Nasze podróże, rok 2022, strona 2

Kazimierz w Krakowie - czarująca żydowska dzielnica miasta

Kraków odwiedzaliśmy już wiele razy, toteż tym razem postanowiliśmy się zagłębić w Kazimierz - żydowskią dzielnicę miasta. Choć miejscami nieco zaniedbana i pobazgrana, to jednak wciąż bardzo klimatyczna i ciekawa, szczególnie po zmroku, gdy rozświetlone podwórka zachwycają zielenią i niecodziennymi witrynami. Knajp jest tutaj mnóstwo, spotkasz je na każdym kroku, a wiele z nich oferuje pyszne jedzenie, fantastycznie podane.

Czy wiesz, że Kazimierz to największe skupisko synagog w Polsce? Można je tu zwiedzać, ale odpłatnie i poza sobotami, kiedy Żydzi mają swe święto. Przy jednej z nich - synagodze Remu, zaprasza też XVI-wieczny kirkut - jeden z najstarszych w Europie. Po naszej wizycie w tym uroczym miejscu powstał przewodnik po Kazimierzu. Na pewno ułatwi Ci jego zaplanowanie i zwiedzanie, tym bardziej, że atrakcje i ciekawe restauracje zaznaczyliśmy na mapce poniżej. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza w Krakowie!

28 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Co nowego na Jurze?

Z Jurą nie widzieliśmy się pół roku. To stanowczo za długo!
Tym chętniej wypełniliśmy nią cały miniony weekend ogarnięty prawdziwą Juromanią 😉 Niektórzy myślą, że znamy Jurę jak własną kieszeń, ale to wcale nieprawda. Za każdym razem zaskakuje mnie czymś nowym i nadal jest sporo zakątków, do których nigdy nie dotarliśmy, albo nie poznaliśmy ich wystarczająco. 

A i sama Juromania niesie tak wiele wrażeń i cennych lekcji. Czy wiedzieliście na przykład, że pierniki swą nazwę wzięły od pieprzu? I faktycznie były ostre? A gdy były już stare, to robiono z nich musztardę. Co to się człowiek o sobie nie dowie!

20 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dni Gwarków czyli popularne Gwarki z historycznym pochodem w naszych Tarnowskich Górach

Co łączy Króla Jana III Sobieskiego z markizą Blanką de Paiva - najsłynniejszą femme fatale XIX wieku i Ułanów? Tarnogórski pochód gwarkowski! Ale zacznijmy od początku, kto to Gwarek? To dawny górnik, który wydobywał z kopalni cenny kruszec. A skąd Tarnowskie Góry? Bo ten cenny kruszec jako pierwszy wydobył przypadkiem chłop Rybka w Tarnowicach, a owe kopalnie nazywano gorami. Tak powstała nazwa słynnego dziś miasta, które na górnictwie ród cynku i ołowiu z domieszką srebra wyrosło. Tak pokrótce opowiedziałam Ci największe sekrety naszego miasta 🙂

Wróćmy więc do Dni Gwarków. To wielkie święto miasta, nazywane popularnie Gwarkami, obchodzone jest od 1957 roku. Ma więc ponad 60-letnią tradycję! Zawsze we wrześniu, w jego drugi weekend. Nie pamiętam oczywiście pierwszych Gwarków, ale od dziecięcych lat co roku byłam ich świadkiem, a będzie już tego lat kilkadziesiąt. Zobacz naszą relację!

12 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Babia Góra czerwonym szlakiem z Krowiarek we mgle

Ostatnio na Babiej Górze - królowej Beskidów, byłam na studiach, jakieś 20 lat temu. To był nocny wypad, na wschód słońca, tak modny obecnie. Wtedy rano zemdlałam w kościele, a o 1.00 w nocy po ognisku ruszyliśmy ze znajomymi na szczyt. Widoki nad ranem były spektakularne.

Tym razem na Babią Górę zwaną też Diablakiem weszliśmy z Łukaszem w sierpniu. Znów czekaliśmy na spektakularne pejzaże, ale Babia pokazała swą królewską kapryśność w całej okazałości. Zobacz naszą relację 🙂

09 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Błatnia z Brennej szlakiem czarnym i zielonym

Moi Drodzy, czy i Wy czekacie na każdy wypad w góry jak na najlepszą zabawę? Nam się udało wczoraj wyskoczyć na Błatnią w Beskidzie Śląskim. Ta nasza nazwa Polskie Szlaki nie wzięła się znikąd. Uwielbiam góry i chętnie spędzałabym w nich więcej czasu. Tak naprawdę to z Łukaszem bliższą relację nawiązaliśmy właśnie w górach. To było w jakiejś bacówce, 25 lat temu. Piękne czasy. 

Dziś już nie możemy tak spontanicznie wyskoczyć w każdej chwili, ale jak tylko jest okazja, to cieszymy oczy widokiem szczytów. I wcale nie muszą być one wysokie. Zobaczcie naszą relację 🙂

08 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Janowcu - jedyny w Polsce zamek w paski!

Zamek w Janowcu pięknie góruje ponad miejscowością, dokładnie na przeciwległej stronie Wisły od Kazimierza Dolnego. Z Kazimierzem jest powiązany, bo warownia stanowi oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To chyba jedyny w Polsce zamek w paski, stąd jest tak charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny.

Jego początki sięgają XVI wieku, a dziś jako malownicza ruina zaprasza turystów w swe podwoje. Skorzystaliśmy z tego zaproszenia i przekroczyliśmy jego mury, zobacz, co znaleźliśmy 🙂

08 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - nie tylko cenne dziedzictwo, ale i wielka frajda!

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe o szerokości toru 785 mm to unikat w Polsce i na świecie! To najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa całym globie. Co prawda w Anglii istnieje starsza, ale nie działa nieprzerwanie. Ta na Górnym Śląsku istnieje od roku 1853. Działa od wtedy do dziś nieprzerwanie, mimo dwóch wojen, powstań śląskich i innych znaczących wydarzeń na tym terenie! 

A w sezonie wozi i cieszy turystów. Zobacz naszą relację z tegorocznej Industriady i przejażdżki kolejką w Bytomiu!

05 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Magiczne Ogrody - w baśniowej krainie zabawy!

Magiczne Ogrody to nasza tegoroczna Top Atrakcja, więc z wielką radością odwiedziliśmy ten wyjątkowy park rozrywki. Położony w Janowcu niedaleko Kazimierza Dolnego od kilku już lat przywołuje turystów i rozbudza ich wyobraźnię. 

Całość oparta jest na baśniowej opowieści o dobrym magu Zoranie, który w dobroci serca stworzył tę radosną, magiczną krainę, zaś walczący z nim zły czarnoksiężnik Arag został pokonany i zaklęty w ciele złej bestii. Tkwi przykuty do skały na bagnach w Mroczysku. Owe Mroczysko dostępne jest dla dzieci od 7 roku życia, toteż my sobie podarowaliśmy tę strefę i skupiliśmy się tylko na dobrej energii 🙂 Zobaczcie sami!

02 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kazimierz Dolny - romantyczny spacer we dwoje

Być w okolicy i nie odwiedzić Kazimierza Dolnego to grzech 😉 Z radością znów stanęliśmy w progu tego miasta, bo jest cudne i niezwykle klimatyczne. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce!

To był taki romantyczny, wieczorny wyskok we dwoje. Dziewczyny zostały w noclegu, a my wyskoczyliśmy na kawę i piękny spacer 😉 Słońce cudnie oparło się na tutejszych cudach architektury, podziwialiśmy je z rozkoszą. Zobaczcie sami!

01 wrz 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Farma Iluzji - tutaj magicznie wszyscy bawią się wyśmienicie!

Farma Iluzji jest wyjątkowa i fantastyczna. To jeden z lepszych parków rozrywki w Polsce. Tak okrzyknęła go nasza rodzinka 🙂 Tutaj zabawi się każdy i to na każdym kroku. Atrakcje się nie kończą, a przynajmniej stwarzają taką iluzję 😉 

Tak, iluzji tu sporo, czasem staliśmy z otwartą buzią i nadziwić się nie mogliśmy. No było nam łatwiej, bo już ten Park odwiedziliśmy blisko 10 lat temu i powiem Ci, że sporo na plus się tu wydarzyło od tego czasu. Zobaczcie sami!

30 sie 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Las Odkrywców - piękna i naturalna kraina zabawy!

Ale fajne miejsce odkryliśmy na Lubelszczyźnie - Las Odkrywców! To nowy rodzinny park rozrywki - ogromny, drewniany plac zabaw, położony w lesie. Naturalny, z atrakcjami bez prądu, za to w bliskości przyrody. Znajdziesz tu kilkanaście Polan z różnorodnymi atrakcjami i tablicami informacyjnymi o tajemnicach lasu. Pograliśmy w wielkie bierki, pohuśtaliśmy się na wielkich korzeniach, powspinaliśmy się po rozmaitych konstrukcjach - drewnianych i sznurowych. Amelia powaliła bez zahamowań w wielkie bębny z garnków i potaplała się przy fontannie. Takiej piaskownicy żadne dziecko nie ominie 🙂 Wszyscy poleżeliśmy na leżakach i hamakach. Zobacz sam 🙂

29 sie 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Książ, Stary Książ i Palmiarnia - zachwycające atrakcje Wałbrzycha!

Zamek Książ - największy zamek na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce! Jakże cudowne to miejsce, oddalone od centrum Wałbrzycha o 10 km. Zamek zachwyca, a dodatkowo wokół tyle wspaniałości - malowniczy Książański Park Krajobrazowy, tajemnicze ruiny Starego Książa i fantastyczna Palmiarnia - zimowy ogród Daisy.

19 sie 2022
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023