Muszyna i sądeckie cerkwie

Komentarze 9
2015-08-31

Sądecczyzna to ciekawy rejon, nie tylko z powodu malowniczych górek, ale też fajnych zabytków i jak się okazuje unikatowej ciekawostki. Muszyna to niewielkie miasteczko, które też dokanało/dokonuje swej przemiany, obecnie rozkopany jest Rynek, z odkrytymi dawnymi zabudowaniami, prowadzone s tu badania. Ale na szczycie góry Baszta zrekonstruowano częściowo mury dawnego zamku średniowiecznego, rozciąga się stąd ładny widok na okolicę i piękny Poprad i utworzony tu teren rekreacyjny. Nad rzeką Szczawnik również powstał teren rekreacji, jest ścieżka rowerowa, ławki, deptak, można też poleniuchować nad samą rzeką.

Do Ogrodów już nie dotarliśmy bo mieliśmy w planach okoliczne cerkwie - jedna niezwykle cenna bo na Liście Unesco - cerkiew w Powroźniku z 1600 roku, dawna cerkiew greckokatolicka Św. Jakuba Młodszego, dziś kościół rzymsko-katolicki. To najstarsza cerkiew w polskich Karpatach, niestety była zamknięta. Następna była dawna cerkiew greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie Złockie (obecnie kościół rzymsko-katolicki). Podobnie jak w poprzedniej cerkwi, zachował się ikonostas.

Muszyna Rynek
Muszyna Rynek

Dalej odwiedzamy dawną cerkiew greckokatollicką Św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, rownież wnętrze niedostępne, wielka szkoda. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki. Kolejna cudna cerkiew na naszej drodze to dawna cerkiew Św. Kosmy i Damiana w Bereście (obecnie kościół rzymsko-katolicki MB Nieustającej Pomocy). Tu udaje nam się się zajrzeć do środka, wreszcie 🙂 Jest ikonostas, bardzo lubię ten typ zabytku, jest taki oryginalny, piękny i u nas rzadko spotykany. Ostatnia cerkiew na naszej trasie to dawna cerkiew greckokatolicka Św. Michała Archanioła w Polanach (obecnie kościół rzymsko-katolicki Św. Michała). Jest ikonostas, ale nie udaje się go zobaczyć.

Zapowiadaną ciekawostką jest mofeta. Cóż to takiego? To chłodny wyziew z ziemi, zawierający głównie dwutlenek węgla. Największa w Polsce mofeta znajduje się właśnie w Jastrzębiku, który odwiedziliśmy. Nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego, który ją odkrył w 1938. roku. Mofeta znajduje się na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie w gminie Muszyna, na dnie Złockiego Potoku. Mofeta w Jastrzębiku stanowi pomnik przyrody. Gaz wydobywa się tu stale w postaci bąbelków, a składa się głównie z dwutlenku węgla (95%) oraz azotu, metanu i tlenu. Nad mofetą giną owady, ptaki, a nawet padały owce. Dwutlenek węgla gromadzi się tuż nad ziemią. Warto zobaczyć to niesamowite zjawisko.

Muszyna
Muszyna
Muszyna Muzeum
rzeka Szczawnik
Szczawnik
Szczawnik w Muszynie
ładnie zagospodarowany szczawnik
Szczawnik
Zamek w Muszynie
Poprad widoczny z zamku
Zamek w Muszynie
zamek
Muszyna
Cerkiew Berest
Berest
Berest
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Polany
Cerkiew Powroźnik
Cerkiew Muszyna Złockie
Cerkiew Muszyna Złockie
Cerkiew w Złockiem
Cerkiew Złockie
Mofeta
Mofeta
Mofeta
Mofeta
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
10 wrzesień 2015 20:03

Dziękuję Wam 🙂 Prawda z tą Polską 🙂

Ela
10 wrzesień 2015 19:54

Piękne zdjęcia i super relacja. Oj ile nasza Polska ziemia ma do zaoferowania. Aż trudno zliczyć i się doliczyć.

Lutodar
07 wrzesień 2015 20:37

Zaintrygowała mnie Mofeta. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Super wyprawa

Krzysztof Dorota
07 wrzesień 2015 20:32

Mało znane nam klimaty ale ładnie

marian
07 wrzesień 2015 18:48

Mofeta- ciekawe zjawisko.Sporo Wam udało się zobaczyć.Super fotki.

mirosław
07 wrzesień 2015 18:23

aniu cerkwie naprawde są piękne tylko ich wnętrza jaki kosztem zostały ozdobione(przez wysiedlenia i utrate całych dobytków ludzkich niejednokrotnie).

Danusia
07 wrzesień 2015 16:46

 Cerkwie są piękne ,mają swój klimat. Nie wiedziałam,że na  w okolicy Muszyny jest ich tak wiele. Trasę wykorzystaliście na maksa,tak trzymać.

Anna Piernikarczyk
07 wrzesień 2015 12:21

Dziękuję Romku, ja też lubię tą zabudowę 🙂 dlatego zawsze trochę dzieci przeciągniemy 🙂 Pomyliłam się w pierwszym zdaniu o mofecie i napisałam mufeta, już poprawiłam. Serio ciekawostka, do tego ładnie zagospodarowana, jest pomost, obudowane wszystko, tablice są informacyjne, można się dowiedzieć czegoś na ten temat. Jak zawsze informacja turystyczna to najważniejsza sprawa i tak dobrze ze coraz częściej ta infrastruktura jest na dobrym poziomie 🙂

Roman Świątkowski
07 wrzesień 2015 11:00

Wiesz Aniu dobrze jak bardzo mi się podoba taka stara drewniana zabudowa, a jeszcze kościoły, cerkwie to cuda , arcydzieła, które warto zobaczyć. Szkoda że nie udało Wam się zobaczyć wnętrza co niektórych świątyń. Ciekawostka Mufeta jest ciekawostką i to bardzo ciekawą. 

Widoki z zamku super.

Ostatnio edytowany: 2015-09-07 11:01

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Powroźnik

Jastrzębik

Berest

Polany

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Zamki nad Loarą - zdjęcie

Zamki nad Loarą

Poprzednia podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację