Zamek Książ, Stary Książ i Palmiarnia - zachwycające atrakcje Wałbrzycha!

Zamek Książ - największy zamek na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce! Jakże cudowne to miejsce, oddalone od centrum Wałbrzycha o 10 km. Zamek zachwyca, a dodatkowo wokół tyle wspaniałości - malowniczy Książański Park Krajobrazowy, tajemnicze ruiny Starego Książa i fantastyczna Palmiarnia - zimowy ogród Daisy.

Zamek Książ
Zamek Książ

Zamek Książ

Majestatyczny, niemal bajkowy zamek zawsze tętni życiem. Przypomina najpiękniejsze europejskie pałace, pięknie zaaranżowane, z falą turystów płynącą przez poszczególne sale. Jeśli wolisz zwiedzać w spokoju wybierz termin poza szczytem sezonu. Nam jednak tak bardzo ludzie nie przeszkadzali, każdy wędruje z własnym audioprzewodnikiem, w słuchawkach na uszach i podziwia piękności wokół. Odpłynęłam tu na dłuższą chwilę, wsłuchana w ciekawe opowieści, nie zważając na innych, wpatrując się w wystrój i architektoniczne detale. Trasę główną zwiedza się około godziny, pełnej tajemnic, ciekawostek i niesamowitych historii.

Wszak dzieje zamku są niezwykle długie i burzliwe. Początki sięgają XIII wieku i księcia Bolka I Surowego - Piasto Świdnicko Jaworskiego. Potem rezydowały tu rody rycerskie, aż wreszcie rozsiedli się tu Hochbergowie na bagatela... 400 lat! Ten możny ród wielkich zmian tu dokonał, a ich efekty podziwiamy do dziś. W XVII wieku założyli w miejscu murów piękne ogrody tarasowe, a w XVIII stuleciu powstała dzisiejsza fasada frontowa z oszałamiającą Salą Maksymiliana - najsłynniejszą komnatą w zamku! Później jeszcze stanęły oficyny budynek bramny z cenną biblioteką i inne zabudowania.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ - Sala Rycerska
Zamek Książ - Sala Rycerska
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ Sala Maksymiliana
Zamek Książ Sala Maksymiliana

 

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ - tarasy
Zamek Książ - tarasy

Podziemia Zamku Książ

Drastycznych i tragicznych zmian na zamku dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej. Po krachu Hochbergów spowodowanym I wojną i kryzysem gospodarczym, musieli oni opuścić zamek, a przejęło go wtedy państwo niemieckie. Około 1942 roku, gdy nasiliły się naloty alianckie, a Dolny Śląsk nadal pozostawał poza działaniami militarnymi, to tutaj Hitler chciał przenieść swą kwaterę główną i fabryki oraz laboratoria do podziemi. Tak zaczął powstawać potężny system podziemnych schronów, sal i korytarzy, nazywany Projektem Riese, co znaczy Olbrzym. Ściśle tajny, przeprowadzony z ogromnym rozmachem, pochłonął ogromną ilość pieniędzy i życie wielu więźniów, głównie żydowskich, którzy w nieludzkich warunkach drążyli podziemne ciągi.

Nie zachowały się dokumenty, ale pod zamkiem Książ miała najprawdopodobniej powstać główna kwatera Hitlera ze schronem przeciwlotniczym. Wydrążono tu korytarze na głębokości 15 i 50 metrów, ale z powodu zakończenia wojny nigdy nie zostały dokończone, a przed wkroczeniem Armii Czerwonej tunele zostały częściowo zasypane, zamaskowane, albo nawet wysadzone. Nadal istnieje ogromna sieć tych podziemnych korytarzy, które od kilku lat częściowo zostały udostępnione dla zwiedzających. Mroczny spacer z multimediami w tle przynosi refleksję. My tę trasę pokonaliśmy 2 lata temu.

Podziemia Zamku, zdjęcie z 2020 roku
Podziemia Zamku, zdjęcie z 2020 roku

Palmiarnia w Lubiechowie

Najsłynniejszą mieszkanką zamku w Książu była księżna Daisy - żona Jana Henryka XV Hochberga. Ta urodziwa Angielka o wąskiej talii i ciętym języku upodobała sobie Książ i to tutaj, zamiast w Pszczynie, uwielbiała przebywać. Projektowała wnętrza, ogród, była pełna pasji, ale i pragmatyczna zarazem. Uwielbiała kwiaty. To dla niej mąż w latach 1911-14 wybudował cudowną Palmiarnię - zimowy ogród Daisy, nazywany też żartobliwie największym bukietem kwiatów podarowanym ukochanej 🙂 Książę do budowy kaskad i tuneli kazał przywieźć z Sycylii 7 wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą wulkaniczną z Etny.

Palmiarnia przez cały rok była dla zamku źródłem świeżych kwiatów, owoców i warzyw. Banany, winogrona, mandarynki, pomarańcze, pomidory, ogórki, kalafiory, zioła. To wszystko Daisy miała przez cały rok! Gdy wszystko tu zakwitało, to pachniało jak w perfumerii 🙂 Dbała też wyjątkowo o rosarium, tzn. nie ona sama, a liczni ogrodnicy sprowadzeni z Anglii. Choć to niemiecki ogrodnik Peter Lambert wyhodował na cześć Daisy różę o śnieżnobiałych kwiatkach, nazwaną różą Księżnej Pszczyńskiej. Palmiarnia już wtedy byłą dostępna dla zwiedzających. Jest tak do dziś, zachwycaliśmy się jej urokiem i trudno było upuścić to miejsce, tak piękne i kolorowe. A do tego poza historyczną częścią kryje też modne scenerie sensoryczne, bardzo fajne do zdjęć. No i ta ślicznie ulokowana kawiarnia. Miejsce naprawdę jest urocze!

Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia

 

Stary Książ

No i wreszcie udało mi się spełnić marzenie - odwiedzić ruiny Stary Książ. Pozostałe miejsca już wcześniej mieliśmy przyjemność oglądać, a Stary Książ zawsze pozostawał tajemniczą białą kartą dla nas. Raz już zmierzaliśmy zielonym szlakiem, ale burza nas z niego wygoniła. Tym razem się udało i całym składem wędrowaliśmy bardzo ciekawym zielonym szlakiem, wśród skał, ponad Pełcznicą. Miejscami szlak prowadzi przez mostki, jest wąski, a w dół stok spada stromo. Amelka była jednak w nosidle, więc szliśmy bez stresu. To niecała godzinka drogi głównie z górki, pod koniec trzeba przejść przez most nad rzeką i podejść pod górę już do samych ruin. Można też szybciej i łatwiej dojść tutaj ścieżką spod zamku, za to mniej ciekawą 🙂

Ruiny zamku Stary Książ są bardzo malownicze, bo usiane na stoku. Zamek powstał pod koniec XVIII wieku za sprawą księcia Jana Henryka VI. Od początku zamek miała romantyczny charakter, nawiązywał go budowli gotyckich. Z Zamkiem Książ łączyły go ujmujące mostki. Mieściła się tu gospoda i pokoje gościnne. Zamek spaliły doszczętnie wojska radzieckie w 1945 roku i od tej pory stanowi ruinę, działającą na zmysły i wyobraźnię.

Schody do ruin
Schody do ruin
Stary Książ
Stary Książ
Stary Książ
Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ

 

Informacje praktyczne

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
https://www.ksiaz.walbrzych.pl/
Obiekt niedostępny dla wózków dziecięcych
Osoby niepełnosprawne mogą zwiedzić część sal po uprzednim umówieniu się telefonicznym
Może towarzyszyć pies asystujący po ukazaniu stosownych dokumentów
Palmiarnia
ul. Wrocławska 158, Wałbrzych
Obiekt raczej niedostępny dla wózków inwalidzkich
Stary Książ
szlak niebieski, szlak zielony
Obiekt niedostępny dla wózków

Szlak zielony na Stary Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ - sala Złota
Zamek Książ
Zamek Książ - Sala Maksymiliana
Zamek Książ
Szlak zielony na Stary Książ
Punkt widokowy
Szlak zielony na Stary Książ
Stary Książ
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

MalwinaM
02 styczeń 2023 20:06

Taka ciekawostka, obie wersje są poprawnie. Stary Książ w stylu romantycznych ruin został przebudowany z ruin warowni, zostały jeszcze dodane fragmenty z innego zamku. Tak więc to trzy w jednym. 🙂

MalwinaM
29 grudzień 2022 15:59

Ciekawa historia starego Książa. Ja dowiedziałam się, że to romantyczne ruiny zbudowane w takiej formie na zlecenie, w czasach gdy były one modne. Muszę zgłębić temat bo nie wiem teraz która wersja jest prawdziwa.

marian
03 październik 2022 21:27

Ruiny zamku Stary Książ dla mnie ciągle w planach.Bardzo żałuje że umknął nam jak zwiedzaliśmy Zamek Książ w 2010 roku.

Joanna
25 sierpień 2022 10:10

Palmiarnia wygląda uroczo. Nieźle ktoś musiał być zakochany, skoro taki bukiet kwiatów podarował ukochanej. Może kiedyś uda mi się tam dotrzeć.

Anna Piernikarczyk
22 sierpień 2022 10:59

[cytuj autor='Maciej A']Mój ulubiony zamek, z pięknym położeniem i otoczeniem.Potężna budowla we wnętrzach tylko część zachowana i do zwiedzania, ale powiązana jakiś czas temu dodatkowo z historią II Wojny Światowej.Zaraz obok Stary Książ, stadnina koni, palmiarnia, piękny parkPerełka turystyczna jak nic :-)[/cytuj]

Dzięki, położenie faktycznie wyborne, miejsce jest unikalne 🙂

Maciej A
22 sierpień 2022 09:44

Mój ulubiony zamek, z pięknym położeniem i otoczeniem.

Potężna budowla we wnętrzach tylko część zachowana i do zwiedzania, ale powiązana jakiś czas temu dodatkowo z historią II Wojny Światowej.

Zaraz obok Stary Książ, stadnina koni, palmiarnia, piękny park

Perełka turystyczna jak nic :-)

Anna Piernikarczyk
19 sierpień 2022 14:53

[cytuj autor='Południowa Hania']piękny zamek, taras zwłaszcza i ta jadalnia z niebieskimi kwiatami urzekająca.[/cytuj]

Wnętrza są naprawdę ciekawe, a trasa różniła się nieco od tej 2 lata temu. Całe to miejsce jest unikatowe 🙂


19 sierpień 2022 14:49
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg