Nasze podróże, strona 2

Opatija w Chorwacji. Atrakcje, które warto zobaczyć w Opatiji na Istrii

Opatija to perła Istrii. Ten cudowny kurort w Chorwacji to dla mnie najpiękniejsze, a przynajmniej jedno z najpiękniejszych miast na Istrii. Kojarzona jest jako kurort dla bogatych, ale tak naprawdę każdy może się tu odnaleźć i bezpłatnie skorzystać z nieprzeciętnego uroku tego miejsca. Fantastycznego na śródziemnomorski wypoczynek. Po włosku nazwa miasta Opatija brzmi Abbazia i w obu wersjach językowych znaczy tyle, co opactwo i nawiązuje do miejscowego klasztoru benedyktynów.

Uwielbiam miejsca, gdzie zdjęcia robią się same, a każde jest bajkowe i to wcale nie za sprawą złotej godziny czy magicznego zachodu słońca. Choć Opatiję już zwiedzałam w przeszłości, ponownie zwaliła mnie z nóg i zaparła dech w piersi. Po prostu to miasto jest śliczne. I nie mówię tylko o cudnym jego brzegu z turkusową wodą, ale również o bardzo ciekawej architekturze tego ośrodka i zieleni w połączeniu z kolorowym kwieciem. Oto atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w chorwackiej Opatiji!

10 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Castle Combe - magiczna wioska w Anglii

Castle Combe, mimo wielu cudownych miejsc, które widzieliśmy w Anglii w 2013 roku, urzekło nas chyba najbardziej. To taki kamienny, żywy skansen, ze średniowieczną zabudową. Jest to maleńka wioska, uznawana za najpiękniejszą i najbardziej malowniczą wieś Wielkiej Brytanii. Żyje w niej zaledwie 350 osób, większość starszych.

A czemu dziś o tym miejscu? Bo Groznjan na Istrii bardzo mocno skojarzył mi się z tą kamienną wioską. Castle Combe znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 145 km na zachód od Londynu, na południowym krańcu wzgórz wapiennych Cotswolds. Koniecznie odwiedź to miejsce, będąc w okolicy!

09 sie 2023

Istria w Chorwacji. Atrakcje, które koniecznie musisz odwiedzić na Istrii

Istria to chorwacki półwysep, leżący w północnej części kraju. To najłatwiej i najszybciej dostępny fragment Chorwacji dla Polaków. Szczególnie dla tych, którzy podróżują samochodem, nie samolotem. Przez wielu uważany też za najpiękniejszy region całej Chorwacji. Zielony i malowniczy. My sprawdziliśmy to, zwiedzając Istrię rodzinnie, własnym samochodem.

To, co na Istrii urzeka najbardziej, to cudne, nadmorskie miasteczka, pięknie osadzone na kamienistym wybrzeżu, oblewanym lazurowym Adriatykiem. Często kryją nie tylko fantastyczną zabudowę, ale i piękne plaże. Tych piaszczystych próżno szukać, ale kamienne też mają niezaprzeczalny urok. Również interior półwyspu Istria potrafi zachwycić i warto się o tym przekonać. Miasteczka na wzgórzach to swoiste twierdze z murami. Z każdej perspektywy prezentują się wybornie. Pokażemy Ci najpiękniejsze miejsca całej Istrii. Zobacz atrakcje, które warto zobaczyć na półwyspie!

08 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słoneczna Kreta. Atrakcje, które warto zobaczyć na Krecie w Grecji

W taki dzień jak dzisiaj, kiedy za oknem pada i jest szaro, najlepiej pomyśleć o miejscu, w którym słońca niemal nigdy nie brakuje! Taka właśnie jest Kreta - największa grecka wyspa. Atrakcji tu bez liku, a tymi najpiękniejszymi są cudowne plaże, niczym z bajki! Hitem dla nas była Laguna Balos - przez wielu uważane za najpiękniejsze miejsce na Krecie i zarazem jedną z najpiękniejszych plaż na świecie! Wyjątkowa była również plaża Elafonisi z różowym piaskiem czy urocze miasteczko Rethimno.

Po naszych wymarzonych wakacjach w Grecji, które miały miejsce rok temu, przedstawiamy atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć na Krecie!

07 sie 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pszczyna. Zobacz najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w tym mieście

Pszczyna to niezwykle urocze i zielone miasto w województwie śląskim. Z wieloma atrakcjami, przepięknie położone jest wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Niedaleko stąd do Goczałkowic Zdrój i słynnego Jeziora Goczałkowickiego oraz Ogrodów Kapias.

Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to nie bez kozery uznawane jest za zielone płuca Śląska

Dzięki tym niecodziennym walorom Pszczyna i jej okolice to wymarzony region turystyczny i rekreacyjny, o niezwykle malowniczym krajobrazie. Każdego roku przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i przybyszów z odległych regionów Polski i zagranicy. Zobacz, jakie atrakcje warto zwiedzić w Pszczynie!

27 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ołomuniec - dawna stolica Moraw. Jakie zabytki warto zobaczyć w Ołomuńcu?

Ołomuniec to cudowne miasto na Morawach, uchodzące nawet za najpiękniejsze miasto w Republice Czeskiej. Leżące w samym sercu Moraw, niegdyś stanowiło jego stolicę. Dziś to po Pradze drugi co do wielkości zespół zabytków w kraju, nieustępujący jej urodą. Zresztą Ołomuniec bywa nazywany Małą Pragą!

Ołomuniec zachwycił nas śliczną architekturą i fantastyczną pogodą. Szybko określiliśmy go mianem miasta fontann, bo jest ich tutaj naprawdę wiele! Miasto mnie zauroczyło i niezmiernie przyjemnie się po nim spacerowało. Tutaj każda uliczka jest urokliwa, każda kamienica piękna!

24 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słowiński Park Narodowy. Wydmy, jeziora i inne ciekawe miejsca

Słowiński Park Narodowy - kraina wody, wiatru i piasku. Chcemy Ci dzisiaj pokazać ten cud natury.  Najpiękniejszy jego fragment to ruchome wydmy, na których poczujesz się jak na pustyni! Ale mamy dla Ciebie też inne propozycje, często mało znane, ale też warte oderwania się od plażowania. Poznamy życie Słowińców, wpłyniemy wraz z Łebą do Łebska i poznamy bardziej zaciszną wersję Łąckiej Wydmy.

To przepiękny i cenny przyrodniczo obszar, zachwycający turystów z całego świata. Leży na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, nieco na zachód od popularnego miasta Łeba. Jego powierzchnia wynosi ponad 30 tys. ha. A wiesz, skąd wzięła się nazwa "Słowiński" park narodowy? Pochodzi od słowińców - północnokaszubskiego ludu, którego dziedzictwo bliżej można poznać w skansenie w Klukach. Zobacz najlepsze atrakcje Parku!

14 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Park Repecki z obiektami Unesco. Brama Gwarków i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony, znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek. Kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków. 

Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco. Podobnie jak pobliska Brama Gwarków, będąca wylotem Sztolni Głębokiej Fryderyk. To miejsce odwadniania cały podziemi tarnogórskich.

Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.

03 lip 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wigierski Park Narodowy. Atrakcje, które warto zobaczyć wokół jeziora Wigry

Wigierski Park Narodowy roztacza się kilka kilometrów na wschód od Suwałk. W jego granicach odnaleźć można ponad 40 naturalnych zbiorników wodnych, ale sercem Parku jest rozległe Jezioro Wigry. Niemal cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w dorzeczu rzeki Czarna Hańcza, która stanowi ceniony w Polsce szlak kajakowy.

WPN z siedzibą w Krzywem na Suwalszczyźnie, to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Jego powierzchnia liczy ponad 15.000 ha. Leży on na północno-wschodnim krańcu Polski, a powstał w 1989 roku.

30 cze 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Suwalski Park Krajobrazowy. Co warto zobaczyć na północy Suwalszczyzny?

Suwalski Park Krajobrazowy rozciąga się na północ od Suwałk. niewymownie piękna kraina wzgórz, pagórów, dolin i głębokich rynien, zwykle wypełnionych wodą. Te oczka wodne w otoczeniu soczystej zieleni, tworzą bardzo sielski i romantyczny pejzaż. Jako, że lasów jest tutaj mało, a głównie pola i łąki, z usianymi wielkimi głazami, to bardzo ładnie widać tę niezwykle ciekawą, polodowcową rzeźbę, z ozami, kemami i morenami. Mówi się, że to najbardziej górzysty rejon na polskim niżu! Różnice poziomów sięgają tu 100 metrów.

Suwalski Park Krajobrazowy utworzony został w 1976 roku. Tym samym to jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Położony jest na Pojezierzu Suwalskim, na obszarze 4 gmin: Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak.

Chciałoby się tutaj spędzić znacznie więcej czasu, ale już po kilku godzinach jesteś zachwycony, a po całym dniu oddasz serce tej krainie. Tak było z nami i choć aura nas nie rozpieszczała, to i tak Suwalski PK nas urzekł. I już wiemy, że wrócimy tu na pewno! Po naszej wizycie możemy pokazać Wam najpiękniejsze atrakcje okolicy.

29 cze 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Suwałki - miasto krasnoludków, murali i bluesa!

Suwałki to piękne i unikalne miasto leżące w sercu Suwalszczyzny. W województwie podlaskim, niedaleko wschodniej granicy Polski, nad rzeką Czarna Hańcza. To kraina zielonych pagórków i jezior, a w części centralnej ulokowało się nieduże, ale bardzo ciekawe miasto pełne kontrastów. To taki tygiel kulturalny i religijny, gdzie dodatkowo nowe miesza się ze starym.

Zabudowa miasta jest zupełnie odmienna od tej, jaką znamy z innych miast w Polsce. Miasto uformowane jako ulicówka, otrzymało prawa miejskie w XVIII wieku. Największy rozkwit nastąpił w XIX stuleciu, stąd przeważa tu architektura klasycystyczna. A wokół niej rozgościły się ciekawostki przyrodnicze. Spędziliśmy piękny, przedłużony weekend w Suwałkach, co pozwoliło nam się lepiej poznać z tym miejscem i stworzyć przewodnik po najlepszych atrakcjach Suwałk!

28 cze 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sabat Krajno - magiczny park rozrywki!

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno w Krajnie Zagórzu to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. To jedyne miejsce w Polsce, w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla!

Muszę przyznać, że to bardzo ładny obiekt. Miniatury liczne i bardzo ciekawe, ładnie odwzorowane. Całość pięknie położona jest na stoku. Spacerując aleją wśród makiet zabytków, podchodziliśmy pod górę, a za plecami otwierał nam się coraz piękniejszy widok na szeroką okolicę.

09 cze 2023
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zobacz nasze filmy