Nasze podróże, rok 2012, strona 1

Tag:

Śląskie Zoo zimą

Szukałam w internecie informacji na temat żywych szopek na Śląsku i znalazłam info o szopce w Śląskim Zoo. Postanowiliśmy więc odwiedzić zoo zimą, tym bardziej że w okresie Świątecznym trwa promocja na bilety - tylko 3 zł od każdej osoby.

Szopka stoi niedaleko wejścia, jest Święta Rodzina, są Trzej Królowie i są żywe zwierzątka. Poza tym zoo zimą żyje! 🙂 Spotkaliśmy wiele zwierzątek, nasza starsza córka ma manię dosłownie manię ostatnimi czasy na gepardy, więc prosto po szopce udaliśmy się do wybiegów tych zwierząt, nigdy nie mieliśmy do nich szczęścia, ale jako że są nowe gepardy w Chorzowie, liczyliśmy, że je spotkamy. I rzeczywiście - przywitały nas 4 gepardy, 3 się wylegiwały, jeden nerwowo krążył przy płocie nie spuszczając z nas oka, a właściwie z Dominiki, naszej młodszej córci 🙂 Chyba ocenił swe szanse i uznał, że z nią najłatwiej by sobie poradził, bo faktycznie wodził za nią cały czas wzrokiem, nie zważając na resztę rodziny.

Potem zrobiliśmy obchód niemal całego zoo, niestety niedźwiadki poszły spać do gawry więc ich nie zobaczyliśmy, lwów też nie było na wybiegu, ale zobaczyliśmy je w domku, wylegujące się w ciepełku 🙂 Nie było żyraf, którym buduje się nowy domek, ale słoń i nosorożec uraczyły nas swym wyglądem, też wewnątrz budynku. Dominika stwierdziła, że słoń cuchnie 🙂

W akwarium były śliczne rybki, na wybiegu spotkaliśmy też wilka jakiegoś tam, który był rudy i wyglądał jak lis, były pawie, lamy, kuce, orły i kaczki. Mini Zoo było nieczynne niestety. Polecam wszystkim zimową wizytę w Zoo, dla sprawienia radości dzieciom, szczególnie teraz, gdy szopka czeka...

29 gru 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bytom Miechowice

Zimowa wycieczka z dziećmi do dzielnicy Bytomia - Miechowic. Pałac, a właściwie oficyna pałacowa dosłownie wali się, co widać na zdjęciach. Aż dziw, że pewne fragmenty jeszcze nie runęły. Być może tej zimy nie przetrwają. Ruiny są otoczone murem, ale w pewnym miejscu da się przejść i wejść między mury, jednak naprawdę strach, grozi zawaleniem w każdej chwili i nie polecam zbytniej penetracji.

Zapomniałam wspomnieć, że wycieczkę rozpoczęliśmy całkiem przypadkiem od stawów w Miechowicach, leżących koło ulicy Frenzla. Dojechaliśmy do nich od strony lasu, w tej zimowej aurze, bez żywej duszy, zmierzając do starego pałacu, poczułam się jak w minionej epoce, zagubieni wśród pól i nieprzebytych śniegów, niczym w Potopie 🙂

08 gru 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tarnowskie Góry jesienne

Wycieczka po jesiennych Tarnowskich Górach - rodzinnym mieście. Jako miejsce spaceru wybraliśmy sobie okolice Rezerwatu Segiet - to piękny rezerwat bukowy leżący na granicy Tarnowskich Gór, dodatkowo w pobliżu znajdują się hałdy, które upatrzyli sobie amatorzy motorów. Jesienią ta okolica urzeka swym pięknem... Choć to już koniec października, pogoda wspaniale dopisała i sporo rowerzystów mijało nas po drodze, spacerowiczów też nie brakowało, a niemal każdy dzierżył w ręce aparat 🙂 Taka ta jesień fotogeniczna...

Całkiem niedaleko stąd znajduje się słynna Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach, na jej zwiedzanie jeszcze trochę za wcześnie dla naszej młodszej córci, za to Skansen Maszyn Parowych leżący przy Kopalni to zupełnie inna bajka - idealna bajka dla naszych dziewczyn 🙂 Stare parowozy, maszyny parowe i jesienne liście to bardzo dobry zestaw 🙂

Wejście na teren Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach jest darmowe, przy Kopalni jest parking płatny (zawsze był darmowy), ale w niedzielę nie pobierano opłat.

21 paź 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Babice - Wygiełzów i zamek Lipowiec

Zajechaliśmy do Wygiełzowa, w którym znajduje się ciekawe Muzeum - skansen - Nadwiślański Park Etnograficzny. Skansen powstał w latach 70-tych XX wieku. Dziś prezentuje się tu 25 obiektów zabytkowych oraz małą architekturę w postaci kapliczek czy studni. Na terenie Skansenu (i Zamku) odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Skansen, sierpień i wrzesień), Zlot Wiedźm i Czarownic (Zamek, wrzesień), Turniej Rycerski (Zamek, sierpień), Odpust "Pod Czerwoną Jarzembiną" (Skansen, wrzesień).

Zamek Lipowiec znajdujący się na szczycie pobliskiego wzgórza wapiennego o wysokości ponad 350 m n.p.m. Należy do tzw. Grzbietu Tenczyńskiego i nazywa się Góra Zamkowa lub Lipowiec, tak samo, jak zachowane na nim ruiny zamku biskupów Krakowskich.

Jest to obronny zamek gotycki typu wyżynnego. Początki zamku Lipowiec sięgają XIII wieku, w wiekach XIV i XV warownia była kilkukrotnie rozbudowana i przebudowana. Właśnie w XV wieku po znacznej rozbudowie zamek osiągnął podobny wygląd do tego z czasów dzisiejszych, wieża była już połączona z korpusem zamku, otaczała go głęboka fosa i warownia stanowiła ważne ogniwo obronne, np. podczas wojen husyckich.

Dzisiaj okazałe ruiny zamku wraz z pobliskim skansenem stanowią Muzeum i udostępnione są dla turystów, na dziedziniec można wejść bezpłatnie.

21 paź 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Hubertus w Świerklańcu

W zeszłą sobotę odbył się kolejny raz Hubertus w Świerklańcu - święto związane z zakończeniem sezonu na polowania. Bardzo fajne i ciekawe wydarzenie, szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdyż z bliska można pooglądać zwierzęta, których się na co dzień nie ogląda - piękne konie, psy gończe i przede wszystkim ptaki drapieżne.

Psy mają swoje wyścigi i zdobywają puchary podczas Hubertusa, a jeźdźcy na koniach odbywają gonitwę za lisią kitą, przyczepioną do ubrania zwycięzcy z roku poprzedniego. Zwycięzca również otrzymuje puchar. Bardzo widowiskowe sprawy 🙂 Jest też msza polowa.

Ptaki są cały czas w jednym miejscu, sokoły i jastrząb na uwięzi, sowa luźno i nawet można ją głaskać - dla dzieci duża frajda. Rok temu był tylko puszczyk, w tym roku pojawiła się też piękna Płomykówka, ale była nader oblegana przez dzieci.

Polecam Hubertus w Świerklańcu, z pewnością w przyszłym roku znów odbędzie się w październiku w parku w Świerklańcu, tym bardziej warto się wybrac, że ten piękny zabytkowy park nabiera wtedy wspaniałych barw i prezentuje się znakomicie.

13 paź 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zator i Parki Rozrywki Zatorland

W niedzielę wybraliśmy się na dość daleką wycieczkę rodzinną, najpierw gmina Babice z Lipowcem ale to w innej wycieczce, teraz Zator i Zatorland. Zator Zator to mała miejscowość, byłam tu dobrych kilka lat temu, jeszcze przed Zatorlandem i muszę przyznać, że miejscowość bardzo się odmieniła na plus. Bardzo ładny kościół, obok zamek, choć tutaj nazywają go pałacem. Bardzo ciekawa budowla, szkoda że zaniedbana i totalnie nie wykorzystana, ale ma efektowne zdobienia...

23 wrz 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dream Park Ochaby i zabytkowe pojazdy

W niedzielę byliśmy w Ochabach, w Dream Parku. Wybraliśmy się również ze względu na pokaz zabytkowych pojazdów i nie zawiedliśmy się, przyjechało sporo ciekawych aut, z minionego wieku, np. Mercedesy, Corvetta, Singer, Continental, o którym wcześniej nie słyszałam, Pontiac, syrenka, garbuski i inne.

Oczywiście poza samochodami, zwiedziliśmy sam Dream Park, bardzo ciekawe miejsce, choć wybraliśmy bilety spacerowe, czyli bez Prehistorycznego Oceanarium, kina 6D i dmuchańców. Jeszcze jest Park Linowy. Ale i tak było co robić, miniatury światowych budowli, ruchome dinozaury i bardzo atrakcyjny plac zabaw dla maluchów.

Jest gdzie zjeść, napić się kawy, z pewnością w Dream Parku w Ochabach można miło i ciekawie spędzić czas, polecam dla rodzin z dziećmi, nasze dziewczyny były bardzo zadowolone. Naprzeciw Dream Parku jest stadnina koni, z których ponoć Ochaby słyną od lat.

16 wrz 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gwarki na zamku w Starych Tarnowicach

Co roku w drugi weekend września w moim rodzinnym mieście Tarnowskich Górach odbywa się wielkie święto miasta - Gwarki, a dokładniej Dni Tarnogórskich Gwarków. Impreza jest już historyczna, bo odbywa się od połowy XX wieku, od czasu, gdy dla turystów udostępniono w Tarnowskich Górach część podziemi tarnogórskich, drążonych wieki temu w celach górniczych wydobywano tu bowiem cynk i ołów z domieszką srebra.

Do tej górniczej historii miasta nawiązuje najbardziej znana i oczekiwana część Gwarków - pochód historyczny przechodzący ulicami miasta w niedzielne południe. Rzesze obserwatorów co roku oblepiają dosłownie ulice miasta, by podziwiać barwny korowód, z roku na rok coraz bogatszy i przedstawiający m.in. historię miasta. Jest książę Jan II Dobry, który nadał miastu liczne górnicze przywileje, jest rolnik Rybka, który znalazł pierwszą grudkę kruszcu na tych ziemiach, na koniu wjeżdża Król Jan III Sobieski na pamiątkę wizyty, gdy zmierzał na odsiecz Wiednia, za nim w karocy jedzie jego ukochana Marysieńka i damy dworu. Idą też żołnierze z różnych okresów historii i wiele innych ciekawych postaci.

W tym roku też pierwszy raz Gwarki odbyły się na Zamku w Starych Tarnowicach - pięknym kompleksie odbudowanym z ruin. Zamek można zawsze zwiedzać, a w Gwarki dodatkowo przybyli rycerze, białogłowy, można było postrzelać z łuku, rzucić oszczepem, przebrać się w strój rycerza lub ubrać kobiecą suknię w epoki...

09 wrz 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piknik rycerski na zamku w Lublińcu

Pierwszy Piknik Rycerski na zamku w Lublińcu zaliczony 🙂

Troszeczkę pogoda nie dopisała, ale było bardzo fajnie. Zamek pięknie odnowiony, a impreza odbywała się na placu tuż przy zamku. Były pokazy walk rycerzy, konkursy dla dzieci, dmuchańce i dobre jadło oraz piwo. Fajny piknik rodzinny na niedzielne popołudnie.

Zrobiliśmy też spacerek na Stare Miasto Lublińca, i parę zabytków po drodze - kościół Św. Anny w Lublińcu, jedyny na świecie kościół Św. Teresy od Krzyża (Edyty Stein - patronki Lublińca), kościół w Sadowie i kościół w Koszęcinie.

02 wrz 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

XIII Jarmark Średniowieczny w Chudowie

Całe lato na zamku w Chudowie odbywają się ciekawe imprezy plenerowe o różnej tematyce, jednak najbardziej interesujący wydaje mi się Jarmark Średniowieczny, zwykle odbywający się w sierpniu.

Są pokazy walk rycerzy, są zapasy, są pokazy tańców dawnych, sztuczne ognie i oczywiście wiele "średniowiecznych" produktów, prezentacji ówczesnych zawodów itp.

Już drugi raz byliśmy na tej imprezie, bardzo fajne klimaty, choć w tym roku sporo strzelania było i się nam dziecko wystraszyło, o dziwo starsze... 🙂

18 sie 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rychwałd 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Jak co roku, 15 sierpnia w Rychwałdzie niedaleko Żywca, obchodzone było hucznie Święto Wojska Polskiego. Najpierw Msza Polowa z udziałem wojska, odprawiana przez Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej - Tadeusza Rakoczego, procesja, a później piknik wojskowy z pokazem akcji wojennej. Do tego darmowe piwo i grochówka z kotła, no wybornie... 🙂

15 sie 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Morskie Oko w Tatrach

Wycieczka była zaplanowana głównie po to, żeby dzieciom pokazać najwyższe góry w Polsce. Jednak im bliżej wycieczki i im bardziej zagłębialiśmy się w prognozę pogody, okazywało się, że może jednak tych gór nie zdołają wcale zobaczyć. Nawet o 1 dzień przesunęliśmy całą wycieczkę. I tak dopiero w poniedziałek, w ostatni dzień udało się odbyć upragnioną wycieczkę nad Morskie Oko, pogoda nie była fantastyczna, ale Tatry było widać.

Trasę 10 km Natalka przeszła bez ani jednego postoju praktycznie, za wyjątkiem kilkusekundowych przerw na wyciągnięcie kromek, ściągniecie lub założenie bluzy itp. Takich przerw było całkiem sporo 🙂

Dominiczka na szczęście miała wózek, bo byśmy nawet i z parkingu nie zdołali wyjść z jej zapałem ostatnio do chodzenia 🙂 Jako że było zimno, skuliła się sama w sobie, tworząc niewidzialny kokon i tak dotrwała aż do Morskiego Oka, kawałek nawet przesypiając 🙂

Nad Morskim Okiem tłumy, jak to było do przewidzenia 🙂 Mieliśmy plan, żeby wejść jeszcze nad wyższe jezioro, choćby na stromym się wymieniając opieką nad dziewczynami, ale jako że Dominika nie miała ochoty przejść nawet kawałka kamienistej trasy, a wózek nie miał tam szans, musieliśmy zrezygnować. Droga powrotna poszła gładko... To był jedyny dzień, w którym nie zmokliśmy, ale o tym kiedy indziej... 🙂

13 sie 2012
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zobacz nasze filmy