Piastowski Szlak - Lednica, Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin

Komentarze 5
2008-02-16
Trasa wycieczki:
Poznań - Jezioro Lednica (około 30 km) - Gniezno (około 20 km) - Biskupin (około 30 km)
Łączna ilość kilometrów: około 100 km w jedną stronę (objeżdżając jezioro).

Propozycja całodniowej wycieczki samochodowej po terenach, na których rodziła się polska państwowość. Wyruszamy z Poznania, bądź okolic w kierunku Gniezna - trasa nr 5 (E261). W okolicach Kocanowa, skręcamy nad Jezioro Lednica, na głównej drodze ustawione są tablice informacyjne, więc łatwo tu trafić. Zwiedzanie rozpocząć można od Dziekanowic, gdzie czeka na nas Wielkopolski Park Etnograficzny - potężny skansen z rozmaitymi atrakcjami (żywe, oswojone kózki, kramy pełne pamiątek no i oczywiście ciekawa zabudowa z wyposażeniem).

Dalej jedziemy do Ostrowa Lednickiego - legendarnej siedziby Mieszka I zwanej "wczesnopiastowskim Wawelem". Na wysepkę z ruinami obszernego pałacu i kościoła dotrzeć można jedynie promem, gdyż istniejące dwa mosty zostały zniszczone. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj dokonał się chrzest Polski. Po drugiej stronie jeziora leżą Imiołki, gdzie w 2000 r ustawiono słynną bramę RYBĘ - symbol chrześcijaństwa.

Opuszczając Lednicę, kierujemy się tę samą trasą do Gniezna, by odwiedzić Św. Wojciecha. Katedra wita nas już z daleka. Ten ogromny gmach pamięta czasy pierwszych Piastów, co ciekawe, wewnątrz można robić zdjęcia, ale niestety dostęp do słynnych drzwi gnieźnieńskich jest już ograniczony. W Gnieźnie warto zwiedzić też Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Na Rynku natomiast można nieco odsapnąć i nabrać sił spożywając niedrogi obiadek z miejscową specjalnością - kotletem "Gniezno" (schab z rozpuszczonym żółtym serkiem - pychotka 🙂.

Wyjeżdżając z Gniezna, nie opuszczamy trasy nr 5 (E261), którą podążamy w kierunku Biskupina. Aby tam dotrzeć, należy skręcić w prawo w oklicy Czewujewa, pokieruje nas znak przy drodze. Stamtąd już niedaleko do zrekonstruowanej prehistorycznej osady w Biskupinie, która pozwala przenieść się w odległą przeszłość glinianych naczyń i tkanych strojów.

Jeśli ktoś ma jeszcze siły, to może dojechać do Żnina, ale atrakcji chyba na dzisiaj wystarczy...
Biskupin
Gniezno
ostrów lednicki
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
24 sierpień 2011 15:12

Faaajne, lubie takie ciekawostki!

Anna Siemomysła
25 sierpień 2010 19:54
Do Biskupina warto się wybrać we wrześniu celując w Festyn Archeologiczny, który odbywa się tam cyklicznie. W tym roku pod hasłem Ruś znana i nieznana w dniach 18-26 września. Wioska jest wtedy ludna, można popróbować sił w strzelaniu z łuku, ćwiczeniach szermierczych, pracach rzemieślniczych. Podziwiać wojów w boju, wziąć średniowieczną kąpiel w balii... Na festynie, na którym kiedyś byłam chętni mogli pomóc w wykonaniu łodzi-dłubanki. Naprawdę polecam!
Anna Piernikarczyk
15 maj 2008 12:42
Dzię 🙂

15 maj 2008 11:16
fajne zdj
Łukasz Piernikarczyk
01 kwiecień 2008 18:37
Jako że bardzo lubię historię - w szczgólności średniowiecze - polecam taką wycieczkę z tego powodu. Solidna dawka historii u źródła 🙂

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację