Wielkopolska - Poznań, Kórnik, Rogalin

Komentarze 2
2008-02-21
Propozycja jednodniowej wycieczki w niezmiernie ciekawe rejony położone na południe od Poznania. Właśnie to miasto może (choć nie musi) być początkowym punktem wyprawy. Trasą nr 11 docieramy prawie do samego Kórnika, drogowskaz nas odpowiednio pokieruje.

Na Rynku warto zobaczyć ciekawy Kościół Wszystkich Świętych z dzwonnicami w formie baszt, ładny jest także budynek Ratusza. Ale Kórnik oferuje nam znacznie więcej, z Rynku ulica Poznańska wiedzie nas do słynnego w całej Wielkopolsce i nie tylko zamku Działyńskich i Zamoyskich (samochód można pozostawić na Rynku - darmowy parking), pęknie komponującego się z okalającym parkiem arboretum.

Przechadza się po nim ponoć "Biała Dama" - duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Natomiast statek o tej samej nazwie kursuje latem po Jeziorze Kórnickim. Warto w zamku i jego otoczeniu spędzić chwil kilka...

Z Kórnika ruszamy trasą nr 431 do Rogalina, gdzie najpierw natkniemy się na piękną rzymską świątynię, w podziemiach której spoczywa prezydent RP na Uchodźctwie - Edward Raczyński oraz inni przedstawiciele tej rodziny. A stąd widać już zespół pałacowo-parkowy (w pobliżu pałacu parking jest płatny).

Rezydencja Raczyńskich wraz z otoczeniem stanowi jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a do zwiedzania prócz pałacu udostępniono też powozownię oraz galerię obrazów Natomiast piękny park oferuje długie spacery i skupiska starych dębów.

Z Rogalina udajemy się do Puszczykowa, a więc z trasy 431 musimy skręcić w kierunku Poznania, na drogę nr 430. W tej miejscowości zwiedzić warto mieszkanie Arkadego Fiedlera, które obecnie stanowi muzeum "Pod Totemem".

Po muzeach i obiektach architektonicznych nadszedł czas na przyrodę, a tej ci nie zabraknie w Wielkopolskim Parku Narodowym, w którego granicach właśnie jesteśmy. Lasy, zwierzęta, jeziora, te kąpieliskowe i te dzikie, jak Jezioro Góreckie, będące ścisłym rezerwatem i ostoją ptactwa...
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Sebastian Zakrzewski
28 czerwiec 2008 17:23
byłem , zobaczyłem, ... wiem ,że warto 🙂
Artek
31 maj 2008 21:22
Kolejny dowód na to że Wielkopolska to najpiękniejszy region Polski!! 😉 pozdrawiam!!

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację