Nasze podróże, strona 1

Tag:

Bajeczny Pałac w Mosznej

Widzieliście już disneyowski Pałac w Mosznej, zwany Zamkiem Moszna? Śląski potentat przemysłowy - Franz Hubert von Tiele-Winckler, na przełomie XIX i XX wieku wystawił tu trwały pomnik swej wybujałej fantazji, wręcz legendarnej. To za jej sprawą powstał pałac o legendarnych 99 wieżach i wieżyczkach, z komnatami w liczbie 365.

Środkowa część pałacu tu pozostałość dawnej posiadłości z XVIII wieku. Patrząc zza fontanny, po lewej wznosi się okazałe skrzydło neogotyckie hrabiego i jego rodziny, po prawej natomiast neobarokowe skrzydło wybudowane dla służby i gości, w tym cesarza Niemiec - Wilhelma II.

Notabene, słyszeliście o tym, że 15 członków rodziny Franza obsługiwało aż 150 osób służby? Rozmach to on miał! Dziś można podziwiać wnętrza pałacu, z jego gabinetem, sypialnią czy łazienką z wanną wyłożoną w całości płytkami, czy wreszcie okazałą kaplicą.

24 wrz 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Narwiański Park Narodowy - ptasi raj nad Polską Amazonką

Narwiański Park Narodowy to jedna z perełek Podlasia. Mały ale magiczny. Niezwykłe królestwo przyrody w sercu północno-wschodniej Polski, nad rzeką Narew - jedyną taką w Polsce. Tu urok i piękno natury ukazują się w swej pełnej okazałości. Z dala od miast i codziennych problemów, stajesz się gościem w nieustannie zmieniającym się spektaklu przyrodniczym. Wzdłuż Narwi otwierają się niezmierzone bagna, tajemnicze lasy i malownicze łąki, a wszystko to otulone dźwiękami ptasiego śpiewu i poprzecinane kładkami, które pozwolą chociaż na chwilę zagłębić się w tym magicznym świecie i docenić niezwykły skarb, jakim jest bioróżnorodność naszej planety.

NPN to jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Rozpościera się na zachód od Białegostoku i na południe od Tykocina. Pomiędzy miejscowościami Rzędziany na północy i Suraż na południu. Został utworzony 1 lipca 1996 r, dla ochrony naturalnie zalewanej doliny Narwi. Nazywanej "Polską Amazonką" ze względu na gęstą sieć nieregularnie połączonych koryt rzecznych, które w jednym miejscu łączą się, by w innym znów się rozdzielić. Tworzy to niezwykle malowniczy i dziki krajobraz, jakiego próżno szukać w innych częściach Polski. Dość niedostępny i tajemny, najlepiej ukazujący swe piękno z góry, albo z tafli wody. Dlatego wieże widokowe i kajaki to najlepsze sposoby na poznanie Narwiańskiego Parku. Zobacz naszą relację !

11 wrz 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jura Krakowsko Częstochowska - poznaj najlepsze atrakcje!

Jura Krakowsko Częstochowska to cudny i niezwykle atrakcyjny region turystyczny, rozciągający się w Polsce południowej, od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków na południu. To przepiękna kraina o bardzo urozmaiconym krajobrazie, z charakterystycznymi białymi ostańcami. Jest bogata w zabytki architektury, szczególnie zamki i ich ruiny, ale też cenna przyrodniczo i niezwykle atrakcyjna dla rodzinnej rekreacji. 

Zachwyci też miłośników sportów ekstremalnych. Dla mnie Jura jest miejscem szczególnym, sentymentalnym, ponieważ zwiedzam ją od dziecka, najpierw z Rodzicami, później na licznych praktykach podczas studiów, aż w końcu z własną rodziną. Bliska memu sercu, jest dla mnie najlepszym regionem turystycznym w Polsce! Zobacz najlepsze atrakcje Jury i już dziś zaplanuj wizytę w tym regionie podczas Juromanii, która odbywa się w dniach 15-17 września 2023!

26 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Ogrodzieniec - największa twierdza na Jurze. Informacje praktyczne

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Jury Krakowsko Częstochowskiej i najbardziej popularna jej atrakcja. Wznosi się w środkowej części Wyżyny, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która według najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m. Nie ma drugiego tak spektakularnego zamku na Szlaku Orlich Gniazd, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających.

To też największa twierdza na Jurze, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego, czyli początku XIV wieku, a nawet poprzedniego stulecia, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wyrosły i ukształtowały się tutaj tak wyjątkowo, że tworzą unikatowe skalne miasto, nazywane Skalnym Miastem Podzamcza. Uwielbiam to miejsce, bo i widoki z niego na zamek są fantastyczne. Nie trzeba wcale jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka w Podzamczu w województwie śląskim. Poznaj informacje praktyczne i ciekawostki na temat Zamku Ogrodzieniec!

24 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lot balonem czyli Baloniada na zamku Ogrodzieniec na Jurze

Lecieliście kiedyś balonem? Nam wreszcie udało się wskoczyć do balona, oderwać od ziemi i podziwiać widoki z góry na własne oczy tak, jak zwykle pokazuje nam to nasz dron Ziemowit! I to na naszej ulubionej Jurze, a dokładniej na Zamku Ogrodzieniec.

Lecieliśmy wraz z innymi balonami, a z dołu patrzyły na nas tłumy. A wszystko dlatego, że w weekend 18-19 sierpnia 2023 roku na Zamku odbywała się Baloniada. Była to druga edycja tego wydarzenia. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się w niej uczestniczyć i to z góry. Od dołu warownię w Podzamczu znamy już bardzo dobrze ! Tym sposobem spełniłam swoje marzenie, które w głowie urodziło się dawno temu. Zobacz naszą relację z lotu balonem z Kraków Balloon Team!

21 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Opatija w Chorwacji. Atrakcje, które warto zobaczyć w Opatiji na Istrii

Opatija to perła Istrii. Ten cudowny kurort w Chorwacji to dla mnie najpiękniejsze, a przynajmniej jedno z najpiękniejszych miast na Istrii. Kojarzona jest jako kurort dla bogatych, ale tak naprawdę każdy może się tu odnaleźć i bezpłatnie skorzystać z nieprzeciętnego uroku tego miejsca. Fantastycznego na śródziemnomorski wypoczynek. Po włosku nazwa miasta Opatija brzmi Abbazia i w obu wersjach językowych znaczy tyle, co opactwo i nawiązuje do miejscowego klasztoru benedyktynów.

Uwielbiam miejsca, gdzie zdjęcia robią się same, a każde jest bajkowe i to wcale nie za sprawą złotej godziny czy magicznego zachodu słońca. Choć Opatiję już zwiedzałam w przeszłości, ponownie zwaliła mnie z nóg i zaparła dech w piersi. Po prostu to miasto jest śliczne. I nie mówię tylko o cudnym jego brzegu z turkusową wodą, ale również o bardzo ciekawej architekturze tego ośrodka i zieleni w połączeniu z kolorowym kwieciem. Oto atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w chorwackiej Opatiji!

10 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Castle Combe - magiczna wioska w Anglii

Castle Combe, mimo wielu cudownych miejsc, które widzieliśmy w Anglii w 2013 roku, urzekło nas chyba najbardziej. To taki kamienny, żywy skansen, ze średniowieczną zabudową. Jest to maleńka wioska, uznawana za najpiękniejszą i najbardziej malowniczą wieś Wielkiej Brytanii. Żyje w niej zaledwie 350 osób, większość starszych.

A czemu dziś o tym miejscu? Bo Groznjan na Istrii bardzo mocno skojarzył mi się z tą kamienną wioską. Castle Combe znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 145 km na zachód od Londynu, na południowym krańcu wzgórz wapiennych Cotswolds. Koniecznie odwiedź to miejsce, będąc w okolicy!

09 sie 2023

Istria w Chorwacji. Atrakcje, które koniecznie musisz odwiedzić na Istrii

Istria to chorwacki półwysep, leżący w północnej części kraju. To najłatwiej i najszybciej dostępny fragment Chorwacji dla Polaków. Szczególnie dla tych, którzy podróżują samochodem, nie samolotem. Przez wielu uważany też za najpiękniejszy region całej Chorwacji. Zielony i malowniczy. My sprawdziliśmy to, zwiedzając Istrię rodzinnie, własnym samochodem.

To, co na Istrii urzeka najbardziej, to cudne, nadmorskie miasteczka, pięknie osadzone na kamienistym wybrzeżu, oblewanym lazurowym Adriatykiem. Często kryją nie tylko fantastyczną zabudowę, ale i piękne plaże. Tych piaszczystych próżno szukać, ale kamienne też mają niezaprzeczalny urok. Również interior półwyspu Istria potrafi zachwycić i warto się o tym przekonać. Miasteczka na wzgórzach to swoiste twierdze z murami. Z każdej perspektywy prezentują się wybornie. Pokażemy Ci najpiękniejsze miejsca całej Istrii. Zobacz atrakcje, które warto zobaczyć na półwyspie!

08 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słoneczna Kreta. Atrakcje, które warto zobaczyć na Krecie w Grecji

W taki dzień jak dzisiaj, kiedy za oknem pada i jest szaro, najlepiej pomyśleć o miejscu, w którym słońca niemal nigdy nie brakuje! Taka właśnie jest Kreta - największa grecka wyspa. Atrakcji tu bez liku, a tymi najpiękniejszymi są cudowne plaże, niczym z bajki! Hitem dla nas była Laguna Balos - przez wielu uważane za najpiękniejsze miejsce na Krecie i zarazem jedną z najpiękniejszych plaż na świecie! Wyjątkowa była również plaża Elafonisi z różowym piaskiem czy urocze miasteczko Rethimno.

Po naszych wymarzonych wakacjach w Grecji, które miały miejsce rok temu, przedstawiamy atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć na Krecie!

07 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pszczyna. Zobacz najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w tym mieście

Pszczyna to niezwykle urocze i zielone miasto w województwie śląskim. Z wieloma atrakcjami, przepięknie położone jest wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Niedaleko stąd do Goczałkowic Zdrój i słynnego Jeziora Goczałkowickiego oraz Ogrodów Kapias.

Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to nie bez kozery uznawane jest za zielone płuca Śląska

Dzięki tym niecodziennym walorom Pszczyna i jej okolice to wymarzony region turystyczny i rekreacyjny, o niezwykle malowniczym krajobrazie. Każdego roku przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przybyszów z odległych regionów Polski i zagranicy. Zobacz, jakie atrakcje warto zwiedzić w Pszczynie!

27 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ołomuniec - dawna stolica Moraw. Jakie zabytki warto zobaczyć w Ołomuńcu?

Ołomuniec to cudowne miasto na Morawach, uchodzące nawet za najpiękniejsze miasto w Republice Czeskiej. Leżące w samym sercu Moraw, niegdyś stanowiło jego stolicę. Dziś to po Pradze drugi co do wielkości zespół zabytków w kraju, nieustępujący jej urodą. Zresztą Ołomuniec bywa nazywany Małą Pragą!

Ołomuniec zachwycił nas śliczną architekturą i fantastyczną pogodą. Szybko określiliśmy go mianem miasta fontann, bo jest ich tutaj naprawdę wiele! Miasto mnie zauroczyło i niezmiernie przyjemnie się po nim spacerowało. Tutaj każda uliczka jest urokliwa, każda kamienica piękna!

24 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słowiński Park Narodowy. Wydmy, jeziora i inne ciekawe miejsca

Słowiński Park Narodowy - kraina wody, wiatru i piasku. Chcemy Ci dzisiaj pokazać ten cud natury.  Najpiękniejszy jego fragment to ruchome wydmy, na których poczujesz się jak na pustyni! Ale mamy dla Ciebie też inne propozycje, często mało znane, ale też warte oderwania się od plażowania. Poznamy życie Słowińców, wpłyniemy wraz z Łebą do Łebska i poznamy bardziej zaciszną wersję Łąckiej Wydmy.

To przepiękny i cenny przyrodniczo obszar, zachwycający turystów z całego świata. Leży na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, nieco na zachód od popularnego miasta Łeba. Jego powierzchnia wynosi ponad 30 tys. ha. A wiesz, skąd wzięła się nazwa "Słowiński" park narodowy? Pochodzi od słowińców - północnokaszubskiego ludu, którego dziedzictwo bliżej można poznać w skansenie w Klukach. Zobacz najlepsze atrakcje Parku!

14 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg