Stobrawski Park Krajobrazowy - Zamek Bożejów i Zagwiździe

Stobrawski Park Krajobrazowy zachwycił nas rok temu, podczas naszego Projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Dlatego chętnie wróciliśmy tutaj, by poznać kolejne ciekawostki tej malowniczej krainy, leżącej w północnej części województwa opolskiego. Czy uwierzysz, że około 80 % całej powierzchni Stobrawskiego Parku Krajobrazowego porastają lasy? Przede wszystkim są to nieprzebyte stobrawskie bory sosnowe, zamieszkiwane przez liczne zwierzęta. Ostatnio zadomowiły się tutaj borsuki, a i pojawiły się wilki.

W sercu tych borów zagubił się piękny kompleks idealny na wypoczynek z dala od zgiełku miasta i wszystkiego, co męczy nas w dniu codziennym. To Zamek Bożejów, a właściwie zabytkowy pałac, który sam w sobie jest już atrakcją, a dodatkowo oferuje wiele różnych, ciekawych aktywności. Tutaj zapomnieliśmy o troskach, a przyroda ukoiła nasze nerwy. Amelia szybko poczuła się jak w domu, również dlatego, że po kompleksie biega Cezar - cudny, kochających wszystkich i wszystko dog niemiecki. To moja ulubiona rasa, a że był czarny, to przypominał naszą Negrę, choć to przynajmniej 2 razy większy pies 😉

stawy, dziś nie należą do pałacu
stawy, dziś nie należą do pałacu
Mini zoo Bożejów
Mini zoo Bożejów

Historia pałacu w Bożejowie

Zamek Bożejów można zwiedzać, z czego chętnie skorzystaliśmy. Poznaliśmy wówczas historię tego obiektu. Powstał w 1801 roku dla pruskiej arystokracji - rodziny Wodarz. Przedwojenne wspomnienia tej niezwykłej posiadłości w formie rodzinnej sagi spisał w książce “Emilienhütte - Meine Welt” Klaus Wodarz - właściciel pałacu, który w efekcie wojny musiał go opuścić, a po wojnie z sentymentem powrócił tutaj w odwiedziny.

Rodzina Wodarz była na tych terenach samowystarczalna, przed pałacem rozlewają się dawne stawy hodowlane (dziś nie należą do posiadłości), rodzina posiadała na miejscu nawet własną hutę. W ciekawy sposób podchodzono do obróbki drewna. Najpierw moczyło się ono przez kilka lat w owych stawach, następnie je suszono i dopiero wykorzystywano do budowy. W ten sposób było dużo trwalsze i dzisiejsze okna pałacowe oraz wiele drzwi, choć po renowacji, to właśnie oryginalna stolarka z czasów powstania pałacu. 

Rodzina Wodarz często oddawała się polowaniom. Zamek Bożejów to tak naprawdę dawny dwór myśliwski. Polował tu przed wojną sam Arcyksiążę Franciszek Ferdynand.

Zamek Bożejów czyli zabytkowy pałac
Zamek Bożejów czyli zabytkowy pałac
Pałac w Bożejowie
Pałac w Bożejowie
Pokoje w pałacu
Pokoje w pałacu
Zamek Bożejów
Zamek Bożejów

Zamek Bożejów dzisiaj

Klimat myśliwski zachowany jest tutaj do dziś. Od czasów wojny pałac popadał w ruinę, ale niedawno zakupiła go rodzina Garack i w latach 2014-18 przeprowadziła gruntowny remont, zachowując pierwotny styl i klimat. Dziś mieści się tutaj hotel, ale wszystkie atrakcje są też dostępne dla osób z zewnętrz. 

Armia radziecka w czasie wojny rozkradła tutejsze dobra, toteż nie uchowały się nawet łyżeczki. Natomiast obecni właściciele ozdobili pałac wieloma antykami, również starszymi, niż sam pałac. Pokoje w części pałacowej są dla gości przygotowane właśnie w takim stylu, unikatowe, z antykami. Próżno takich szukać w dzisiejszych, nowoczesnych hotelach. Możesz się tu poczuć naprawdę wyjątkowo, tak, jak i my się poczuliśmy. A jeśli wolisz nowocześniej, to ponad restauracją w Kuźni czekają pokoje w bardziej nowoczesnym wystroju.

Zamek Bożejów
Zamek Bożejów
Możesz spać w takim łożu
Możesz spać w takim łożu
Zamek Bożejów - restauracja w kuźni
Zamek Bożejów - restauracja w kuźni
Niby w Bożejowie, a jakby w Afryce
Niby w Bożejowie, a jakby w Afryce
Jest błogo
Jest błogo

 

Atrakcje Zamku Bożejów

A co wokół pałacu? No właśnie, we wspomnianej Kuźni czeka restauracja - pyszna i dostępna dla każdego, również dla gości z zewnątrz. Warto tu przyjechać, bo leży na Szlaku Kulinarnym Opolski Bifyj i smacznie raczy daniami kuchni polskiej. Posmakujesz też dziczyzny. My jedliśmy roladę Bożejowską z dzika i sznycla wieprzowego. Ładnie podali i tak też smakowało. Mogliśmy zjeść spokojnie, bo Amelia oddawała się uciechom placu zabaw zaraz obok.

Rolada Bożejowska z dzika
Rolada Bożejowska z dzika
Restauracja na Kulinarnym Szlaku Opolski Bifyj
Restauracja na Kulinarnym Szlaku Opolski Bifyj
Bożejów plac zabaw
Bożejów plac zabaw

W zasięgu kilku kroków mieliśmy oczko wodne z pomostem i leżakami wokół. Ale żaby tam rechotały, do późnego wieczora, super! No i Cezar pływał i żab pilnował, śmiesznie to wyglądało 🙂 Idealna "przystań" na piwo albo soczek, to zależy ile lat masz 😉 Przed oczyma konie i daniele. Te ostatnie można karmić, na pierwszych zaś pojeździć 🙂 Są też przejażdżki bryczkami, park linowy, a nawet spływy kajakowe

Oczko wodne przy pałacu
Oczko wodne przy pałacu
Miło spędza się tu czas
Miło spędza się tu czas
Kolacja :)
Kolacja :)

My wybraliśmy się na rowery, dobrze, że była też przyczepka dla Amelki. W lesie trochę komary cięły, więc wybraliśmy drogę poza gęstym drzewostanem 😉 Rowerami można dojechać do pobliskiego kościółka szachulcowego, z tzw. muru pruskiego w Radomierowicach. Śliczny jest. To kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i poprawnie mówiąc, został wybudowany konstrukcji słupowo-ryglowej, w latach 1786-90. Dziś to kościół rzymskokatolicki, ale powstał jako zbór ewangelicki dla kolonistów - osadników fryderycjańskich.

Jedziemy na przejażdżkę rowerową
Jedziemy na przejażdżkę rowerową
Dzień roweru uczczony :)
Dzień roweru uczczony :)

 

 

Zamek Bożejów
Bożejów 6, Radomierowice
https://www.bozejow.pl/

Kościół w Radomierowicach
Kościół w Radomierowicach
Zamek Bożejów po zachodzie słońca
Zamek Bożejów po zachodzie słońca

Zagwiździe

Zagwiździe to prawdziwa niespodzianka naszej wyprawy do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Niepozorna miejscowość, kryjąca niezwykłe ciekawostki.

Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Pierwsza z nich to Ogród Botaniczny w Zagwiździu, założony około 100 lat temu przez miejscowego proboszcza, niedaleko kościoła. Ależ to piękne miejsce! Mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo królują tutaj rododendrony, akurat w pełnym rozkwicie. Dodały uroku temu miejscu.

Uwielbiam ogrody, a ten jest wyjątkowo piękny, tajemniczy i swojski zarazem. Dostępny dla każdego, można do skarbony wrzucić dobrowolną opłatę. Mimo lekkiego deszczyku chętnie pospacerowaliśmy tutaj, kropelki deszczu cudownie wyglądały na kwiatach, a Amelka zbierała mi opadłe już płatki różaneczników 🙂 Polecam Wam gorąco to miejsce. Nie spotkaliśmy żywej duszy i chyba niezbyt często turyści tutaj zaglądają, więc spokój gwarantowany!

Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród w Zagwiździu
Ogród w Zagwiździu

Dawna huta w Zagwiździu

No ale więcej czasu trzeba sobie zarezerwować na Zagwiździe. Koniecznie! Bo oto przed nami wyrastają zabudowania dawnej huty. Nie byle jakiej, była to królewska Huta Kluczborska, założona w 1754 roku przez króla pruskiego Fryderyka II. Zagwiździe stało się w tym czasie znaczącym ośrodkiem przemysłu hutniczego. 

Do dzisiaj kompleks huty jest dostępny dla turystów, a opiekun i przewodnik - Pan Andrzej bardzo ciekawie opowiada o tym miejscu. Oficjalnie otwarte jest od maja do września, w niedzielę od 14.00 do 19.00, ale można podjechać codziennie, na płocie widnieje numer telefonu Pana Andrzeja Puławskiego (501-256-378), który chętnie zjawi się i pokaże swoiste muzeum. A właśnie, co tutaj zobaczymy?

Huta Zagwiździe
Huta Zagwiździe

Cały obiekt obejmuje odlewnię, młotownię i magazyny, a także dwa kanały robocze i zbiorniki retencyjne nad rzeką Budkowiczanką, która notabene, jest jedną z czystszych rzek regionu i zaprasza na spływy kajakowe. Pomiędzy budynkami, nad kanałem zachowało się koło wodne żeliwne, napędzające maszyny. 

W dawnym budynku magazynu z 1802 roku mieści się izba regionalna z ciekawymi eksponatami i sprzętami. Stare gwoździe z Zagwiździa, formy do ciast, zdobne drzwiczki do pieców, krzyże i rzeźby czy inne wytwory huty, urządzenia tutaj niegdyś używane oraz przedmioty codziennego użytku, również te przynoszone przez okolicznych mieszkańców. 

gwoździe z Zagwiździa
gwoździe z Zagwiździa
Zagwiździe podoba się dzieciom
Zagwiździe podoba się dzieciom
Dary okolicznych mieszkańców
Dary okolicznych mieszkańców

Czy widzieliście kiedyś stary kufer? To pewnie tak, ale czy taki, który od razu zawiera listę, co spakować do niego na podróż? Było nawet miejsce, żeby dopisać swoje szczególne potrzeby 😉 Fajny gadżet 🙂

To, że jest tutaj naprawdę wiele fajnych przedmiotów to jedno, ale jak ciekawie opowiada o nich Pan Andrzej to druga sprawa. Jakby czuł się związany z tymi przedmiotami osobiście. Bo też pracuje tutaj już 30 lat! Z tyłu głowy ta myśl, czy Amelia nie będzie przeszkadzać, bo czasem w muzeach można odczuć, że dzieci nie są zbyt mile widziane. A tutaj zupełnie na odwrót, dziadek Andrzej cieszy się z zaciekawienia Amelki i chętnie wciąga ją w zwiedzanie.

kufer z listą rzeczy do spakowania
kufer z listą rzeczy do spakowania

Najlepszy motyw był taki. Stoi ogromna maszyna, napędzana wielkim kołem wodnym i słuchamy o jej działaniu. Myślę sobie, trudno to sobie wyobrazić. I nagle Pan Andrzej mówi: "Opowiadam to dzieciom, a one sobie myślą, ale Dziadek, co Ty do nas mówisz, więc mamy taką makietę". I pokazuje nam miniaturkę całej machiny, którą uruchamia i teraz widzimy na własne oczy, jak to wszystko działało. Amelka stała jak zaczarowana, a my dorośli byliśmy szczęśliwi, że młode pokolenie świata ciekawe 🙂 Nie omijajcie Zagwiździa, wręcz przeciwnie, wpiszcie go na swą listę miejsc do odwiedzenia, warto 🙂

 

Ogród Botaniczny
ul. Górki, Zagwiździe, koło kościoła
codziennie: 10.00-18.00
Bilety: opłata dobrowolna do skarbonki
Dawna Huta
ul. Górki, Zagwiździe, za ogrodem botanicznym
V-IX niedziela 14.00-19.00
Codziennie po kontakcie telefonicznym z Panem Andrzejem: 501-256-378

A tu makieta
A tu makieta
Dawne maszyny
Dawne maszyny
Kościół szachulcowy
Bożejów plac zabaw
mini zoo w Bożejowie
Kompleks w Bożejowie
Zamek Bożejów
Amelka była zadowolona, rogacz chyba też :)
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Ogród Botaniczny Zagwiździe
Królują tu rododendrony
Zagwiździe
Dawna huta
Dawna Huta Kluczborska w Zagwiżdziu
Zagwiżdzie huta
Izba regionalna w dawnej hucie
Izba w Zagwiździu
Zagwiździe
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
22 czerwiec 2022 11:07

[cytuj autor='allie']Ale tam fajnie! Kumulacja przyjemnych i interesujących miejscówek. Ogród uroczy.[/cytuj]

Witaj po czasie 🙂 Ogród bardzo mi się spodobał, nieduży, ale kameralny i pięknie kwitnący 🙂

Anna Piernikarczyk
22 czerwiec 2022 11:07

[cytuj autor='Joanna']Piękne i ciekawe miejsca.[/cytuj]

Dzięki serdeczne 🙂

allie
20 czerwiec 2022 20:58

Ale tam fajnie! Kumulacja przyjemnych i interesujących miejscówek. Ogród uroczy.

Joanna
17 czerwiec 2022 12:20

Piękne i ciekawe miejsca.

Anna Piernikarczyk
09 czerwiec 2022 09:18

[cytuj autor='Południowa Hania']piękny ten zamek, a z tego co widzę ceny noclegów nie jakieś szokujące. No i roladkę z dzika spróbowałabym ! Ogród uroczy.[/cytuj]

Tak, Haniu otoczenie bardzo ładne 🙂 jedzenie smaczne, jeszcze kaczka mnie korciła też 🙂 Lubimy kaczkę bardzo. A okolica dzika i cicha!


08 czerwiec 2022 14:40
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kościół w Radomierowicach

zamek Bożejów

Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Dawna Huta w Zagwiździu

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg