Trasa Królewska w Krakowie

Komentarze 8
2008-02-15
Historyczna, kilkukilometrowa droga prowadząca przez centrum Krakowa, przez cenne zabytki miasta. Jak sama nazwa wskazuje dawniej chadzali tędy władcy.

Trasa rozpoczyna się na Placu Matejki i biegnie w kierunku bramy wjazdowej do miasta - Bramy Floriańskiej i Barbakanu, będących pozostałościami miejskich fortyfikacji.

Dalej idziemy poprzez ulicę Floriańską, przy której mieści się słynna kawiarnia Jama Michalika (nr 45), najstarszy hotel w Polsce Pod Różą (nr 14), czy Dom Jana Matejki. Poza tym liczne sklepy i sklepiki przyciągają turystów.

Floriańska wyprowadza nas na Główny Rynek - największy średniowieczny rynek w Polsce (200 x 200 m), a przy tym chyba najpiękniejszy, z oryginalnymi Sukiennicami, górującą Bazyliką Mariacką, widokową Wieżą Ratuszową oraz pomnikiem "Adasia". Atmosfera tego tłocznego, gwarnego miejsca, pełnego kwiatów i gołębi, rozbraja wszystkich turystów, nawet tych najbardziej opornych 🙂 Pomagają w tym kawiarenki wypełzające z kolorowych kamieniczek.

Z Rynku ulicą Grodzką podążamy na Wawel. Po drodze mijamy imponujący Kościół Św. Piotra i Pawła oraz Kościół Św. Andrzeja.

Wawelskie Wzgórze, codziennie zachęcające do zwiedzania, stanowi zespół pomników narodowej historii i kultury. Jest to chyba najcenniejszy polski zabytek, znany w całej Europie. Składa się na niego Katedra Wawelska i Zamek Królewski, w których przygotowano liczne wystawy. W Katedrze cenne są Groby Królewskie czy Wieża Zygmuntowska ze słynnym Zygmuntem odzywającym się w trakcie ważnych uroczystości. W zamku natomiast zwiedzić można Komnaty Królewskie (i piękne arrasy), Skarbiec Koronny, choć ciekawy jest już nawet sam dziedziniec zamkowy.

Atrakcją na Wawelu jest także Smocza Jama, w której niegdyś mieszkał groźny smok wawelski. Bilety na wszystkie wystawy i atrakcje wawelskie nabywa się w kasie, tuż za bramą wejściową na Wawel.

Trakt Królewski okrąża całe wzgórze i prowadzi z powrotem na Rynek, tym razem kameralną, uroczą ulicą Kanoniczną, przy której również stoją interesujące, zabytkowe kamieniczki.

Zwiedzenie wszystkich wymienionych zabytków spokojnie zajmie nam cały dzień, ale jeśli zostanie trochę czasu, na trasie znajdują się jeszcze inne ciekawe obiekty, jak zespoły klasztorne oo.Dominikanów, oo. Franciszkanów oraz sióstr Klarysek czy pałac Wielopolskich. Ponadto z Grodzkiej już o krok do Franciszkańskiej 2 i słynnego Okna Papieskiego.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
17 kwiecień 2012 17:46

Kraków ciągle jest  magnesem który przyciąga turystów. Jest miejscem wyjątkowym.  Z ogromną przyjemnością przeczytałam Twój Aniu opis wycieczki i wirtualnie przeniosłam się na urokliwe uliczki tego miasta. Pozdrawiam :-)


28 styczeń 2009 08:56
Konto użytkownika zostało usunięte
Anna Piernikarczyk
28 styczeń 2009 08:46
Ale z tej strony to Kraków bardziej znają mieszkańcy 🙂
MM
27 styczeń 2009 20:57
Moniko, nie zawsze Kraków jest pełen zgiełko. W listopadzie jest najspokojniej. W porannej mgle i szarości nabiera innego uroku. Nie ma wprawdzie kafejek na zewnątz ale wewnątrz tez jest przyjemnie.
Anna Piernikarczyk
27 styczeń 2009 19:54
No nadal nie można wrzucac tych zdjęc do przyrody, ale obiecuję, że niedługo to zrobimy 🙂

27 styczeń 2009 18:42
Konto użytkownika zostało usunięte
MM
27 styczeń 2009 17:33
Anno, dowiedział sie, że Ty możesz udzielic mi informacji jak unmieszczać zdjęcia w dziale PRZYRODA. Bardzo Cię prosze o pomoc w tym względzie. Pozdrawiam.
MM
25 styczeń 2009 19:20
Kraków to moje ukochane miasto. Zachwyca mnie i zadziwia niezmiennie od ponad ćwierć wieku. Przyjemnie zobaczyć go oczami kogoś innego. Dziękuję.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023