Zamarski, Kończyce i Pruchna - okolice Cieszyna

Komentarze 10
2013-10-12

W trasie do Cieszyna postanowilismy się zatrzymać w kilku ciekawych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszym punktem był krzyż pokutny w Pruchnej, to jeden z ostatnich już świadków w tym regionie dawnych czasów, kiedy zbrodniarze za popełnione przewiny musieli na własny koszt lub własnym wysiłkiem postawić krzyż pokutny w miejscu dokonania zbrodni. Krzyż w Pruchnej ma napis w języku staroczeskim, ale na tablicy obok jest on wytłumaczony w języku polskim, że w tym miejscu zginął syn obywatela Starego Cieszyna.

Potem podjechaliśmy do zamku w Kończycach Małych - to ciekawa renesansowa budowla, choć wybudowana początkowo w stylu gotyckim. Mieści się tu sala muzealna i Gościniec Zamkowy, zamek otacza ładny park ze stawem, malowniczo wyglądający w jesiennych barwach.

Krzyż pokutny Pruchna
Krzyż pokutny Pruchna

Całkiem niedaleko stoi pałac w Kończycach Wielkich wybudowany w stylu francuskiego baroku, a obok niego stoi murowana kaplica przypałacowa. Pomiędzy zamkiem a pałacem zachowały się zabudowania starego folwarku.

Już przy samym Cieszynie natomiast odwiedziliśmy piękny drewniany kościółek w Zamarskach. To najstarsza drewniana świątynia w regionie, pochodzi z XVIII wieku, a wieża, do której dobudowano kościółek, stała tu już w XVI wieku. Kościół otacza cmentarz, świątynia stoi na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Krzyż pokutny w Pruchnej
Krzyż pokutny w Pruchnej

 

 

Zamek w Kończycach Małych
Kończyce Małe
Gościniec Zamkowy Kończyce Małe
Park przy zamku
Kończyce Małe
Folwark w Kończycach
Kaplica w Kończycach Wielkich
Pałac w Kończycach Wielkich
Kończyce Wielkie
Park przy pałacu
Kościół w Zamarskach
Zamarski
Zamarski
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
10 listopad 2013 12:30

Dzięki 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
08 listopad 2013 22:03

zamek w Konczycach  nazywamy zamkiem ,  chociaz w  rzezcywistosci byl  dworem  obronnym

 

Karol 

Anna Piernikarczyk
08 listopad 2013 19:30

wiem wiem zamek 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
08 listopad 2013 18:51

Super Aniu . jak wiesz  bylem tam .

nawet opisalem zamek w Kończycach

 

Karol 

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-11-08 22:02

Maciej A
08 listopad 2013 09:34

zima idzie

ale na takie miejsca z przyjemnością się patrzy

niestety nie byłem

pozdrawiam

Ela
08 listopad 2013 08:26

Super relacja, ciekawe miejsca,zdjęcia jak zawsze rewelacja. Oj tak pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza i zbyt szybko robi się ciemno😢. Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
08 listopad 2013 07:37

Dzięki, i o dziwo po tych paskudnych dniach ostatnich dziś znów niebieskie niebo 🙂 Może w weekend uda sie gdzieś przynajmniej blisko wybyć 🙂 Bo siedzenie w domu w deszczu dobija na dłuższą metę 🙂

Danuta
07 listopad 2013 22:32

Witaj Aniu! O krzyżu pokutnym w Pruchnej pisała kiedyś Gabrysia. Ale to już było dawno temu. Niewiele jest takich krzyży na Śląsku Cieszyńskim, więc ten jest nie lada atrakcją. Piękna pogoda Wam dopisała i wiele udało się zobaczyć. Oj, tak, trzeba ładować akumulatory pięknymi i kolorowymi wypadami, bo zima coraz bliżej.

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
07 listopad 2013 15:33

Mi jeszcze do października też były całkowicie nieznane 🙂 Polecam kiedyś w trasie, bo w sumie nie trzeba zbyt wiele czasu, żeby takie obiekty zobaczyć 🙂 A krzyż bardzo ciekawy i faktycznie dobrze utrzymany.

Danusia
07 listopad 2013 13:53

Ciekawe miejsca. Krzyż pokutny jest jeden u nas w muzeum w Słupsku,podobno na Pomorzu nie ma ich zbyt wiele. Ten,na Twoich fotkach jest dużo lepiej zachowany. Miejscowości mi zupełnie nieznane,ale przez to bardziej intersujące.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zobacz nasze filmy