Pielgrzymka jurajskim szlakiem

Komentarze 1
2008-02-20
Jasna Góra jest jednym z największych na świecie ośrodków pielgrzymkowych kultu Maryjnego. Tutejsze sanktuarium odwiedzane jest przez miliony turystów i pątników ze wszystkich stron globu, przynoszących Jasnogórskiej Pani swe troski, prośby, dziękczynienia... Również w okolicach Częstochowy odwiedzić można miejsca o bogatych tradycjach pielgrzymkowych, słynące z obfitych łask. Dziś ruszymy śladami pątników.

Naszą wycieczkę - pielgrzymkę rozpoczynamy w Częstochowie na Górze, w klasztorze OO. Paulinów, tak bardzo słynnym za sprawą cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplica z XV wieku mieszcząca Obraz to niewątpliwie najważniejsze miejsce na całej Jasnej Górze. Najbardziej uroczyste i oczekiwane chwile to moment ]odsłonięcia Czarnej Madonny. Nie ma chyba takiego zakątka w Polsce, z którego nie ruszają piesze pielgrzymki do tego majestatycznego miejsca. Na miejscu zawsze jest okazja do uczestnictwa we Mszy Świętej i spowiedzi.

Prócz samego Sanktuarium warto odwiedzić na wzgórzu Skarbiec (z wotami dziękczynnymi pielgrzymów) i Arsenał (z prezentacją broni), a także przejść poprzez Wały, przeżywając stacje Drogi Krzyżowej. Można też wspiąć się na wieżę kościelną - najwyższą w Polsce, na którą prowadzi ponad 500 stopni, by stąd podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.

Opuszczając Jasną Górę udajemy się trasą 786 (na Koniecpol) do Mstowa - jednego z najstarszych ośrodków życia zakonnego w Polsce. Obiektem naszej wyprawy jest tutaj Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich. Zakonnicy osiedlili się tu przed 1145 rokiem i założyli klasztor. Od XVII wieku łaskami słynie tu obraz Matki Boskiej, otoczony kultem - dziedzictwo duchowe tej ziemi.

Na tej samej trasie, około 20 km dalej zatrzymujemy się w Świętej Annie - miejscu ciszy i skupienia. Tu bowiem znajduje się zakon kontemplacyjny Sióstr Dominikanek klauzurowych. Nazwa miejscowości pochodzi od św. Anny Samotrzeć, której gotycka figurka mieści się w zakonie.

Zwiedzamy tu barokowy kościół i klasztor zbudowany na planie czworoboku z wirydarzem. Szczególne uroczystości mają tu miejsce 26 lipca, podczas odpustu przyciągającego tłumy wiernych.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest miejscowość Gidle, do której dojedziemy trasą 784. Znajduje się tu Bazylika Wniebowzięcia NMP - jeden z najświetniejszych obiektów sztuki architektonicznej XVII wieku, pozostający pod opieką Ojców Dominikanów.

Sanktuarium słynie z kamiennej figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem koronowanej papieskimi koronami. Wydobyto ją z ziemi w 1516 roku, a dziś umieszczona jest we wspaniałym drewnianym ołtarzu. Gidelska Madonna cieszy się sławą cudownej uzdrowicielki chorych.

W obrębie zabudowań klasztornych zobaczyć można również Kalwarię Gidelską oraz Muzeum. Tu zakończymy naszą pielgrzymkę, choć to nie wszystkie jurajskie klasztory...
Jasna Góra
Pielgrzymka jurajskim szlakiem
Droga Krzyżowa na Jasnej Górze
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
21 grudzień 2009 09:30
Większość tych miejsc objechałem na rowerze, mamy naprawdę wiele ciekawych miejsc. Byłem także w Tarnowskich Górach, w drodze na lotnisko rowerem oczywiście. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Mstów

Święta Anna

Gidle

Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich

Zakon kontemplacyjny Sióstr Dominikanek klauzurowych

Bazylika Wniebowzięcia NMP

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie