Nasze podróże, rok 2015, strona 3

Waniewo - kładka w Narwiańskim Parku Narodowym

Nasz drugi Park Narodowy na Podlasiu to Narwiański Park Narodowy. Podziwialiśmy go z kładki w Waniewie, która wiedzie ponad rozlewiskami Narwi do Śliwna. Bardzo piękne miejsce, oczywiście "rąbnięte" od Toji, która rok temu je odwiedzała 🙂 Już wtedy się w nim zakochałam, no i faktycznie bardzo nam się tam podobało, tylko Natalka była smutna bo mialy być gronostaje, a nie było, szukała całą trasę i nic 🙂

Na kładkę faktycznie powinno się wykupić bilet do PN, ale w IT w Waniewie, prawie przy samej kładce nie sprzedają, tylko w innej miejscowości, ale trochę bez sensu jechać stąd zupełnie gdzieś indziej, żeby bilet wykupić, Pani powiedziała, że może nad samą kładką ktoś będzie, ale nie było. No to trochę strata z ich strony, w końcu mogliby zarobić, dziwnie to rozwiązane.

W Waniewie jest wieża obserwacyjna na rozlewiska i jest początek kładki, na której trasie są fragmenty z kładkami pływającymi, chyba 3 razy, trzeba kładkę ściągnąć do siebie linami i potem ciągnąc dostać się na drugi brzeg rzeki. I tak aż do Śliwna, ale jak my byliśmy to ostatnia taka przeprawa była nieczynna z powodu niskiego stanu wód, toteż do samego Śliwna nie dało się dojść. W połowie drogi jest druga wieża obserwacyjna. Tłumów nie było, kilka turystów spotkaliśmy i parę młodą, która robiła sobie tu sesję, a potem tego samego dnia spotkaliśmy ich jeszcze podczas dalszej części sesji w Białymstoku, pod Operą 🙂

22 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kiermusy i Europejska Wieś Bociania

Kolejne fantastyczne miejsca na Podlasiu to Kiermusy i Pentowo czyli Europejska Wieś Bociania. Oba miejsca leżą tuż za granicami królewskiego Tykocina, tak więc atrakcji tu nie brakuje. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, unikatowe i koniecznie trzeba tu zajrzeć będąc w tych stronach! Kiermusy nazywane są Ostoyą żubra i tradycji szlacheckiej. Powstała tu właśnie pierwsza prywatna hodowla żubra w Polsce, a do tego stanęły tu ciekawe obiekty - Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma...

22 lip 2015

Czerwone Bagno i pierwsze jezioro mazurskie

Najbardziej popularnym miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym do Czerwone Bagno w Grzędach, w sercu Parku. Zostawia się samochód na parkingu (10 zł) przy Leśniczówce, w której płaci się za bilety do Parku i za parking i można wejść w las, prowadzi tu kilka szlaków i poprowadzona jest właśnie ścieżka Czerwone Bagno - drewniana kładka nad torfowiskiem wysokim, suchym o tej porze roku. Ścieżka leży 4,3 km od leśniczówki Grzędy. Do przejścia mieliśmy tu w sumie około 10 km, więc całkiem sporo, toteż się zmęczyliśmy, ale może nie tyle drogą, ile walką z końskimi muchami. Masakra! Nasze ręce i nogi stały się końskimi ogonami i cały czas machały, żeby se odganiać, ubraliśmy wszystko, co wzięliśmy ze sobą na wędrówkę po lesie i wszystkie środki anty owadzie na siebie, ale mam wrażenie, że te zapachy im się jednak podobały bo ciągnęły do nas mimo wszystko 🙂 To było trudne. Niestety żadnych innych zwierzątek nie spotkaliśmy poza jednym dzikiem w ośrodku rehabilitacji zwierząt. Myślę, że inne pory roku są lepsze na odwiedzenie tego urokliwego jednak miejsca 🙂 Niedaleko znajduje się prywatna zagroda, gdzie można odpocząć, przenocować czy pojeździć na koniu.

Po drodze przystawaliśmy podziwiać piękną Biebrzę i oczywiście wszelkie konie, bo Natalia ma zawsze jedno pragnienie, zobaczyć konie 🙂 Spotkaliśmy też pierwsze mazurskie jezioro na tej wycieczce - Jezioro Dręstwo na Pojezierzu Mazurskim, malownicze i zaciszne. Tam pojedliśmy jagód 🙂

21 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Łomża i okolice

Łomża to ładne, urokliwe miasteczko, z Rynkiem i Ratuszem, deptakiem oraz piękną Katedrą Św. Michała. Ciekawostką jest też ławeczka Hanki Bielickiej, która właśnie tutaj spędziła dzieciństwo i młodość, a później była bardzo z miastem związana. Łomża słynie z piwa oraz pięknych wzorów haftowanych.

Po Łomży pojechaliśmy nad malownicze zakole Narwi, którą dobrze widać z wieży obserwacyjnej w Siemieniu Nadrzecznym koło Łomży, jest tu również siłownia na powietrzu. Po drodze mijaliśmy Wzgórze Królowej Bony i grodzisko Stara Łomża.

Po drugiej stronie rzeki zaś odwiedziliśmy Drozdowo z Muzeum Przyrodniczym, jest tutaj fajna ścieżka dydaktyczna mówiąca o przyrodzie tej okolicy.

20 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Goniądz i Biebrzański Park Narodowy

Pierwsza relacja z cudnych wakacji na Podlasiu. W tej odsłonie Goniądz - cudne ciche miejsce nad samą Biebrzą, po jednej stronie miasteczko, po drugiej Biebrzański Park Narodowy. Sielanka! Boćki wszędzie, łabędzie, kaczki, konie, rzeka i zieleń, spokój upragniony. Polecam to miejsce tym, co chcą do głuszy a nie do centrów turystyki.

W pobliskim Osowcu dostępne są świetnie przygotowane ścieżki Terenowego Ośrodka Edukacyjnego, bardzo je polecam, to idealny sposób na zwiedzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, z wieżyczkami widokowymi i kładką. Nasz lipiec to nie najlepszy czas na obserwację ptaków i rozlewisk bo było sucho, lepszy jest maj, przy roztopach, ale mnie i tak to miejsce urzekło. Widać tu również Twierdzę Osowiec. W Goniądzu dobrze działa IT, gdzie o wszystkich tych ścieżkach się dowiedzieliśmy. IT jest też w Dyrekcji BPN koło twierdzy Osowiec, którą również można zwiedzać. Spaliśmy w Hotelu Zbyszko, który w obecnej formie jest skromny, ale wkrótce otworzy się obok nowy budynek bardzo ciekawy, z restauracją na dachu z widokiem na BPN, taka ciekawostka 🙂

20 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gostyń - Św. Góra, miasto i Strefa Militarna

Po Jarocinie odwiedziliśmy w wakacje Gostyń - bardzo fajne miasteczko, ciche i spokojne, choć akurat wtedy niedaleko działo się 🙂 A to dlatego że akurat odbywał się kilkudniowy festyn militarny zwany Strefą Militarną. Festyn ten, co roku przyciąga bardzo dużo ludzi, choć jest przeznaczony dla miłośników historii militarnej i grup rekonstrukcyjnych, to cały teren biwakowy przez większość czasu jest dostępny dla przeciętnych zjadaczy chleba w tym nas 🙂 Wejście było bezpłatne, tylko parkingi były płatne, organizowane na polach, tyle było chętnych. Sam biwak bardzo ciekawy, można było się sporo dowiedzieć albo po prostu pooglądać, były pojazdy wojskowe i broń z różnych epok, sporo ludzi w to zaangażowanych, ciekawa sprawa, a dla miłośników militariów powiedziałabym, że obowiązkowy punkt do odwiedzenia 🙂

W samym Gostyniu odwiedziliśmy piękny Rynek, farę Św. Małgorzaty ze średniowiecza i zerknęliśmy do Muzeum koło fary. Ładne miasteczko historyczne, spokojne do spacerzenia.

Koło Gostynia odwiedziliśmy jeszcze Św. Górę - istnieje tu Sanktuarium MB Świętogórskiej i klasztor filipinów. W 2012 roku obchodzono tu 500-lecie Cudów Maryjnych na tej Górze. W podziemiach bazyliki mniejszej znajdują się krypty z trumnami fundatorów i członków Kongregacji, w tym sługi Bożego ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788-1866).

11 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jarocin i pałac w Tarcach

Wracam opisami i wspomnieniami do letniej podróży po południowej Wielkopolsce. Jarocin to piękne zabytkowe miasto, ostatnimi czasy ładnie odnowione. Piękny jest tu Rynek, ze ślicznym Ratuszem z przełomu XVIII i XIX wieku i kościołem Św. Marcina z XVII wieku. Wszystkie budowle są tu ładnie utrzymane, piękne miejsce na spacerek. Drugie centrum Jarocina to Spichlerz Polskiego Rocka, również pięknie zrewitalizowany wraz z całym placem dookoła. To słynne miejsce, bo przecież Jarocin słynie z rockowego festiwalu. Mówi o tym też Glan - ciekawy pomnik koło Parku 🙂 A w Parku ciekawy jest też Skarbczyk - pozostałość średniowiecznego zamku. Najgorzej przedstawia się chyba dzisiaj pałac Radolińskich, w dobrym stanie, choć nie świeci blaskiem, jak pozostałe zabytki. Może i na niego przyjdzie kolej.

Urzekł mnie też pałac w Tarcach, trochę przypadkiem do niego trafiliśmy, ale to czarowny zakątek, cisza, piękno i zieleń dookoła, a sam pałac - bajka. W środku urządzony jest luksusowy hotel. Polecam to miejsce przynajmniej na spacer 🙂

11 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Byczyna i Gród w Biskupicach

Byczyna to stare miasteczko na Opolszczyźnie, jedno z najstarszych na Śląsku, początkami sięgające XIII wieku, już w XIV wieku Jan Długosz wymieniał je jako miasto. Co ciekawe, zachowały się tu niemal w całości średniowieczne mury, które okalają miasteczko i mają długość ponad 900 m. Stoją tu dwie bramy - Polska (Wschodnia) i Niemiecka (Zachodnia) oraz Baszta Piaskowa (Południowa). W dawnym spichlerzu mieści się dziś Karczma. Są również w Byczynie dwa kościoły - katolicki barokowy kościół Św. Trójcy oraz gotycki kościół Św. Mikołaja, obecnie ewangelicki.

Nieco przed Byczyną, w Biskupicach, powstał w 2007 roku Gród Rycerski wzorowany na tych historycznych, który jest udostępniony gratisowo dla turystów. Grupy mogą tu uczestniczyć w różnych zorganizowanych atrakcjach. Można tu kupić pamiątkę, zjeść i poznać życie naszych przodków. Niedaleko grodu stoi ładny drewniany kościół Św. Jadwigi, a pod samym grodem rozlewa się Zalew Biskupice Brzózki.

10 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Witaszyce - Wojny Napoleońskie i Gwiezdne!

Witaszyce witają turystów pięknym, zabytkowym, neobarokowym pałacem z końca XIX wieku, który dziś pozostaje w rękach prywatnych. Pałac jest pięknie odremontowany i kryje we wnętrzach hotel oraz restaurację. O dziwo ani nocleg ani potrawy nie są tu drogie, jak na piękne pałacowe wnętrza.

Wizyta w Pałacu może stać się nie lada atrakcją dla miłośników historii oraz Gwizdnych Wojen. O ile historia w zabytkowym pałacu jest jakby logiczna i nie dziwi, to można pomyśleć czemu Gwiezdne Wojny? Ano te dwie pasje właściciela pięknie ukazane są turystom w starym dworku stojącym obok pałacu. Powstały tu bowiem unikatowe w skali światowej muzea - Muzeum Napoleońskie i Muzeum Star Wars - niezwykle ciekawe miejsca, szczególnie dla miłośników tych tematów.

10 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kalisz stary jak Szlak Bursztynowy

Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce. Dlatego, że na starej mapie Szlaku Bursztynowego pojawia się nazwa Kalisia, wzmiankowana w 158 roku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, którą interpretujemy jako dawną nazwę właśnie Kalisza. Fakt ten nie jest do końca potwierdzony, istnieją jednak odkrycia archeologiczne, które świadczą, że już w tamtych czasach istniało tu osadnictwo. 

Choć miastem Kalisz faktycznie stał się dopiero w XIII wieku, to jednak hasło najstarsze miasto w Polsce dobrze brzmi i często jest w promocji wykorzystane, tym bardziej że nie odbiega to daleko od prawdy biorąc pod uwagę fakt, że już w VI wieku na Zawodziu istniała otwarta osada, a od IX wieku stał tutaj wczesnośredniowieczny gród, który dał początek miastu. To tutaj stanął romański kościół - kolegiata Św. Pawła, wzniesiona w połowie XII wieku przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego. Nie był to jednak pierwszy kaliski kościół, bo już na początku XI wieku wzniesiono na Zawodziu drewniany kościółek.

Dziś serce miasta bije w innym miejscu, na Rynku z okazałym Ratuszem i pobliskim placu Św. Józefa, gdzie stoi kolegiata Wniebowzięcia NMP - obecnie sanktuarium Św. Józefa, w którym mszę odprawiał nasz Papież Polak. Na pamiątkę wydarzenia stoi przed świątynią jego pomnik. Tuż przy kolegiacie ostała się ciekawostka miejska - baszta Dorotka z fragmentem muru miejskiego. Ponoć kiedyś starosta kaliskiego zamku zamurował w tej baszcie swą córkę Dorotkę, która popełniła mezalians i zakochała się w ubogim szewczyku. Dziewczyna zginęła w baszcie i tak budowla zyskała jej imię. Obok kolegiata i baszty znajduje się uroczy Park Miejski, kryjący cerkiew i Teatr.

10 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kaliski Gród Piastów

Dawno temu byliśmy w Kaliszu, ale jeszcze wtedy nie było Kaliskiego Grodu Piastów, toteż już mocno mnie tam ciągnęło, by poznać tę ciekawą atrakcję 🙂 Jeśli wierzyć najnowszym teoriom historyków, jest wysoce prawdopodobne, że to tutaj właśnie znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców - Piastów, którzy w efekcie podbojów dotarli później do Ostrowa Lednickiego i Gniezna, gdzie założyli nowe siedziby. Kalisz rósł wtedy wokół grodu powstałego wśród rozlewisk rzeki Prosny, w dzisiejszej dzielnicy Zawodzie. Po raz pierwszy pisał o tym grodzie Gall Anonim około 1106 roku.

Po badaniach archeologicznych postanowiono odtworzyć wczesnośredniowieczny gród, i tak powstał w Kaliszu w 2007 roku Kaliski Gród Piastów, w miejscu dawnego grodu. Miejsce to jest bardzo ciekawe, bowiem rzadko kiedy można oglądać już dziś kurne chaty z wczesnego średniowiecza, a tym bardziej ich wyposażenie. Kurna chata to taka, która nie ma komina, w sumie wcześniej dokładnie tego nie wiedzieliśmy, a w grodzi w Kaliszu kilka takich chat można obejrzeć, m.in. chatę Seniora, chatę Drużynnika, czy karczmę, która od zwykłej chaty niewiele się różniła. Stoją tu również wieże strażnicze i palisady otaczające zabudowania, które utrudniały dostęp do grodu nieproszonym gościom.

W grodzie zobaczyć też można XIX-wieczną chatę, zagródkę ze zwierzątkami i co ciekawe - fundamenty dawnej romańskiej kolegiaty Św. Pawła. Są tu fundamenty murowanej świątyni oraz mniejszej w jej wnętrzu drewnianej, która zapewne dała początek tej murowanej. Ciekawa sprawa, stała ona tutaj już w XII wieku, a w jej podziemiach pochowani są Mieszko III Stary (w 1202 roku) i jego syn Mieszko Mieszkowic (w 1193 roku).

10 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Międzybrodzie Bialskie i Ślemień

Upalny weekend spędziliśmy w Beskidzie Małym, w sobotę w Międzybrodziu Bialskim nad Jeziorem Międzybrodzkim było Święto Morza, odbywały się różne zawody, my sobie w tym czasie plażowaliśmy, w towarzystwie tłumów rosnących z każdą godziną, bo pogoda taka właśnie była 🙂 Parę zdjęć też z wypoczynku w Ślemieniu, gdzie m.in. robiliśmy zupę węgierską w kociołku, smakowita była 🙂

03 lip 2015
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg