Tatry. Atrakcje, które warto zwiedzić

Tatry z Kasprowego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Są to jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim, o widokach zapierających dech w piersiach. Każdy, kto raz ujrzy te góry, będzie chciał powracać tu bez końca.

Tatry Zachodnie

W granicach Polski wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Tatry Zachodnie są niższe, zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego zachodzą tu procesy krasowe i masywy kryją liczne jaskinie, np. Jaskinię Mroźną udostępnioną dla turystów, Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Atutem tej części Tatr są piękne rozległe doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska, które mogą zwiedzać mniej wprawni turyści i dzieci, podziwiając przy okazji piękno i majestat Tatr.

Morskie Oko w Tatrach
Morskie Oko w Tatrach


Tatry Wysokie

Tatry Wysokie to zupełnie inna bajka, zbudowane są ze skał krystalicznych, dzięki czemu woda utrzymuje się na powierzchni, dlatego spotykamy tu piękne i malownicze jeziora, m.in. Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tatrzańskie stawy bardzo licznie przyciagają turystów, gdyż z otaczającymi je turniami tworzą niezwykle malownicze pejzaże. Najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko, gdyż to niemal jedyna okazja, by bez wspinaczki oglądać wspaniałą panoramę Tatr Wysokich z tak bliska.

Równie piękne są tatrzańskie wodospady - ciąg kaskad tworzących słynne Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki oraz najwyższy wodospad w Polsce - Siklawa, na pograniczu Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Morskie Oko i Tatry Wysokie
Morskie Oko i Tatry Wysokie

Układ roślinności w Tatrach

Tatry zróżnicowane są także pod względem flory i fauny. Występuje tu piętrowy układ roślinności, tzn. od lasów mieszanych u podnóża poprzez iglaste, kosodrzewiny, hale po nagie skały szczytów. W zależności od wystętującej roślinności, spotykamy w Tatrach różnorodne zwierzęta, np. niedźwiedzie, rysie czy sarny w niższych partiach, natomiast wyżej przebywają kozice i świstaki, ponad turniami natomiast zobaczyć można orły.

Szczyty w Tatrach

Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy wnoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. i górujące ponad Morskim Okiem, spod którego właśnie atakuje się szczyt, choć można też od strony słowackiej zdobyć Rysy.

Tatrzański Park Narodowy
Morskie Oko
Tatry Wodogrzmoty Mickiewicza


Ale nieco niższe tatrzańskie szczyty nie są wcale mniej popularne - osławiona i niebezpieczna dla amatorów Orla Perć to najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski.

Jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach to Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - góra narciarzy, na którą prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę.

Tatry Dolina Gąsienicowa
Tatry Dolina Gąsienicowa

Niekwestionowanym symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza.

Bardzo ciekawe są także tatrzańskie doliny, idealne na romantyczne spacery. Ładniejsze z nich to: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Roztoki i wspomniana już Dolina Kościeliska.

Tatry Czarny Staw Gąsienicowy
Tatry Czarny Staw Gąsienicowy


Schroniska w Tatrach

Na licznych tatrzańskich szlakach natrafimy na schroniska, w których można przenocować, albo przynajmniej wypić herbatkę czy coś przekąsić. Najbardziej znanymi schroniskami w Tatrach są: "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej, Schronisko nad Morskim Okiem albo "Ornak" na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej. Najwyżej zaś położone jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Tatrzański Park Narodowy

Niecodzienne piękno Tatr wraz z całą przyrodą tu występującą chronione jest poprzez Tatrzański Park Narodowy, do którego wchodząc wykupujemy bilecik. W bardziej dzikich jego fragmentach spotkamy kozice, jelenie, a nawet niedźwiedzie. Turyści w Tatrach chronieni są natomiast przez TOPR czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Tatry Dolina Kościeliska
Tatry Dolina Kościeliska
Tatry

Trasa na Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów

Z Zakopanego wyjeżdżamy ulicą Oswalda Balzera w kierunku Jaszczurówki (warto zobaczyć tutaj śliczną, drewnianą kapliczkę) i Zazadniej. Dojeżdżamy do Palenicy Białczańskiej (około 25 km), gdzie na parkingu musimy pozostawić samochód.

Dalej, już w TPN-ie poruszamy się pieszo (ewentualnie konno), czeka nas tu około 8-kilometrowy odcinek asfaltowej, nieco nużącej trasy, którą można urozmaicać sobie czerwonym szlakiem biegnącym przez las (od Leśniczówki Pod Wantą szlak tworzy skróty).

Po około 3 km natrafiamy na wodospad zwany Wodogrzmoty Mickiewicza, po drodze możemy trochę poczytać o tutejszej, cennej przyrodzie.

Od Polany Włosienica poruszamy się już tylko pieszo (kończą tutaj trasę tramwaje konne). W końcu docieramy do Morskiego Oka, którego widok z pewnością wynagrodzi niezbyt ciekawą trasę. Jezioro to, największe w Tatrach (35 ha) leży w przepięknym otoczeniu, na wysokości około 1400 m npm. Przy Morskim Oku stoi ładne, zabytkowe schronisko, z jedzonkiem i spaniem.

Polecamy spacer czerwonym szlakiem wzdłuż pięknego brzegu jeziora, warto też odbić nim i wspiąć się nad Czarny Staw, z którego widok jest przedni. Dalej ten szlak prowadzi na Rysy (2499 m npm) - najwyższy polski szczyt, ale to już wyprawa na inną okazję.

My wracamy nad Morskie Oko (jezioro można obejść całe), stąd niebiekim szlakiem ruszamy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 2 godzinach natkniemy się na Przedni Staw, mijamy schronisko - najwyżej położone w całej Polsce, a dalej Wielki Staw. Tutaj koniecznie przystańmy przy Wielkiej Siklawie - najpotężniejszym wodospadzie w Tatrach, który tworzy Potok Roztoka spadając z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki.

Całą piękną Dolinę Pięciu Stawów położoną ponad górną granicą lasu, porośnietą kosówką i zasłaną piargami, można przejść szlakiem niebieskim, który dalej, poprzez przełęcz Orlej Perci prowadzi do Doliny Gąsienicowej i nad schronisko "Murowaniec".

Ale my z Doliny Pięciu Stawów wracamy niebieskim szlakiem do Wielkiej Siklawy i wchodzimy do lesistej Doliny Roztoki (szlak zielony). Przemierzamy ją wzdłuż Potoku Roztoka aż do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie ponownie wkraczamy na trasę asfaltową, tym razem w przeciwnym kierunku, w stronę Palenicy Białczańskiej, gdzie zostawiliśmy samochód, który w ogólnym zmęczeniu radośnie witamy.

Trasa na Giewont, Kasprowy Wierch i Beskid

Całodniowa, wyczerpująca wycieczka po szlakach tatrzańskich prowadzących na Giewont (1895 m npm), a dalej na Kasprowy Wierch (1987 m npm), przez Przełęcz Liliowe (1952 m npm) do Doliny Gąsienicowej.

Wycieczka rozpoczyna się w Kuźnicach (południowej dzielnicy Zakopanego), do których dochodzimy al. Przewodników Tatrzańskich. Stąd niebieskim szlakiem (aż do Giewontu) ruszamy w górę. Po około 30 minutach dotrzemy do Polany Kalatówki, gdzie stoi duży hotel PTTK.

My idziemy dalej w kierunku Hali Kondratowej (około 40 minut), mijamy ładne schronisko, możemy nieco odsapnąć, bo teraz czeka nas godzinne podejście na Przełęcz Kondracką (1725 m npm). Tu rozpoczyna się atak szczytowy i po około 30 minutach stoimy na nosie "Śpiącego Rycerza" (1895 m npm), tuż przy 15-metrowym krzyżu. Koniecznie wykonujemy upamiętniającą fotkę i wracamy na Przełęcz Kondracką, bo jeszcze daleka droga przed nami 🙂

Z Przełęczy czeka nas mozolne podejście (około 40 minut) żółtym szlakiem na Kopę Kondracką (2005 m npm), która jest dzisiaj naszym pierwszym 2-tysięcznikiem. Z tego szczytu schodzimy szlakiem czerwonym do Przełęczy Pod Kopą Kondracką (1863 m npm), skąd mamy 1,5 godziny marszu na Kasprowy Wierch (1987 m npm).

Na Kasprowym Wierchu można dłużej odsapnąć, zjeść, skorzystać z WC, a nade wszystko podziwiać piękne widoki, które zresztą towarzyszą nam w trakcie całej wycieczki. Naprawdę warto wziąć aparat fotograficzny.

Z tego szczytu można zjechać kolejką, ale my radzimy schodzić pieszo malowniczą i ciekawą trasą. Z Kasprowego w kilka minut schodzimy czerwonym szlakiem do Suchej Przełęczy (1950 m npm), skąd podchodzimy na Beskid (2014 m npm) - drugi dzisiaj 2-tysięcznik. Dalej jest już w dół - do Przełęczy Liliowe (1952 m npm).

Tu opuszczamy czerwony szlak (który podąża na Orlą Perć) i schodzimy zielonym, by po około 30 minutach wejść na żółty i czarny. One poprowadzą nas 20-minutowym spacerkiem na Halę Gąsienicową i do słynnego schroniska - "Murowańca" (1500 m npm).

Przed nami ostatnie 1,5 godziny marszu niebieskim szlakiem, który doprowadzi nas z powrotem do Kuźnic. Teraz już tylko auto albo bus i zasłużony wypoczynek. Nogi do wymiany, ale wrażenia piękne 🙂

Tatry
Tatry

Narcarstwo w Tatrach

Tatry to również wyciągi i trasy narciarskie. Zimą zjeżdża tu wielu amatorów białego szaleństwa, którzy okupują Kasprowy Wierch i inne zagospodarowane pod tym względem szczyty czyli Gubałówkę czy Nosal. Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce, prócz kolei kabinowej działają tu wyciągi krzesełkowe, m.in. kolejka Gąsienicowa.



Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Tatry
Tatry

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

pstryk
Tatry
Tatry
Tatry
Tatry Kasprowy Wierch
Tatry ze Świnicą w tle
Tatry
Tatry
Tatry
Tatry
Schronisko w Morskim Oku
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Tatry Schronisko Ornak
Ornak
Smreczyński Staw
Smreczyński Staw
Smreczyński Staw
Wąwóz Kraków
Tatry Dolina Kościeliska
Tatry bryczki
Tatry
Tatry Wysokie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 303)
Twoja ocena
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Nie ważne czy na szczytach, w dolinach czy reglach. Tatry to tary, zawsze są piękne.
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Według mnie, najpiękniejsze miejsce na Ziemi!! Podane atrakcję są bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika Dominika Piernikarczyk
Dominika Piernikarczyk

bardzo ładnie tam jest

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Ach to ja jednak wolę własnie skały, strzelające wysoko w górę, może dlatego że zalesione Beskidy mam znacznie częściej, a Tatry znacznie rzadziej... Bardzo lubię Tatry, szkoda tylko, że takie tłumy latem, ale mozna się psychicznie do tego przegotować i jakoś to znosić 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024