Golubski zamek - śladami Krzyżaków i Anny Wazówny

Komentarze 4
2022-05-26

Wracając z Mazur Zachodnich zatrzymaliśmy się w Golubiu Dobrzyniu. Wszak o tym mieście nieraz słyszeliśmy, a jeszcze okazja nigdy się nie nadarzyła, by je odwiedzić. A zamek golubski nas przyciągał, owszem. Piękna to budowla. Sięgająca przełomu XIII i XIV wieku.

Zamek Golubski
Zamek Golubski

Zbudowali ją Krzyżacy w latach 1296-1306 jako gotycką, warowną budowlę, a potem w XVI wieku przekształcił ją w cudną, renesansową rezydencję z attykami król Zygmunt III Waza. Podarował ją swej siostrze - Annie Wazównie - dobrej gospodyni golubskiej posiadłości.

Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń

Rozkwitł wtedy zamek, przyjmując licznych gości, a Anna Wazówna życzliwa jest im po dziś dzień jako Biała Dama zamku. Mówi się, że każdy, kto odwiedzi wnękę jej sypialni w Kapitularzu i pomyśli tam życzenie, może liczyć, że rychło się ono spełni 🙂 Za jej obrazem natomiast skrywa się tajemne przejście jeszcze z czasów średniowiecza.

Tajemne przejście za obrazem
Tajemne przejście za obrazem
Kapitularz
Kapitularz

 

Warto odwiedzić ten piękny zamek z krużgankami również z innego powodu. Jeśli ciąży Ci coś na sumieniu, zajrzyj do celi pokutniczej obok gotyckiej Kaplicy i przeproś za grzechy, a będą Ci odpuszczone 😉 Tak dobrze i miło jest na piętrze. Ostrożny jednak bądź na parterze, bo tam nadal wiszą ze ścian haki. Ponoć Krzyżacy mieli tu swą izbę tortur, chętnie wykorzystywaną.

Zamek Golub Dobrzyń - kaplica
Zamek Golub Dobrzyń - kaplica
Krużganki na zamku
Krużganki na zamku
Dawna Izba Tortur
Dawna Izba Tortur

Wszystkie te miejsca i wiele innych zobaczysz na trasie zwiedzania zamku z przewodnikiem. Wiele tu czeka ciekawostek i zaułków, które pamiętają jeszcze zakonnych braci rycerzy i dobrą starościnę Wazównę. Zamek dostępny jest dla turystów przez cały rok, ponad salami muzeum dostępne są też pokoje gościnne.

Wystawa etnograficzna
Wystawa etnograficzna
Końskie Schody
Końskie Schody
Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń

 

Polecam i spacer po mieście, gdzie fajny domek podcieniowy się zachował z XVIII wieku i potężna, gotycka świątynia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a przy murach wciśnięta jest dawna baszta.

Golub
Golub
Golub kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Golub kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Golub baszta
Golub baszta
Dziedziniec zamku
Loch głodowy
Refektarz z wystawą broni
Dormitorium - dawna sypialnia braci z wystawą archeologiczną
Wystawa
Kapitularz
Golub Dobrzyń
Golub
Golub
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
05 lipiec 2022 14:20

Byliśmy dawno temu. Pamiętam, że w Golubiu zaopatrzyliśmy się w łuk i strzały, bo to był taki etap, że z każdego zamku wracaliśmy z jakimś uzbrojeniem np. z Ogrodzieńca przywieźliśmy hełm "z klapiącą przyłbicą", z Ojcowa toporek, a z Tykocina tarczę...

allie
25 czerwiec 2022 18:39

Przydałoby się odświeżyć znajomość z G-D. Byłam tam przysłowiowe sto lat temu na jakiejś rekonstrukcji turnieju rycerskiego; na pewno to i owo się zmieniło od tamtego czasu. Ale zamek niezmiennie robi wrażenie.

Anna Piernikarczyk
23 czerwiec 2022 16:59

Tak tak, Wazowna była lepszą gospodynią, na pewno milszą 


23 czerwiec 2022 16:15
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie