Nasze podróże, rok 2023, strona 1

Tag:

Wenecja. Jakie zabytki i atrakcje warto zobaczyć? Jak zwiedzić ją tanio? Przewodnik po Wenecji

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych i atrakcyjnych miast świata, a bazylika Św. Marka to drugi po rzymskim Koloseum najczęściej odwiedzany włoski zabytek. A czy wiesz, że sława tego miejsca wyrosła z kradzieży? Ewangelista Marek - patron miasta, został zamordowany w Egipcie. Jak wieść niesie, w IX wieku dwaj weneccy kupcy wykradli ciało tego Świętego i ukryli je, kładąc na nie wieprzowinę. Muzułmanie, za sprawą swych religijnych zwyczajów, nie przeszukali transportu i tak ciało Św. Marka znalazło się w Wenecji. Ten fakt na tyle podbudował świadomość Wenecjan, że uwolnili się spod Bizantyjskich wpływów i zbudowali ogromną potęgę handlową. Republika Wenecka była zarządzana przez Dożów do końca XVIII wieku.

To jedyne takie miasto na świecie! Gdzie życie toczy się na wodzie. Zapraszam na artykuł, z którego dowiesz się, jakie atrakcje warto zobaczyć w Wenecji i na Weneckiej Lagunie oraz jak zwiedzić ją i nie zbankrutować. Okazuje się, że to miasto kojarzone z bogactwem i przepychem, można zwiedzić tanio i nadal bardzo przyjemnie!

29 lis 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kreta. Największa grecka wyspa skąpana w słońcu. Przewodnik po atrakcjach

Gdy za oknem zima i śnieg, przypominamy i polecamy cudną Kretę. To największa wyspa w Grecji, wysunięta najdalej na południe. Z tego powodu nadal można cieszyć się tam ciepłym słońcem, nawet o tej porze roku.

Koniecznie odwiedź tu bajkową wręcz Lagunę Balos na zachodzie, różową plażę Elafonisi na południu czy śliczne i klimatyczne miasteczko Rethimno. Kreta urzekła mnie bardzo, plaże są tu wymarzone, parkingi i atrakcje bezpłatne, a pogoda rozpieszcza!

28 lis 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Magurski Park Narodowy - parki narodowe w Polsce!

Jedna z ostatnich dzikich ostoi w Polsce. Chyba najdziksza i najbardziej zaciszna. Jeśli więc szukasz samotni i oddechu, to właśnie ta najniższa część polskich Karpat jest dla Ciebie. Przez 3 dni wędrowania po tutejszych szlakach, w październiku, nie spotkaliśmy żadnego turysty! To górski i najbardziej lesisty spośród wszystkich polskich parków narodowych. Kraina orlika krzykliwego i wilków, które tworzą tu aż 3 watahy. Na szlakach można spotkać też niedźwiedzie. Nas żadne straszne zwierzę nie pogoniło, za to spotkaliśmy inne okazy, o czym napiszę poniżej! No i te symboliczne drzwi donikąd, przejmujące i wymowne.

24 lis 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Roztocze - najpiękniejsze jesienią!

Roztocze to przepiękna kraina, jedna z piękniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. To raj dla miłośników natury, Znajdziesz tu piękne lasy, malownicze wzgórza, stawy, rzeki i liczne rezerwaty przyrody. To idealne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe oraz obserwację ptaków i dzikich zwierząt. Mimo mnogości lasów, niemal co krok tutaj czeka atrakcja, a te najsłynniejsze w regionie to Stawy Echo, kościół na wodzie w Zwierzyńcu, Szumy nad Tanwią, Zagroda Guciów czy wieża w Józefowie. Ale miejsce to słynie również z koników polskich, które można w sezonie podziwiać na kilku wybiegach. To jedyna rodzima rasa koni i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego!

Roztocze leży we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem. Ta ciekawe i spokojna kraina rozciąga się między Kraśnikiem w Polsce i Lwowem na Ukrainie, na długości około 180 kilometrów. Jest przy tym wąska, bo w najszerszym miejscu liczy ledwie 32 kilometry.

06 lis 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Snowdon - najwyższy szczyt Walii w Parku Narodowym Snowdonia. Szlaki, parkingi, mapa

Snowdon, choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa góra i od razu powiem, że niełatwa. W kilku słowach można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu tak? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina nam Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę. 

Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury przelewały się szybko, odsłaniając co chwilę niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże! Zobacz naszą relację i przydatne informacje o Snowdon!

19 paź 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chester - perełka dziedzictwa Anglii. Zobacz najlepsze atrakcje Chester!

Czy wiesz, że Chester leżące około 25 km od Liverpoolu sięga początkami czasów rzymskich? Niektóre zabytki w mieście liczą 2.000 lat! To cudowne miasto pełne uroku leży w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Cheshire, nad rzeką Dee, blisko granicy z Walią. Koniecznie je odwiedź, bo potrafi do głębi poruszyć i oczarować. 

Podobno szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, kiedy jest cudownie oświetlone i staje się w tym względzie jednym z piękniejszych na wyspach! Nic dziwnego, że okrzyknięto je najpiękniejszym miasteczkiem na świecie!

To jedno z najwspanialszych miast dziedzictwa kulturowego Wielkiej Brytanii. Cieszące się bardzo długą historią, a co się z tym wiąże, wspaniałymi skarbami przeszłości. Odkryj najlepsze atrakcje miasta Chester, w tym katedrę, słynne Rows, czyli biało czarne galerie z muru pruskiego, rzymski amfiteatr, średniowieczne mury i wiele innych!

17 paź 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kampinoski Park Narodowy - parki narodowe w Polsce!

Królestwo lasów i łosi tuż przy granicach Warszawy!

Bliskość stolicy zobowiązuje, rocznie Park odwiedza blisko 1,5 miliona turystów! Ale nie martwcie się, to drugi największy park narodowy w Polsce i miejsca starczy dla każdego. Kampinoski Park Narodowy wpisany jest na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Dawniej tereny te obejmowała wielka pradolina Wisły, dziś zachowały się pasma mokradeł i wydm porośniętych drzewami - głównie sosnami i dębami. Łosi jest tutaj tak dużo, że jeden przypada na niecały km kwadratowy.

My żadnego nie spotkaliśmy, za to z Amelką w kilku miejscach odkryliśmy ich ślady! Niespiesznie spacerowaliśmy po wytyczonych ścieżkach edukacyjnych i przejechaliśmy spory kawałek o długości 40 km na rowerach. Odkrywaliśmy uroki przyrody i śliczne kolory jesieni. 

Co ciekawe, wstęp na teren Parku jest bezpłatny, podobnie jak parkingi przy ścieżkach. Zobacz naszą relację na blogu!

13 paź 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bajeczny Pałac w Mosznej

Widzieliście już disneyowski Pałac w Mosznej, zwany Zamkiem Moszna? Śląski potentat przemysłowy - Franz Hubert von Tiele-Winckler, na przełomie XIX i XX wieku wystawił tu trwały pomnik swej wybujałej fantazji, wręcz legendarnej. To za jej sprawą powstał pałac o legendarnych 99 wieżach i wieżyczkach, z komnatami w liczbie 365.

Środkowa część pałacu tu pozostałość dawnej posiadłości z XVIII wieku. Patrząc zza fontanny, po lewej wznosi się okazałe skrzydło neogotyckie hrabiego i jego rodziny, po prawej natomiast neobarokowe skrzydło wybudowane dla służby i gości, w tym cesarza Niemiec - Wilhelma II.

Notabene, słyszeliście o tym, że 15 członków rodziny Franza obsługiwało aż 150 osób służby? Rozmach to on miał! Dziś można podziwiać wnętrza pałacu, z jego gabinetem, sypialnią czy łazienką z wanną wyłożoną w całości płytkami, czy wreszcie okazałą kaplicą.

24 wrz 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Narwiański Park Narodowy - ptasi raj nad Polską Amazonką

Narwiański Park Narodowy to jedna z perełek Podlasia. Mały ale magiczny. Niezwykłe królestwo przyrody w sercu północno-wschodniej Polski, nad rzeką Narew - jedyną taką w Polsce. Tu urok i piękno natury ukazują się w swej pełnej okazałości. Z dala od miast i codziennych problemów, stajesz się gościem w nieustannie zmieniającym się spektaklu przyrodniczym. Wzdłuż Narwi otwierają się niezmierzone bagna, tajemnicze lasy i malownicze łąki, a wszystko to otulone dźwiękami ptasiego śpiewu i poprzecinane kładkami, które pozwolą chociaż na chwilę zagłębić się w tym magicznym świecie i docenić niezwykły skarb, jakim jest bioróżnorodność naszej planety.

NPN to jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Rozpościera się na zachód od Białegostoku i na południe od Tykocina. Pomiędzy miejscowościami Rzędziany na północy i Suraż na południu. Został utworzony 1 lipca 1996 r, dla ochrony naturalnie zalewanej doliny Narwi. Nazywanej "Polską Amazonką" ze względu na gęstą sieć nieregularnie połączonych koryt rzecznych, które w jednym miejscu łączą się, by w innym znów się rozdzielić. Tworzy to niezwykle malowniczy i dziki krajobraz, jakiego próżno szukać w innych częściach Polski. Dość niedostępny i tajemny, najlepiej ukazujący swe piękno z góry, albo z tafli wody. Dlatego wieże widokowe i kajaki to najlepsze sposoby na poznanie Narwiańskiego Parku. Zobacz naszą relację !

11 wrz 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jura Krakowsko Częstochowska - poznaj najlepsze atrakcje!

Jura Krakowsko Częstochowska to cudny i niezwykle atrakcyjny region turystyczny, rozciągający się w Polsce południowej, od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków na południu. To przepiękna kraina o bardzo urozmaiconym krajobrazie, z charakterystycznymi białymi ostańcami. Jest bogata w zabytki architektury, szczególnie zamki i ich ruiny, ale też cenna przyrodniczo i niezwykle atrakcyjna dla rodzinnej rekreacji. 

Zachwyci też miłośników sportów ekstremalnych. Dla mnie Jura jest miejscem szczególnym, sentymentalnym, ponieważ zwiedzam ją od dziecka, najpierw z Rodzicami, później na licznych praktykach podczas studiów, aż w końcu z własną rodziną. Bliska memu sercu, jest dla mnie najlepszym regionem turystycznym w Polsce! Zobacz najlepsze atrakcje Jury i już dziś zaplanuj wizytę w tym regionie podczas Juromanii, która odbywa się w dniach 15-17 września 2023!

26 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Ogrodzieniec - największa twierdza na Jurze. Informacje praktyczne

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Jury Krakowsko Częstochowskiej i najbardziej popularna jej atrakcja. Wznosi się w środkowej części Wyżyny, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która według najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m. Nie ma drugiego tak spektakularnego zamku na Szlaku Orlich Gniazd, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających.

To też największa twierdza na Jurze, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego, czyli początku XIV wieku, a nawet poprzedniego stulecia, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wyrosły i ukształtowały się tutaj tak wyjątkowo, że tworzą unikatowe skalne miasto, nazywane Skalnym Miastem Podzamcza. Uwielbiam to miejsce, bo i widoki z niego na zamek są fantastyczne. Nie trzeba wcale jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka w Podzamczu w województwie śląskim. Poznaj informacje praktyczne i ciekawostki na temat Zamku Ogrodzieniec!

24 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lot balonem czyli Baloniada na zamku Ogrodzieniec na Jurze

Lecieliście kiedyś balonem? Nam wreszcie udało się wskoczyć do balona, oderwać od ziemi i podziwiać widoki z góry na własne oczy tak, jak zwykle pokazuje nam to nasz dron Ziemowit! I to na naszej ulubionej Jurze, a dokładniej na Zamku Ogrodzieniec.

Lecieliśmy wraz z innymi balonami, a z dołu patrzyły na nas tłumy. A wszystko dlatego, że w weekend 18-19 sierpnia 2023 roku na Zamku odbywała się Baloniada. Była to druga edycja tego wydarzenia. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się w niej uczestniczyć i to z góry. Od dołu warownię w Podzamczu znamy już bardzo dobrze ! Tym sposobem spełniłam swoje marzenie, które w głowie urodziło się dawno temu. Zobacz naszą relację z lotu balonem z Kraków Balloon Team!

21 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zobacz nasze filmy