Kokoszyce, Krzyżanowice i Tworków czyli w drodze do Raciborza

Komentarze 12
2013-11-11

W Dzień Niepodległości wybraliśmy sięna wycieczkę do Raciborza, ale o nim napiszę w innej wycieczce, bo oczywiście po drodze odwiedziliśmy różne ciekawe miejsca 🙂 Niestety pogoda nie dopisała tak, jak to zapowiadali, ale nie było tragicznie. Najpierw Kokoszyce i piękny pałac w Kokoszycach, dopiero w zeszłym tygodniu go dodała do nas Danuta i moderowałam go, a tu nagle nadarza się okazja, aby go odwiedzić 🙂 Super. Jest tutaj już od lat Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny i jest to strefa ciszy, bardzo przyjemne, zaciszne miejsce, gdzie można odpocząć i spokojnie pospacerować, w towarzystwie licznych koni, które stoją tu i ówdzie, oczywiście za ogrodzeniami.

W Kokoszycach zmarzliśmy od tego spacerowania, więc szybko ruszyliśmy do auta, gdzie czekała na nas gorąca herbatka w termosie, świetny pomysł na taki prawie zimowy już wyjazd 🙂 Teraz kierujemy się do Krzyżanowic, których akurat nie planowaliśmy wczoraj, po prostu znalazły się na trasie pięknym zbiegiem okoliczności 🙂 Pałac w Krzyżanowicach pochodzi z 1700 roku, dziś jest bardzo ładny i dobrze utrzymany, a mieści się w nim Dom Opieki Społecznej Różany Pałac prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy. Otacza go park, a prowadziła do niego kiedyś zabytkowa brama (od ul. Tworkowskiej), która ze względu na zły stan została zamknięta i teraz wejście mieści się od ul. Wyzwolenia.

Kokoszyce - konie
Kokoszyce - konie

Z Krzyżanowic dalej jedziemy do Tworkowa, o tej miejscowości słyszałam już i czekałam na nią od jakiegoś czasu, szkoda że nie trafiła sie ładniejsza pogoda, i czas zwiedzania, bo jak się okazuje pałac wyglądający trochę jak zamek można zwiedzać, ale w sb, nd i Święta dopiero od 13.00 a my byliśmy wcześniej. No cóż trzeba tu wrócić kiedyś, z pewnością. Pałac w Tworkowie robie wrażenie, oj robi, choć to już naprawdę ruina jest, za to olbrzymia i bardzo ciekawa, ogrodzona i poza godzinami zwiedzania dostępna tylko z daleka. Za to udało nam się bardzo z kościołem w Tworkowie 🙂 Chcieliśmy go zwiedzić koniecznie bo kryje kryptę z trumnami i szczątkami rodziny Reiswitzów, dawnych właścicieli Tworkowa. Spoczywają tu Wacław von Reiswitz, jego żona Ewa Wilczek oraz ich dziewięcioro dzieci. To przykre patrzeć na te małe trumienki, ale w XVII wieku, kiedy żyli, śmiertelność u dzieci wynosiła aż 70%! Ponad kryptą zawieszona została piękna, zdobna bardzo loża kolatorska właśnie rodziny Reiswitzów, którzy tam przesiadywali podczas Mszy Św. Całe wnętrze kościoła jest bogato zdobione, a kościół pochodzi z XVII wieku, choć później oczywiście był częściowo odbudowywany. Stanął w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, który spłonął.

Pałac w Kokoszycach
Pałac w Kokoszycach
Kokoszyce
Pałac Kokoszyce
Kokoszyce
Park w Kokoszycach
Kokoszyce - obejście pałacu
Konie w Kokoszycach
Kokoszyce - kościółek
Kokoszyce
Krzyżanowice
Krzyżanowice
Pałac w Krzyżanowicach
Pałac Krzyżanowice
Krzyżanowice
Pałac w Krzyżanowicach
Krzyżanowice
Krzyżanowice
Różany Pałac
Tworków Pałac
Tworków
Pałac Tworków
Pałac w Tworkowie
Tworków zamek
Tworków
Pałac w Tworkowie
Kościół w Tworkowie
Loża w Kościele w Tworkowie
Krypty w kościele
Kościół Tworków
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
13 listopad 2013 13:19

Dziękuję 🙂 My też planujemy kolejną trasę po pałacach Ziemi Raciborskiej, bo na zamku w Raciborzu nawet taką wystawę oglądaliśmy właśnie. Tylko nie wiem czy włąśnie nie zostawić tego na wiosnę, bo teraz dni tak krótkie, że nasze plany nie zostały zrealizowane w całości w poniedziałek, bo po prostu się ciemno zrobiło, a i zimno trochę dzieciom doskwierało 🙂

Danuta
13 listopad 2013 13:08

Cieszę się Aniu, że Kokoszyce które dodałam w opisie miejscowości były dla Ciebie inspiracją do ich odwiedzenia. W Tworkowie i Krzyżanowicach nie byłam dotąd i mam nadzieję ze wreszcie na wiosnę to się uda. Ziemia Raciborska obfituje w zamki i pałace. Niektóre są w stanie ruiny, ale są też całkiem zadbane.

Wspaniałe jest to Twoje wędrowanie po Górnym Śląsku. Ciekawie opisane i pięknie pokazane na zdjęciach. Pozdrawiam serdecznie :-)

Roman Świątkowski
13 listopad 2013 09:43

Bardzo ciekawe i fajne miejsce zwiedziłaś, pałac super.

Anna Piernikarczyk
13 listopad 2013 08:30

Z Tworkowa podobno Anna Wyszkoni pochodzi, z zespołu Łzy 🙂

A jeśli ktoś z Was był w Tworkowie w tym pałącu, ale we wnętrzu to napiszcie, jestem ciekawa czy faktycznie można go zwiedzać tak jak pisało na ogrodzeniu i jak wygląda zwiedzanie, bo tak na moje oko, to strach trochę do tych murów podchodzić, wygląda jakby niektóre fragmenty mogły runąć niestety.

Ostatnio edytowany: 2013-11-13 08:32

Maciej A
13 listopad 2013 07:42

Bardzo fajna wyprawa do miejsc o których nawet nie słyszałem,

chociaż nie, Tworków mi się z czymś innym skojarzył,

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
13 listopad 2013 07:33

Dzięki Marianie, Danusiu nic sie nie martw, Łukasz jeszcze ciekawsze odmiany tworzył cały dzień 🙂

marian
12 listopad 2013 21:56

Wspaniale  pozwiedzaliście.Bardzo ładne i ciekawe miejsca.

Danusia
12 listopad 2013 19:47

Mam wrażenie,że coś xle odmieniałam nazwę miejscowości.Chyba powinnam napisać pałac w Tworkowie,a nie w Tworkach:-) Sorki.

Anna Piernikarczyk
12 listopad 2013 19:37

Dziękuję Wam 🙂 Tak też mi Tworków trochę Ujazd przypomniał 🙂

Ela
12 listopad 2013 18:16

Aż żal patrzeć jak takie piękne zabytki popadają w ruinę. Nawet nie trudno sobie wyobraźić jak wyglądały w czasach swojej świetności. Piękne miejsca. 

Danusia
12 listopad 2013 17:58

Bardzo ciekawe obiekty odkryliście. Owocna wycieczka niepodległościowa:-) Takie niewielkie miejscowości kryją w sobie często piękne dwory i pałace. Jedne są zadbane,inne popadają w ruinę,jak ten w Tworkach. Jednak te ruiny wyglądają równie interesująco jak ruiny w Krzyżtopór.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 listopad 2013 17:47

piękna wyprawa  Aniu ..  piękne pałace .

 

... a bylem tak blisko rok temu ....

 

Karol

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krzyżanowice

Krzyżanowice

Tworków

Tworków

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Weston Super Mare - zdjęcie

Weston Super Mare

Poprzednia podróż

Racibórz - zdjęcie

Racibórz

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację