególnie w książce ujął mnie Mital Team - tak mówią o swojej rodzinie, bo "są drużyną, są blisko". To Marta (41 lat) i Krzysiek (43 lata) oraz ich piątka dzieci - cztery dziewczyny i najmłodszy chłopiec, Janek. Od razu stali mi się bliscy z racji sporej rodzinki, do tego zżytej i podróżującej 🙂 Podoba mi się nazwanie Janka "baby rangerem". Mitale widzą w tym określeniu łazika, włóczykija. I choć jemu pewnie wystarczyłyby wakacje w domu, urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem odkrywców i podróżników. Stado podróżuje, więc on też. 

Trochę przypomina mi to naszą Amelkę, która od dnia narodzin przez swe 2 lata życia przeżyła już bardzo wiele podróży i choć nie są one bardzo odległe, to jednak opuszcza dom, swoją przystań bardzo często. Pierwsze dziecko więcej zmienia w naszym życiu, stawia ograniczenia, nie tylko fizyczne, ale może nawet bardziej w naszych głowach. Kolejne dzieci już bardziej dopasowujemy do naszego życia. Tak było u Mitali, tak było i u nas.

Mitale uwielbiają być w podróży, ale nie są na ten moment nomadami. Żeby dzieci czuły się bezpiecznie, to mają swoją przystań, w Borach Tucholskich, przynajmniej na razie 🙂 Podróżują kamperem po świecie, bliżej i dalej, żyjąc w podróży jak w domu - będąc blisko siebie, jedząc, bawiąc się i martwiąc. Bo podróż to nie tylko przyjemności i miłe przygody, to życie jak każde inne, tylko przeżywane głębiej, mocniej, ciekawiej...

Polecam Wam tą książkę, nawet jeśli nie w głowie Ci tułaczka, to warto zatrzymać się na chwilę, poczytać o tych, którzy postanowili żyć inaczej, być może i w Twoim życiu potrzebna jest jakaś zmiana.
Książka Zuzanny Bukłaha "Nomadzi. Życie w drodze" dostępna jest np. tutaj. Kosztuje około 30 złotych, to niewiele, a może zmienić tak wiele 🙂

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024