Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin

Komentarze 3
2010-08-08

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska popularnie nazywana Jurą to świetne miejsce na weekendowe wypady i wycieczki rodzinne. Ta przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie jest cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym.


Najbardziej charakterystyczne elementy to białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, zwane ostańcami oraz warownie (w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego) a częściej ich ruiny, przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda. Właśnie dlatego szlak biegnący przez cały obszar Jury, łączący napotykane budowle warowne nosi nazwę Szlak Orlich Gniazd.

Widok z zamkowej wieży
Widok z zamkowej wieży

Tym razem rozpoczynamy od Bobolic, ostatnio byliśmy tu 2 lata temu, i nie możemy się nadziwić, jak bardzo zmienił się tutejszy zamek. Dzisiaj stoi już cała, okazała budowla, przykryta dachem. Bracia Laseccy własnymi siłami tworzą tu coś pięknego. We wnętrzach przygotowywane jest Muzeum, które ma być udostępnione turystom lada dzień. Również stylowa karczma Bobolice stojąca obok warowni jest na ukończeniu, a powstaje jeszcze obiekt noclegowy - Stajnia Bobolice. Już teraz turyści znacznie chętniej odwiedzają to miejsce niż 2 lata temu, a myślę, że popularność Bobolic będzie rosła z roku na rok.

Teraz zmierzamy do sąsiedniego Mirowa, niecałe 2 km, można przejechać samochodem. Tutaj niemal nic się nie zmieniło, trwają prace zabezpieczające, warownia ma pozostać ruiną, ale i tu w przyszłości będzie można odwiedzać Muzeum. Obok zamku ogromny ostaniec, a na nim paru wspinaczy zapaleńców, ot cała nasza kochana Jura 🙂

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Na koniec postanawiamy odwiedzić jeszcze warownię siewierską, bo dawno tu nie zaglądaliśmy. Również i tutaj trwają prace remontowe, ale już z udziałem funduszy unijnych. Mamy szczęście, dziedziniec jest otwarty, a na nim grupka zapaleńców innego typu ćwiczy sobie średniowieczne tańce 🙂 Można też wspiąć się na wieżę, co czynimy.

Zamek w Siewierzu początkami sięga XIV wieku, przez wieki był własnością biskupów krakowskich - książąt siewierskich. W XVI wieku przeszedł gruntowną przebudowę na renesansową rezydencję, jednak o dużym znaczeniu militarnym, co wielokrotnie było wykorzystywane podczas walk w XVII i XVIII wieku, również podczas potopu szwedzkiego.

Siewierz
Bobolice

Ciekawe, jak zamek ten będzie wyglądał za kilka lat...

Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin
Zamek w Siewierzu
Bączki
Siewierz
Wspinaczka
Pierwsze zdjęcie Natalki
Zamek w Mirowie
Mirów
Bobolice
Brama Laseckich w Bobolicach
zamek Bobolice
pokaz tańców dawnych
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
29 październik 2010 20:35
Ja też nie uważam że wszystko nalezy odbudować, ale trochę róznorodności sie przyda, Jura to głównie ruiny, a Bobolice naprawdę robią wrażenie. I masz rację - Muzeum i udostępnienie go turystom działa na duży plus tej całej inwestycji 🙂
Jarosław S.
29 październik 2010 18:42
Odcinek Szlaku Orlich Gniazd z Mirowa do Bobolic zawsze należał do moich ulubionych.Pamiętam obie ruiny jako doskonały obiekt do penetracji ich niedostępnych teoretycznie partii, często ze sporą dawką ryzyka. Nie jestem raczej zwolennikiem odbudowy wszystkiego za wszelką cenę (patrz Tykocin), lecz muszę przyznać, że Bobolice wyglądają teraz korzystnie. Może ze względu na te białe mury zlewające się ze skałami, tak jak w średniowieczu. Jeśli jeszcze będą w zamkach ciekawe muzea, to jestem za.
monika
29 październik 2010 08:25
Rzeczywiście Bobolice się zmieniają w szybkim tempie. Byłam w Bobolicach gdy właściciel zaczynał rekonstrukcję zamku i w tym roku zmieniło się wszystko. Mirów wtedy można było wejść do środka , teraz jest to niemożliwe.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację