Kruszyniany i Krynki czyli z Tatarami na największym rondzie w Polsce

Komentarze 9
2015-07-23

Kruszyniany i Krynki to uczta dla ducha i ciała. Położone blisko granicy z Białorusią, majaczyły w moich planach jako dzikie i wręcz niebezpieczne. Jadąc tam nie wiedziałam czego się spodziewać, najbardziej na wyobraźnię działała ta jurta tatarska, czy to będzie cywilizowane miejsce czy może nam dzieci porwą 😉 Wielka niespodzianka, nic takiego, bezpiecznie, acz bardzo ciekawie. Zaczęliśmy od Kruszynian, wjechaliśmy do wioski i lunęło, jedyny raz na wyjeździe chyba, no więc od razu decyzja - Jurta!

Już obejście mnie zdziwiło, bo aut pełno że niemały parking nie chciał nas zmieścić 🙂 W środku tez pełno, ale miejsce dla nas jest, wielka ława a na niej podkładki papierowe z informacjami o jurcie i Tatarach, ciekawy pomysł bardzo! Wystrój również w temacie, bardzo fajne miejsce, tym bardziej na deszczowy moment. Na ścianach prócz eksponatów, dyplomy dla właścicielki - Dżenetty Bogdanowicz za pyszne kołduny, pierekaczewniki itp. No i zamawiamy to tatarskie jadło bo jesteśmy ciekawi go bardzo. Chłodnik litewski - pyszny, kołduny tatarskie wziął Łukasz, dobre, ja miałam czeburek - wyborny, czosnkowy wielki pieróg z mięsem. Dzieci tylko od nas kosztowały i chłodnik jadły bo one nieufne jadłom nieznanym 🙂 Gdzie indziej na festynie jeszcze potem kosztowaliśmy tego pierekaczewnika, też smakowity, taki zawijaniec trochę w cieście, może być z mięsem na słodko i z czymkolwiek. Jurta nie jest bardzo droga ale do tanich też nie należy więc nadwyrężylismy nieco budżet na ten dzień. Polecam mimo wszystko odwiedzić to miejsce, popualrne jak było widać i gościnne, w obejściu jest prawdziwa jurta z wyposażeniem, konie i rózne tablice informacyjne. Naprawdę można tu dotknąć trochę tej kultury tatarskiej i jest to bardzo ciekawe. W Jurcie możliwe noclegi.

Jurta Tatarska Kruszyniany
Jurta Tatarska Kruszyniany

Niedaleko Jurty stoi meczet, rzadko spotykana świątynia w Polsce - piękny zielony, udostępniony do zwiedzania, akurat jak bylismy to w środku była duża grupa, a że trzeba w przedsionku buty zostawiać, to nieco nas odrzuciło od wejścia hehe. Za kościołem dróżka wiedzie na mizar - muzułmański cmentarz. To już w ogóle unikat - pomnik historii i kultury, widoczne stare groby, a wśród nich jeden z 2014 roku, może więcej. Zabudowa wioski też ciekawa, w kilku słowach mogę stwierdzić, że Kruszyniany to dla mnie jeden z ciekawszych hitów Podlasia!

Potem Krynki, już nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, choć jest kilka ciekawostek, w centrum największe rondo w Polsce, drugie takie w Europie tylko w Paryżu się znajduje i na tym koniec w całym świecie. Ma 12 odchodzących ulic. I jak tu znaleźć tą właściwą ? 🙂 A w tych ulicach zabytki, wielka synagoga, która kupą kamieni została, synagoga chasydów ze Słonimia, kirkut, gdzie cięzko nam było macewy znaleźć, kościół Św. Anny i cerkiew.

Restauracja Tatarska Jurta
Restauracja Tatarska Jurta

Jeszcze dwa tatarskie miejsca odwiedziliśmy w tym zakątku - Bohoniki, gdzie znów meczet i mizar, ponoć najwiekszy w Polsce, na wzniesieniu. Meczetem opiekuje się pani o tatarskich korzeniach, mieszkająca naprzeciw, w jej ogródku też stoi jurta tatarska. Drugim miejscem są Malawicze Górne, gdzie stoi głaz tatarski, poświęcony przodkom tatarskim, którzy sobie tą ziemię za matecznik obrali. Niedaleko głazu w polu stoi wiatrak, w przewodnikach ładnie przedstawiony, jednak w rzeczywistości spalony. Ponoć ktoś ogień tu zaprószył i w listopadzie 2011 roku spłonął ten wiatrak sokólski, zabytek z początku XX wieku.

prawdziwa tatarska jurta
w jurcie
Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
Kruszyniany mizar czyli muzułmański cmentarz
mizar w Kruszynianach
mizar
mizar
mizar
zabudowa Kruszynian
Krynki kościół Św. Anny
dzwonnica
cerkiew Krynki
rondo Krynki
najwieksze w rondo w Polsce
synagoga wielka jako sterta kamieni
synagoga słonimskich chasydów
Synagoga w Krynkach
kirkut w Krynkach
bohoniki meczet
Meczet Bohoniki
jurta
mizar
Malawicze Górne, spalony wiatrak
Głaz Tatarski w Malawiczach
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
30 sierpień 2015 19:48

Bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce jak dla mnie. Super Wam się udał wycieczka.

Anna Piernikarczyk
27 sierpień 2015 08:57

Dziękuję Wam, nawet akcent nie był aż tak wyrazisty jak myslałam że będzie, w każdym razie miejsce zupełnie inne jakie znam z codziennego życia 🙂 I jest to ciekawe.

Danusia
26 sierpień 2015 22:49

Fantastyczna wyprawa:-) Arcyciekawe miejsca odwiedziliście.

Maciej A
25 sierpień 2015 22:24

Niezły tygiel kultur,

zwróciłaś uwagę na akcent miejscowych?

Ciekawy, mniej znany region

i to jedzonko, zrobiłem się coś głodny...

pozdrawiam

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 sierpień 2015 22:21

ciekawe tereny  zupelnie  na wschodzie   ,

 

Karol

PS.

z tatarami kojarzy mi sie  Azja  zejdz z pala

 

 

 

Roman Świątkowski
25 sierpień 2015 19:04

Bardzo lubię takie wycieczki. Ciekawe i interesujące miejsce, a meczet drewniany to coś wyjątkowego.

marian
25 sierpień 2015 18:21

Cierpliwie czekam na dalsze relacje. Dzięki Tobie trochę poznam Podlasie.

Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2015 17:45

Dzięki Marianie, ale to nadal nie wszystko z tej wyprawy 🙂

marian
25 sierpień 2015 17:22

Bardzo ciekawe miejsca zwiedziliście i pyszności tatarskie jedliście.Pięknie wygląda zielony meczet.Chyba plan urlopu zrealizowany w całości.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Zamki nad Loarą - zdjęcie

Zamki nad Loarą

Poprzednia podróż

Mazury - Ełk i Augustów - zdjęcie

Mazury - Ełk i Augustów

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację