Nasze podróże, rok 2014, strona 7

Góra Św. Anny, Strzelce Opolskie i inne

Nie planowalismy wyjazdu na ten weekend ale piękna pogoda wygnała nas z domu. Traf padł na Opolszczyznę. Akurat w RMFie były Strzelce Opolskie więc postanowilismy uderzyć w tym kierunku. Po drodze odwiedzilismy kilka wiosek, ale nie były zbyt fascynujące. Paczyna o tyle fajna, że zachowała się tutaj ciekawa drewniana dzwonnica leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, jest też dwór. Później Kotulin, znów zespół dworski, w samym dworze chyba obecnie jest szkoła, nie jestem pewna...

30 mar 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jura - Góra Zborów, Mirów, Bobolice i strażnice

Wspaniała całodzienna wycieczka jurajska ! Dominika spisała się wspaniale i już nie tylko autem od zamku do zamku, tylko na nogach szlakami... 🙂 Zaczęlismy od Kroczyc, szybkie wizyty nad zalewem w Siamoszycach, Kroczycach i w kościele w Kroczycach z kalcytowym ołtarzem i 500-letnią lipą pod świątynią. Spod kościoła już widać nasz cel - Góra Zborów, byłam tam w czasie studiów i od tamtej pory tylko mogłam pomarzyć o bieganiu wśród skałek z wózkiem 🙂 No a teraz się...

22 mar 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nysa i okolice

Całą sobotę piękną spędziliśmy w trasie, do Nysy i innych okolicznych miejscowości. Najpierw zatrzymaliśmy się w Ozimku, w którym na Małej Panwi przerzucony jest najstarszy w Europie żelazny most wiszący! Bardzo ładny, zadbany i ciekawy. Choć najbliżej domu z wszystkich miejscowości odwiedzonych, w Ozimku byliśmy pierwszy raz. Powtórnie natomiast zawitaliśmy do Niemodlina. Piękny olbrzymi pałac jak kilka lat temu stał niszczejąc tak stoi, nie wiem czy są jakieś plany...

08 mar 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piekary Śląskie - kopiec i Bazylika

W niedzielę dzieci były na urodzinach u koleżanki, więc po skończonej imprezie w Bawilandii w Ogrodzie Śląskim skorzystaliśmy z pięknej pogody i wybraliśmy się do Piekar Śląskich. To bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe w Polsce, odznaczające się dużym kultem Matki Bożej Piekarskiej. My jednak rozpoczynamy od Kopca Wyzwolenia, który wznosi się przy drodze przebiegającej przez Orzech. 

Po kopcu właśnie do Bazyliki się udaliśmy, lokalną ulicą Do Kopca. Bazylika góruje majestatycznie ponad Piekarami, jak to ma w zwyczaju od wieków. Bo też to główna, żeby nie napisać jedyna atrakcja tego miejsca. Za to historyczna, kultowa i przyciągająca rzesze pielgrzymów każdego roku. Nieraz byłam na pielgrzymce pieszej z Tarnowskich Gór do Piekar, wtedy na piekarskiej Kalwarii trudno palec wcisnąć, choć miejsce jest rozległe. Są osobne pielgrzymki kobiet i mężczyzn - stanowe, ogólnopolskie, jest też coroczna pielgrzymka z Tarnowskich Gór ślubowana, odbywa się od XVII wieku, kiedy to modły przed obliczem Piekarskiej Pani odwróciły zarazę w mieście.

Turystów i pielgrzymów na kalwaryjskim wzgórzu wita Papież - oczywiście pomnik naszego Papieża Polaka. Niestety wnętrza bazyliki nie sfotografowałam, bo akurat była msza, a kościół kalwaryjski był zamknięty.

02 mar 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Drewniane kościoły w woj. śląskim - północ

Lepiej późno niż wcale... Wstyd się przyznać, ale nawet nie wiedziałam, no może wiedziałam, ale nigdy nie doszliśmy do tego, żeby pozwiedzać miejsca nam tak bliskie. Na północ od Tarnowskich Gór, w odległości do 50 km zanjduje się dużo pięknych zabytkowych kościółków drewnianych, często leżacych na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Zmęczeni więc siedzeniem w domu i przygotowaniami do imprezy urodzinowej postanowilismy skorzystać z pięknej...

23 lut 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Brynek urodzinowy

Skorzystaliśmy z pięknej pogody w tym tygodniu i poszliśmy na spacerek po parku w Brynku. Świątecznie urodzinowo 🙂 To nie nasza pierwsza wizyta tutaj, bo przecież zaledwie kilkanaście km od Tarnowskich Gór, a pałac w Brynku jest piękny i całkiem okazały. Choć przydałby mu się remont, to i tak prezentuje się bardzo dobrze.

W zabudowaniach pałacowych mieści się Technikum Leśne i gimnazjum. Od lat istnieje tu Ogród Botaniczny, którym opiekują się uczniowie. Bardzo ładne miejsce na weekendowy wypoczynek z dala od miasta, w zaciszu, wokół przyrody, musimy wybrać się tu w końcu późną wiosną lub latem, bo jakoś zawsze trafiamy na około jesienny czas 🙂

Polecam każdemu Brynek, kto będzie w okolicy, a nawet jako cel główny wycieczki, można połączyć z pobliskim pałacem w Rybnej, no i zamkiem w Starych Tarnowicach.

08 lut 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ustroń zimą niezimowy :)

Chcielismy ferie miło zakończyć wypadem w góry czekaliśmy cały tydzień na pogodę i w sobotę miała być jak żyleta 🙂 Więc po przemysleniach padło na Ustroń, żeby sobie wjechać na Równicę (z Dominiką innej opcji nie ma szczególnie zimą 🙂 i porobić ładne zimowe zdjęcia bo takowych nam brakuje. Cóż planowac widać nie należy, bo choć wycieczka doszło do skutku, co nigdy nie jest do końca pewne, to jednak o zgrozo w lutym zimy w górach ni ma. U nas na placu jeszcze...

01 lut 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szałsza

Skorzystaliśmy wczoraj z ładnej niedzieli i wybraliśmy się na niedaleką wycieczkę. Mroźno było, ale sucho i ładnie. Naszym celem była Szałsza, maleńka miejscowość na trasie do Gliwic, z Tarnowskich Gór można do niej dojechać dwojako, główną drogą do Gliwic lub tyłami, jak to nazywamy, czyli przez Zbrosławice i Kamieniec. Wybraliśmy tą drugą trasę bo bardziej malownicza i przyrodnicza.

W Szałszy zobaczyć można drewniany kościół NMP leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Zaraz za kościołem jest brama prowadząca na teren oryginalnego pałacu w Szałszy. To piękna budowla z czerwonej cegły, niestety pozostaje w rękach prywatnych i od lat jest zawsze ogrodzona, zamknięta i niedostępna dla turystów, widoczna tylko z pewnej odległości. 

Potem jeszcze pojechaliśmy od tyłu, gdzie znajduje się Ośrodek Jeździecki, tam można oglądać pałac z daleka, zza stawu, których tu nie brakuje. Mieliśmy szczęście, bo mimo zimna, dwa koniki pasły się na dworze, więc dzieci miały frajdę pooglądać zwierzęta, a ja porobić fotki, no Natalka tez 🙂 Dominika niestety wtedy uaktywniła swój przedwczesny bunt 5-latka, zdarza się jej ostatnio, cóż trzeba przeczekać. Humor jej się poprawił dopiero na zamku w Starych Tarnowicach, którego nie mogliśmy ominąć jadąc tuż koło niego (właśnie tą drogą tyłami). Zimą jeszcze zamku nie oglądaliśmy, prezentuje się również ładnie, a dzieci pobawiły się trochę na śniegu. Fajnie spędzona niedziela, nie tylko na kanapie 🙂

26 sty 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Planetarium

Postanowiliśmy znów wyruszyć do Parku Śląskiego w Chorzowie, tym razem do Planetarium! Szkoda, że pogoda nam trochę nie dopisała, ale wycieczka bardzo udana 🙂

Planetarium to miejsce, w którym można obserwować gwiazdy i planety, tak dokładnie, to obserwuje się w Obserwatorium, w budynku obok, w którym jest otwierany dach i przez największy w Polsce refraktor (lunetę soczewkową) ogląda się po zmroku w ogromnym zbliżeniu Księżyc, planety, gwiazdy czy komety.

My, jako że z dziećmi, wybraliśmy się do Planetarium na seans dla dzieci - Podróż Małego Księcia. To taka bajka wyświetlana na ciemnym, rozgwieżdżonym niebie. Bardzo fajny efekt i dzieciom ta wyjątkowa bajka bardzo się spodobała, choć jak wiadomo, i dla dorosłych niesie ona przesłanie. Polecam wszystkim wycieczkę do Planetarium w Chorzowie! Czynne jest we wszystkie dni poza poniedziałkiem, a dojechać najlepiej od strony Siemianowic Śląskich, wjazd na teren Parku jest płatny, ale parking pod samym Planetarium jest darmowy.

12 sty 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szopka i zoo w Chorzowie

Już drugi raz z kolei skorzystaliśmy z zimowej okazji odwiedzenia Zoo w Chorzowie w promocyjnej cenie, z szopką Bożonarodzeniową z żywymi zwierzątkami. Promocja ta jest w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, w tym roku była do 7 stycznia i było całkiem sporo turystów, więc myślę, że się to przyjmie i będzie ta akcja prowadzona co roku 🙂 Wówczas bilety kosztują 3 zł dla każdego, niezależnie od wieku (latem bilet normalny 15 zł).

A nawet ze zwierzętami zimą nie ma źle, na pewno nie ma misiów, bo śpią, ale tak poza tym to są całkiem aktywne, nawet lwy, które zwykle latem są ospałe i tylko leżą, teraz dały niezły pokaz. Stary lew już niestety ledwie chodzi, ale z lwicą trochę walczył, natomiast doszły dwie nowe lwice, na razie nie na wybiegu, tylko w klatce, znów jak rok temu gepardy, obrały sobie Dominikę za cel i chciały się na nią rzucić śledząc każdy jej ruch.

Co fajnego, żyrafy i tygrysy mają nowe, wspaniałe wybiegi, już w takim naturalnym fajnym stylu, a nie tak jak do dawniej bywało, beton i metal. Są też inne nowe budynki i wystawy, także Zoo w Chorzowie zmienia się zdecydowanie na plus. Sponsorami wielu zwierzątek są poszczególne miasta. Polecam wizytę w Zoo i zimą i latem, dla dzieci to wielka frajda.

04 sty 2014
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację