Ścieżkami Jana Pawła II po Krakowie

Komentarze 1
2008-02-25
Propozycja kilkudziesięciokilometrowej wycieczki podążającej śladami Polskiego Papieża po ukochanym mieście Krakowie, z którym nierozerwalnie połączony był przez całe swe życie...

Trasa rozpoczyna się na Franciszkańskiej 3, przy Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym Papież często przebywał w czasie II wojny światowej, a później rezydował podczas każdej pielgrzymki do ojczyzny. Tutaj znajduje się słynne Okno Papieskie, z którego Ojciec Święty pozdrawiał młodzież. Także przy ulicy Franciszkańskiej stoi Bazylika Św. Franciszka z Asyżu, w której ks. Karol Wojtyła miał swoją ławkę.

Dalej na trasie spotykamy Bazylikę Archikatedralną Św. Stanisława i Wacława na Wawelu. W jej podziemiach, w Krypcie Św. Leonarda, w 1946 roku ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą (w intencji zmarłych rodziców i brata). Już jako Papież, wielokrotnie odwiedzał Katedrę Wawelską.

Stąd niedaleko jest do Kościoła Św. Michała Archanioła i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika OO. Paulinów na Skałce. Prowadzi do niego z Wawelu szlak pielgrzymi królów polskich, którym arcybiskup Karol Wojtyła podążał w trakcie corocznych, majowych procesji Św. Stanisława.

Na Dębnikach stoi kilka domów, w których czasowo mieszkał podczas wojny późniejszy Papież. Są one dostępne niestety tylko z zewnątrz. Jednym z nich jest Dom przy ulicy Tynieckiej 10, do którego Karol Wojtyła wprowadził się wraz z ojcem w 1938 r.

Po przekroczeniu Wisły zbliżymy się do słynnych krakowskich Błoni - miejsca spotkań Papieża z pielgrzymami. To tutaj leży wielki, granitowy kamień, przywieziony z okolic Morskiego Oka w 19-tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. W pobliżu Błoni znajduje się Park Jodana, gdzie, wchodząc od ulicy 3 Maja natkniemy się na pomnik Jana Pawła II.

Tutaj rozpoczyna się trasa tzw. "Białego Marszu", biegnąca poprzez Aleję Adama Mickiewicza i ulicę Karmelicką na Starówkę. Marsz ten odbył się 17 maja 1981 roku, po zamachu na Papieża, na Rynek wówczas przeszło w milczeniu pół miliona ludzi ubranych na biało.

Dalej ścieżka papieska wiedzie do Bazyliki Mariackiej na Rynku, w której Jan Paweł II był kaznodzieją i spowiednikiem. Ponadto jako Ojciec Święty dokonał tu beatyfikacji bł. Anieli Salawy.

Za Barbakanem podążamy do Bazyliki Św. Floriana, gdzie Papież jako wikary zainicjował działalność duszpasterstwa akademickiego. Stąd ulica Rakowicka doprowadzi nas do Cmentarza Rakowickiego, gdzie znajduje się grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich. Spoczywają tu: matka, ojciec i brat Papieża oraz rodzice matki.

Ciągły szlak papieski kończy się w tym miejscu, ale jest jeszcze kilka ważnych miejsc dla Karola Wojtyły w Krakowie. Jednym z nich jest Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach przy ulicy Obrońców Krzyża 1. Jest to miejsce szczególne, gdyż wiąże się z walką o symboliczny drewniany krzyż, postawiony tu przez mieszkańców Nowej Huty. Ostatecznie Papież zwyciężył z władzami komunistycznymi i w 1977 r konsekrował tu świątynię zwaną Arką Pana.

Kolejnym miejscem są dawne Zakłady Sodowe "Solvay" (przy ulicy Zakopiańskiej 62, obecnie Centrum Sztuki Współczesnej), gdzie podczas wojny pracował Karol Wojtyła. Natomiast przy ulicy Siostry Faustyny 3-9 w Łagiewnikach mieści się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poświęcone w 2002 r przez Papieża, który dokonał tu Aktu Oddania Świata Miłosierdziu Bożemu.

Ponadto Międzynarodowy Port Lotniczy w podkrakowskich Balicach (gdzie Papież niejednokrotnie lądował) od 1995 roku nosi imię Jana Pawła II.
Kościół Mariacki
Wnętrze Kościoła Mariackiego
Ścieżkami Jana Pawła II po Krakowie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz


23 kwiecień 2008 17:11
Papież rezydował w Pałacu biskupów Krakowskich podczas II w św.?
Chyba jakaś pomyłka

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg