Szlak Zamków Gotyckich - najpiękniejsze zamki Pomorza, Warmii i Mazur

Czerwień cegły wśród zielonych łąk, sterczące wieże monumentalnych budowli i rycerska brać. Czy ten obrazek coś Ci przypomina? Północ Polski obfituje w ceglane zamki gotyckie, stawiane tu w czasach średniowiecza, głównie za sprawą Krzyżaków, na czele z największym ceglanym zamkiem na świecie w Malborku. Krzyżacy podbijali te ziemie zamieszkałe przez pogańskie plemiona Prusów. Ich celem była chrystianizacja tego obszaru, a w efekcie stworzyli jeden z najpotężniejszych w Europie systemów zamków obronnych, leżących od siebie w odległości około 15-20 km, tak, by zakonny rycerz w pełnym rynsztunku mógł przejechać tą odległość w ciągu jednego dnia. Powstawały nad rzekami, na skarpach czy wyspach i bagniskach, dla lepszej obronności.

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Zachowane do dziś warownie nie tylko są świadkami krwawej nieraz historii tych ziem, ale i wspaniałymi atrakcjami dla turystów. Daj się porwać w podróż Szlakiem Zamków Gotyckich Pomorza, Warmii i Mazur. Przejechaliśmy ponad 400 km i poznaliśmy 7 najpiękniejszych zamków gotyckich Polski północnej. Zobacz je!

Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy

Malbork - największy zamek z błota na świecie

Czemu z błota? Bo buduje go cegła, a ta robiona jest z gliny. Zamek w Malborku, będący dziś zabytkiem Unesco, ma ponad 700 lat, zajmuje 21 ha terenu, a obejmują go mury obronne ciągnące się na długości ponad 5 km! To robi ogromne wrażenie! Ponoć była to najbardziej ekskluzywna rezydencja ówczesnej Europy, a czy wiesz, że w tych wielkich murach przesiadywała całkiem skromna załoga? Zamek wysoki zamieszkiwało 35-65 braci, a zamek rezydencjonalny przeznaczony był dla Wielkiego Mistrza zakonu i 3-4 osób mu towarzyszących.

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Marienburg czyli zamek Maryi położony na południowym krańcu Żuław Wiślanych, w zakolu Nogatu, zaczął powstawać około 1280 roku, a jego budowa skończyła się w XV wieku. Szybko stał się główną siedzibą Krzyżaków i zaczątkiem państwa zakonnego. Już w 1309 roku osiadł tu wielki mistrz zakonny, przybyły z Wenecji. Zamek w Malborku składał się z 3 potężnych kompleksów - zamku Niskiego (gospodarczego), Średniego z pałacem wielkich mistrzów, stanowiącym reprezentacyjną stolicę państwa zakonnego i Wysokiego, przeznaczonego dla konwentu. Dziś można je zwiedzać, bo po zniszczeniach II wojny światowej zamek wspaniale odbudowano, a właściwie ta rekonstrukcja trwa do dzisiaj. Może wyda Ci się to dziwne, ale 3 godziny zwiedzania zamku minęły jak oka mgnienie. Zobaczysz tu najważniejsze fragmenty nigdy niezdobytej twierdzy - Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, kaplicę Św. Anny czy niezwykle cenny kościół Najświętszej Marii Panny - arcydzieła architektury gotyckiej. Są też inne ciekawostki - latryny usiane tu i ówdzie w zamku, ogrzewanie podłogowe czy największy okap na świecie. Ponoć w średniowieczu nigdzie nie jadano tak wystawnie i smacznie, jak u Krzyżaków. My na zamku nie jedliśmy, ale smakowaliśmy specjałów z grilla w Karczmie u Flisaka z cudnym widokiem na malborski zamek.
Zamek - Muzeum w Malborku
Starościńska 1, Malbork
www.zamek.malbork.pl

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Kwidzyn - zamek inny niż wszystkie

To, co wyróżnia zamek w Kwidzynie, to charakterystyczna, największa latryna na świecie! Gdanisko - wieża sanitarna i obronna zarazem, z 1384 roku, ma tutaj 25 metrów wysokości i połączona jest z resztą zamku ostrołukowym pomostem wspartym na pięciu ceglanych filarach, pod którym całe średniowiecze płynął strumień odprowadzający wszystko, co trzeba. Kryty pomost prowadzący z gdaniska do zamku na wysokości pierwszego piętra, ma długość 54 metry i kryje ciekawą wystawę etnograficzną ze skarbami materialnymi Dolnego Powiśla. Mówi ona o mennonitach - niderlandzkim ludzie, który osiadł na Żuławach już w XVI wieku. Mennonici byli współgospodarzami tej ziemi aż do zakończenia II wojny światowej. Bardzo pracowici, przyczynili się do powstania tu specyficznego krajobrazu - architektonicznego i kulturowego.

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Ale ciekawostką Kwidzyna jest też fakt, że zamek ten nie był krzyżacki. 1/3 ziem zdobytych przez zakon miała należeć do kościoła i tak powstało biskupstwo i kapituła pomezańska z siedzibą w Kwidzynie. Do warowni biskupa, budowanej przez całe XIV stulecie przylega bezpośrednio katedra, co miało znaczenie obronne, ale też było po prostu wygodne. Dzisiaj ten unikatowy kompleks architektoniczny, niewiele zniszczony podczas II wojny światowej, jest w pełni dostępny dla turystów, z wystawami stałymi i czasowymi. W piwnicach zamku stoi skrzynia, w której siedział Jurand podczas kręcenia "Krzyżaków", zaś w katedrze mieści się krypta wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.
Zamek w Kwidzynie
Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
ul. Katedralna 1, Kwidzyn
http://zamek.kwidzyn.pl

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie przylegająca do zamku
Katedra w Kwidzynie przylegająca do zamku

Gniew - strasznie zabawny zamek

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - takie powitanie czeka na Ciebie na zamku w Gniewie na Kociewiu. Czemu Cię to dziwi, wszak to dawny klasztor! Zbudowali go Krzyżacy, wkrótce po tym, jak w 1297 osada Gniew otrzymała prawa miejskie. Zamek postawiony zgrabnie na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach blisko 50 metrów pięknie prezentuje się do dziś w niezwykle malowniczej scenerii, nad rzeką Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. W latach 1464-1772 zamek w Gniewie był siedzibą starostów, a ten najbardziej znany i znakomity to Jan III Sobieski. Mocno zniszczona warownia w XX wieku, została później odbudowana.

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Widok z zamku Gniew
Widok z zamku Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Dziś warownia mieści luksusowy hotel i oferuje niezapomniany wypoczynek. Doceni to każdy, kto choć raz przybył tu na śniadanie! Ale nie zapomniano też o przygodnych turystach, którzy tylko wpaść do Gniewu chcą na kilka chwil i poznać tajemnice zamku. Gorąco polecam zwiedzanie warowni, bo odbywa się w świetnej formule. Na pewno gniewski zamek zapadnie Ci mocno w pamięć, szczególnie, gdy skusisz się na nocny spacer po mrocznych zakamarkach zamku, z latarnią w dłoni i z sercem na ramieniu. Opowieści przewodnika są strasznie... śmieszne! Dawno tak się nie ubawiłam, jak właśnie na zamku w Gniewie. Warto zawitać pod murami również podczas ciekawych imprez plenerowych. W sierpniu Gniew staje się na kilka dni areną festiwalu historycznego Vivat Vasa z głównym widowiskiem batalistycznym "Bitwa pod Gniewem 1626". Z murów zamku zobaczysz zrewitalizowany rynek z gniewskim ratuszem oraz okazały, gotycki kościół Św. Mikołaja w jednym z naroży placu.
Zamek Gniew - Hotel i Muzeum Zamkowe
ul. Zamkowa 3, Gniew
www.zamek-gniew.pl

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Nidzica - zamek nad Nidą

Nidzica leżąca na Mazurach to średniowieczny Neidenburg czyli zamek nad Nidą. To najdalej wysunięty punkt na mapie dawnego państwa krzyżackiego. Ta potężna i zarazem malownicza warownia z cegły i kamienia polnego powstała w końcu XIV wieku i dość szybko, bo już w 1414 roku została zdobyta przez Polaków. Zmienne później były jej losy, przypieczętowane w 1945 roku, kiedy Rosjanie zbombardowali budowlę. Szybko jednak odratowano to, co zniszczono i od lat mieści się tutaj miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki.

Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy

Podczas zwiedzania zamku odkrywamy kolejne ekspozycje, w tym ciekawą salę z bronią dawnych wojów - chłopów i rycerzy, wykonaną własnoręcznie przez miejscowych pasjonatów. Wśród nich odnajdziesz śmiercionośne młoty, widły, morgenszterny (gwiazdy zaranne), berdysz, korbacz i ciekawostkę - oryginalny topór średniowieczny - autentyczne narzędzie zbrodni. Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem bez narzędzi tortur, niektóre mocno działają na wyobraźnię! Tutaj też dowiadujemy się, że Mazurzy mieli polskie korzenie, wskazuje na to tekst modlitwy Ojcze Nasz w gwarze mazurskiej. Mężczyzna po mazursku to gbur - ma wiedzę, majątek, coś znaczy, ale zanim to osiągnie, jest po prostu siurem. Największa i najważniejsza jest na zamku w Nidzicy Sala Rycerska - dawna kaplica i refektarz. Zachwycają tu XV-wieczne polichromie z 1400 roku i gotyckie sklepienie.
Zamek w Nidzicy - Muzeum, restauracja i hotel
ul. Zamkowa 2, Nidzica
https://zamek-nidzica.pl

Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy

Olsztyn - zamek z Kopernikiem

Z Mazur przenosimy się na Warmię, do pięknego Olsztyna, gdzie niedaleko uroczego rynku, na wzgórzu wznosi się dobrze zachowany, XIV-wieczny zamek kapituły warmińskiej. Wita przed nim pomnik Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego mieszkańca owego zamku, twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Cieszy się wielkim powodzeniem nasz astronom, każdy przysiada mu na kolanach, o czym świadczy wygłaskane, złote udo! Stąd o krok do warowni, nie zniszczonej w zawieruchach XX wieku, bo traktowanej jako kościół, a te w Olsztynie podczas II wojny światowej były ocalone od spalenia.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Kopernik w Olsztynie
Kopernik w Olsztynie

Warto zawitać na gotyckim zamku w Muzeum Warmii i Mazur, by zobaczyć cenne pamiątki po Koperniku, który mieszkał tu w XVI stuleciu, w całkiem sporym mieszkaniu. Pełnił obowiązki administratora dóbr kapituły, w latach 1516-19 i 1520-21. Nad głową miał cudowne sklepienie kryształowe, tak nazywa się ono fachowo. Jest fantastyczne i oryginalne, rzadko dziś spotykane, a co ciekawe, możesz je tu podziwiać również z góry i zobaczyć dokładnie, jak skomplikowany to element architektury ceglanego zamku. Sala pod sklepieniem prezentuje m.in. pamiątki związane z astronomem. Na jednej ze ścian krużganka zachowała się, również oryginalna, doświadczalna tablica astronomiczna z 1517 roku. Całkiem prawdopodobne, że wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. To dzięki niej astronom mógł wyznaczyć równonoc wiosenną.
Zamek kapituły w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur
ul. Zamkowa 2, Olsztyn
http://muzeum.olsztyn.pl

Słynna tablica astronomiczna Kopernika
Słynna tablica astronomiczna Kopernika
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

 

Kętrzyn - na zamku w Rastenburgu

Kętrzyn na Mazurach od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik to Rastembork, ale po wojnie funkcjonował bardzo krótko, aż miasto w 1946 roku zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur. Murowany zamek powstał dla Krzyżaków przed 1374 rokiem, po nadaniu osadzie praw miejskich, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Spalony w 1945 roku zamek dziś jest odbudowany z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego kształtu. W swych wnętrzach mieści Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Bibliotekę.

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie

Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Na mnie wielkie wrażenie na kętrzyńskim zamku zrobiła wystawa gotyckiej rzeźby sakralnej, głównie z XV wieku. Unikatem są tu również pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta. W pobliskiej baszcie natomiast poznasz realia średniowiecznej kuchni, a nawet kilka przepisów na dania tamtych czasów. W system obwarowań miejskich włączono też pobliski gotycki kościół Św. Jerzego, łączący dawniej funkcje sakralne i obronne.
Zamek w Kętrzynie - Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
pl. Zamkowy 1, Kętrzyn
www.muzeum.ketrzyn.pl

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie

Ryn - cudnie położony zamek wśród jezior

Krzyżacki zamek w Rynie to serce Mazur. Ta XIV-wieczna warownia osadzona jest na wzgórzu, pomiędzy dwoma jeziorami - malowniczym, kameralnym Jeziorem Ołów z pięknym molo i kąpieliskiem oraz Jeziorem Ryńskim, tworzącym Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Tak naprawdę z czasów średniowiecza pochodzi jedno tylko skrzydło, reszta powstała później i dziś cała budowla zamknięta wokół ogromnego dziedzińca tworzy luksusowy kompleks hotelowy z Nowym Spa Księżnej Anny. To ona według legendy jest dobrym duchem zamku - Białą Damą przechadzającą się nocą po murach po tym, jak zamurowano ją tutaj żywcem w ramach niedotrzymanej umowy jej męża - księcia Witolda z Krzyżakami.

Zobacz też nasz film o gotyckich zamkach 🙂

Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn

Ryński zamek, tak jak inne okoliczne warownie gotyckie, jest dostępny do zwiedzania, podczas którego spacerujemy zamkowymi korytarzami, zaglądamy do Kapitularza, restauracji w Refektarzu i na spektakularny, zadaszony dziedziniec wewnętrzny, gdzie serwuje się iście królewskie śniadanie. Trudno też nie dać się skusić miejscowej Winiarni. Niezapomniany jest pobyt na zamku w Rynie, w którym kończymy naszą podróż Szlakiem Zamków Gotyckich północnej Polski.
Zamek Ryn - hotel i restauracja
ul. Plac Wolności 2, Ryn
www.zamekryn.pl

Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Mazurskie specjały
Mazurskie specjały

------

Zrealizowanie tego artykułu na zlecenie Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej jest działaniem projektu nr PR/1/008/2018 ‘Tourism beyond the boundaries – tourism routes of the cross-border regions of Russia and North-East Poland’ Turystyka bez granic – szlakami turystycznymi na obszarach transgranicznych Rosji i północno-wschodniej Polski, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Niniejszy artykuł został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Za treść niniejszego artykułu odpowiada Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla on stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego PWT  Polska-Rosja 2014 - 2020.

Logo współpracy

Zamek w Malborku
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy
Zamek w Olsztynie
Cudne Manowce
Cudne Manowce
Baszta w Kętrzynie
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zamek Ryn
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Piotr Galas
28 sierpień 2021 12:02

  Pięknie pokazane i opisane . Dla mnie do odkrycia .

Maciej A
28 sierpień 2021 09:45

Wiekszość widziałem, ale jeszcze jest po co w ten rejon jechać :-), zwłaszcza że też ładne są te tereny

Anna Piernikarczyk
26 sierpień 2021 13:49

[cytuj autor='Joanna']Podobne ścieżki przemierzaliśmy w tym roku, ale tylko w kilku miejscach się one przecięły. To tylko dowodzi jak dużo jest zamków w tym regionie i ile wciąż mamy do odkrycia.[/cytuj]

Właśnie, właśnie, też dochodzę do tego wniosku 😉 Super region wybraliście hehe

Joanna
26 sierpień 2021 13:40

Podobne ścieżki przemierzaliśmy w tym roku, ale tylko w kilku miejscach się one przecięły. To tylko dowodzi jak dużo jest zamków w tym regionie i ile wciąż mamy do odkrycia.

Anna Piernikarczyk
26 sierpień 2021 12:42

[cytuj autor='Magdalena']Dla mnie rejon jeszcze w ogóle nie poznany, ale ciągle z tyłu głowy myśl, że kiedyś trzeba jechać, bo zamki zwiedzać lubimy i te w ruinie i te zachowane. I teraz jeszcze dodatkowa zachęta[/cytuj]

Cieszę się, zawsze poza tym, że sama czerpię ogromną radość ze zwiedzania, mam na uwadze to, żeby i Was zachęcić do ciekawych miejsc w Polsce 🙂

Magdalena
26 sierpień 2021 12:38

Dla mnie rejon jeszcze w ogóle nie poznany, ale ciągle z tyłu głowy myśl, że kiedyś trzeba jechać, bo zamki zwiedzać lubimy i te w ruinie i te zachowane. I teraz jeszcze dodatkowa zachęta

Anna Piernikarczyk
26 sierpień 2021 12:22

[cytuj autor='Mariusz']Podróż, jak zawsze, super. Relacja jeszcze lepsza, fajne zdjęcia, czegóż chcieć więcej? 🙂 Z wymienionych i opisanych przez Ciebie zamków nie byłem tylko w tym w Kętrzynie. O Świeciu nie myśleliście? Też bardzo sympatyczna krzyżacka warownia, 60 km od Kwidzyna[/cytuj]

Ach Mariuszu, o czym to my nie myślimy? Zawsze jest niedosyt, bo zawsze gdzieś się nie dojedzie, bo czas z gumy niestety nie jest, ale mamy plany, jak zawsze 😉 A w Chełmnie bylismy ileś lat wstecz, faktycznie bardzo ładne miasteczko 🙂

Mariusz
25 sierpień 2021 11:28

A tuż obok Świecia, po drugiej stronie rzeki jest Chełmno. Jedno z najpiękniejszych, wg mnie, miast w Polsce. Też bardzo mocno związane z Krzyżakami ...

Mariusz
25 sierpień 2021 11:26

Podróż, jak zawsze, super. Relacja jeszcze lepsza, fajne zdjęcia, czegóż chcieć więcej? 🙂 Z wymienionych i opisanych przez Ciebie zamków nie byłem tylko w tym w Kętrzynie. O Świeciu nie myśleliście? Też bardzo sympatyczna krzyżacka warownia, 60 km od Kwidzyna 

Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2021 09:35

[cytuj autor='tomtur']Nas osobiście to bardziej ciągnie do pałaców ale Twoja ciekawa relacja pokazuje, że mamy w kraju mnóstwo miejsc wartych by je zobaczyćLatem, jak można, to trza unikać zwiedzania w niedzielę. W niedzielę zjechaliśmy się ze znajomą - Ona z Poznania, my z Gołuchowa, w słynnym Kórniku. I niestety wszędzie dzikie tłumy turystów. Wracaliśmy w kolumnie aut bo trasa Poznań-Katowice.Wczoraj do Łodzi wracałem bocznymi drogami, z 3 razy pobłądziliśmy. Pomoc dostaliśmy w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. w sklepie, na ulicy od innego kierowcy. Urocze Edytowano: 2021-08-24 22:53:48[/cytuj]

My ominęliśmy niedzielę w tej podróży, zresztą jak tylko można to też unikamy niedziel 🙂 Czasem jednak miejsce jest warte zobaczenia, nieważne ile ludzi jest, jak przynajmniej tak mam, wiadomo, że wolę ciszę i spokojne zwiedzanie, ale jak nie da się w ten sposób, to zwiedzam w tłumie, niektóre miejsca są tego warte 🙂 Tak jest na pewno z Malborkiem!

tomtur
24 sierpień 2021 22:52

  Nas osobiście to bardziej ciągnie do pałaców ale Twoja ciekawa relacja pokazuje, że mamy w kraju mnóstwo miejsc wartych by je zobaczyć

Latem, jak można, to trza unikać zwiedzania w niedzielę. W niedzielę zjechaliśmy się ze znajomą - Ona z Poznania, my z Gołuchowa, w słynnym Kórniku. I niestety wszędzie dzikie tłumy turystów. Wracaliśmy w kolumnie aut bo trasa Poznań-Katowice.

Wczoraj do Łodzi wracałem bocznymi drogami, z 3 razy pobłądziliśmy. Pomoc dostaliśmy w Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. w sklepie, na ulicy od innego kierowcy. Urocze

 

Edytowano: 2021-08-24 22:53:48

Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2021 19:55

[cytuj autor='marian']Piękne zamki.Dotarło do mnie, że jeszcze mam wiele do zobaczenia.Widziałem tylko z tych co przedstawiasz, zamek w  Malborku,Kwidzynie i Gniewie.[/cytuj]

My też mało w tamtym regionie zwiedziliśmy, teraz trochę nadrobiliśmy, ale mamy niedosyt, tym bardziej, że nad jeziorami nam pogoda nie dopisała, chcemy tam rodzinnie wrócić za rok, mam nadzieję, że się uda 🙂

Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2021 19:54

[cytuj autor='Południowa Hania']Malbork - wiadomo że wymiata, ale te inne zamki bardzo ładne. No i jak ja lubię też fotki jedzenia ! 🙂[/cytuj]

Dziękuję, tak, ciekawie było i architektonicznie i kulinarnie 🙂

marian
24 sierpień 2021 18:31

Piękne zamki.Dotarło do mnie, że jeszcze mam wiele do zobaczenia.Widziałem tylko z tych co przedstawiasz, zamek w  Malborku,Kwidzynie i Gniewie. 


24 sierpień 2021 13:48
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie