Jurajskie Szlaki Jesienne - Ojcowski Park Narodowy

Podróże kształcą

To prawda stara jak świat, u nas dobrze się sprawdza. Podróżując z dziećmi, zawsze wplątujemy im trochę wiedzy i ciekawostek o odwiedzanych miejscach. Nazywamy to lekcjami w terenie, bywa historia, bywa geografia, również biologia. No i wf, bo jednak nasze podróżowanie to zawsze spora dawka ruchu 😉

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Tym razem na szlaku pojawiło nam się pięć znamiennych imion - Salomea, Herkules, Łokietek, Władysław, a nawet Horpyna. Co je łączy? Oczywiście Ojcowski Park Narodowy czyli nasza czwarta podróż w ramach Jurajskich Szlaków Jesiennych. To ostatnie imię to już troszkę poza granicami Parku, ale fajna ciekawostka, której nie mogliśmy przeoczyć 🙂

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Błogosławiona Salomea - patronka Skały

Kręciliśmy się po Ojcowskim Parku i najbliższych okolicach przez 2 dni, więc sporo udało się zobaczyć. Zacznijmy więc od pierwszego imienia. Salomea to piastowska księżniczka i starsza siostra króla Bolesława Wstydliwego. Urodziła się w 1211 lub 1212 roku na Wawelu w Krakowie i bardzo szybko została obiecana jako małżonka dla syna króla Węgier. Ledwie 8-letnia Salomea i 12-letni Koloman objęli tron w Haliczu, a potem władali terenami dzisiejszej Chorwacji i Słowenii.

Pustelnia w Skale
Pustelnia w Skale
Pustelnia Bł. Salomei
Pustelnia Bł. Salomei

Jako gorliwi chrześcijanie, krzewili kult katolicki, zakładali wiele kościołów i mimo małżeństwa, ślubowali dziewictwo. Za to wychowywali na swym dworze małą Kingę, która później została żoną Bolesława Wstydliwego, a jeszcze później Świętą.

Po śmierci Kolomana Salomea wróciła na dwór brata, Bolesława i w 1945 roku przywdziała habit klaryski i osiadła w klasztorze żeńskim w Zawichoście, ufundowanym przez Bolesława w 1945 roku. Gdy został on królem w Krakowie, a zakonowi zagrażali Tatarzy, klasztor Klarysek przeniesiono w okolice miejscowości Skała pod Krakowem, nazywanej też Kamieniem Panny Maryi. Tutaj Salomea spędziła ostatnie lata życia i tutaj zmarła w 1268 roku.

Pustelnia Bł. Salomei
Pustelnia Bł. Salomei
Groty modlitewne
Groty modlitewne

Jeszcze przed śmiercią, 10 listopada 1267 roku Salomea dokonała lokacji Skały na prawie średzkim. Na rynku w jurajskiej Skale od kilku lat podziwiać można ciekawy pomnik właśnie mówiący o tym wydarzeniu. Posąg Salomei stoi też przed kościołem w Skale

Pomnik w Skale
Pomnik w Skale
Kościół w Skale
Kościół w Skale

Zaś nieco na uboczu, na szczycie wysokiego ostańca do dziś stoi pustelnia błogosławionej Salomei, z kościołem Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei, grotami modlitewnymi i unikatowym pomnikiem z kamiennym słoniem.  

Pustelnia Bł. Salomei
Pustelnia Bł. Salomei

Do samej Pustelni prowadzą kręte schody w dół, niestety pilnowaliśmy, żeby Amelka z nich nie spadła i ominęliśmy je ostrożnie i dopiero teraz czytam tabliczkę sfotografowaną, że trzeba było jednak po nich zejść 😉 No cóż, tak to bywa przy podróżowaniu z dziećmi, że pewne rzeczy umykają, ale bezpieczeństwo jest ważniejsze. Tabliczki w tym miejscu były super, sporo można się z nich dowiedzieć, ale myślę, że jednak tabliczka/drogowskaz a nie typowa tablica informacyjna również koło samych schodków powinna stanąć.

Bł. Salomea
Bł. Salomea

Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała

Niedaleko Pustelni zobaczyć koniecznie trzeba słynną w całej Polsce Maczugę Herkulesa. Skąd ta nazwa? To proste, ostaniec do złudzenia przypomina kształtem maczugę, a jest ona tak wielka i ciężka, że tylko mityczny Herkules byłby w stanie ją unieść 🙂 Więcej nad tym imieniem zbytnio rozwodzić się nie ma co, ale skała jest zacna! I znana chyba każdemu Polakowi, bo często pokazywana w podręcznikach!

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa

Maczuga stoi na skalnym postumencie zwanym "fortepianem". Sam postument ma około 10 m, zaś skała w kształcie maczugi jest wysoka na, bagatela, 25 metrów! Góruje ponad Doliną Prądnika, toteż nie można jej nie zauważyć i nie można przejść koło niej obojętnie. Widać ją dobrze z krętej drogi ze Skały do Sułoszowej, która notabene sama w sobie jest już atrakcją, prowadząc wśród białych skał i pięknej architektury.

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa

Na szczycie Maczugi stoi krzyż, postanowiony tu na pamiątkę jej pierwszego zdobycia, przez Leona Witka z Katowic, co miało miejsce w 1933 roku, kiedy jeszcze nie istniał Ojcowski Park Narodowy i można było takich czynów dokonać 😉

A za Maczugą Herkulesa wyłania się z zieleni, w cudnej scenerii Zamek Pieskowa Skała. Podobną ma historię do innych jurajskich zamków, czyli wybudował go król Kazimierz Wielki w XIV wieku (na miejscu wcześniejszej warownej budowli Henryka Brodatego), dla ochrony granicy i kupieckiego szlaku, a później mocno ucierpiał podczas walk potopu szwedzkiego.  

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Inaczej jednak potoczyła się późniejsza historia, kiedy inne zamki popadły w ruinę, Zamek Pieskowa Skała jako jedyny w szerokiej okolicy dotrwał do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Dziś stanowi perłę polskiego renesansu! Jedynie zamek górny postawiony na niedostępnej skale pod nazwą Dorotka, nie zachował się do dzisiaj, bo runął w XIX wieku.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Zamek dostępny jest odpłatnie, zobaczysz tu dwa dziedzińce, ogrody i wystawy we wnętrzach zamkowych. My po raz pierwszy weszliśmy na dziedziniec wewnętrzny i do komnat i muszę przyznać, że zrobiły na nas spore wrażenie. Krużganki, grube mury, zdobienia, klimatyczne wnętrza z pięknymi eksponatami pamiętającymi odległe wieki, to jest wow!  

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Nie można pominąć też bastionu dostępnego z dziedzińca zewnętrznego. Wewnątrz powstała elegancka i smaczna restauracja, ale każdy może po prostu wyjść na bastion i zobaczyć cudne widoki stąd się rozpościerające 🙂 Polecam!

Zamek Pieskowa Skała - widok z bastionu
Zamek Pieskowa Skała - widok z bastionu

Łokietek - zamek Ociec u Skały

No i tutaj historia zaczyna nam się tak jak przy zamku Pieskowa Skała. W XIV wieku w pobliskim Ojcowie Kazimierz Wielki również pobudowuje zamek na skale, chroniący Kraków przed Luksemburczykami i kupców podążających szlakiem handlowym z Krakowa na Śląsk. Tylko, że tutaj pojawia nam się kolejne znamienne imię, nierozerwalnie złączone z tym miejscem - Łokietek.  

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

To ojciec Kazimierza Wielkiego i pierwszy król Polski koronowany w Krakowie, w katedrze na Wawelu. Zanim jednak został polskim władcą, uciekać musiał z Krakowa przed królem czeskim Wacławem II, a miało to miejsce na przełomie XIII i XIV wieku. Schronił się wtedy w ojcowskich lasach i jak mówi wiarygodna legenda, mieszkał przez około 6 tygodni w tutejszej jaskini, zwanej dziś Grotą Łokietka

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Uratowała go wtedy wielka pajęczyna, utkana na wejściu do podziemi. Wacław podchodząc do niej, uznał, że dawno nikt tutaj nie mógł wchodzić, a fortel polegał na tym, że miejscowa ludność pomogła Łokietkowi dostać się do środka przez wąską szczelinę w górnej części skały. Do dziś grotę zamyka metalowa brama w kształcie pajęczyny, na pamiątkę tamtych wydarzeń.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Pamięć Łokietka przetrwała też w zamku w Ojcowie, który Kazimierz Wielki nazwał Ociec u Skały. Nazwa podawana w kronikach w różnej formie, najczęściej Oczecz lub Ocziec, przetrwała do dziś jako Ojców. Niewiele dziś z tej warowni zostało, najstarsze zachowane fragmenty to dolna część ośmiobocznej wieży, która wewnątrz jest okrągła i dolna część bramy. Wysoka dawniej baszta stanowiła ostateczny punkt obrony.  

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Choć potop odcisnął mocne piętno na ojcowskim zamku, najgorsze lata przyszły dla niego wraz z rozbiorami i panującym tu rządem rosyjskim. Wtedy rozebrano zamkowe mury. Obecnie pozostałości zamku w Ojcowie są odremontowane i przygotowano tu wystawę opowiadającą o historii tego miejsca. Z platformy widokowej można podziwiać ładną panoramę Doliny Prądnika.

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Władysław Szafer i Dolina Prądnika

No i tutaj pojawia się kolejna znacząca postać dla tego terenu - Władysław Szafer. To polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał aktywnie na rzecz ochrony przyrody w XX wieku i to on doprowadził do powstania Ojcowskiego Parku Narodowego, podobnie zresztą jak i innych parków narodowych w Polsce!  

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
W Ojcowie wygodnie z plecakiem Camrock na sprzęt, od pasazfoto.pl
W Ojcowie wygodnie z plecakiem Camrock na sprzęt, od pasazfoto.pl

Ten w Ojcowie to najmniejszy polski park narodowy, ale wcale nie najmniej atrakcyjny. Sceneria jest cudowna, zamki, jaskinie, niecodzienne świątynie, malownicza wstęga Prądnika. No i wreszcie białe ostańce świecące w słońcu na tle błękitu nieba i soczystej zieleni czy jesiennej żółci to widok zapierający dech. Sercem Parku jest Dolina Prądnika, szczególnie pięknie odsłaniająca się pod Jaskinią Ciemną. To właśnie z Góry Koronnej ponad grotą czy Wzgórza Okopy zobaczyć można najpiękniejszą panoramę Ojcowskiego Parku Narodowego z meandrami Prądnika!

Góra Koronna
Góra Koronna

W pobliżu warto podejść też do słynnej, kamiennej Bramy Krakowskiej oraz niepozornego Źródełka Miłości, bijącego u stóp wielkich ostańców! Podążając w drugą stronę od Jaskini Ciemnej zauważysz smukłą Igłę Deotymy, oczywiście skalną 🙂 Wapiennych tworów w Ojcowie nie brakuje 🙂

Ojcowski Park Narodowy Brama Krakowska
Ojcowski Park Narodowy Brama Krakowska
Ojcowski Park Narodowy źródełko Miłości
Ojcowski Park Narodowy źródełko Miłości

Pstrąg Ojcowski

Warto też przy okazji Doliny Prądnika wspomnieć o pstrągu ojcowskim. Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. XX wieku. Wtedy powstała pierwsza w regionie Pstrągarnia na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej. Historia ta skończyła by się dziś bezpowrotnie, gdyby nie Pani Magda Węgiel, która wraz z córką Agnieszką Sendor w 2014 roku objęły w dzierżawę nieużywane stawy, przeznaczone do naturalizacji.

Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski

Sporo pracy wykonały, ale dziś Pstrąg Ojcowski to wspaniałe miejsce nie tylko kulinarnej uczty, ale i przyjemnego wypoczynku nad stawami, w sercu parku narodowego, przy punkcie widokowym Jonaszówka. Pstrągi są przepyszne, wędzone lub grillowane, podawane w jak najmniej skomplikowanej formie. Zawsze świeże, nie mrożone, bez frytek, za to w towarzystwie smacznego chleba lokalnego i zdrowych kiszonek! Kto chce, może też skosztować wina z miejscowych winnic lub piwa z regionalnych browarów.

Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski

A skąd się wzięła Horpyna? No kto wie, kto?  

Ten, kto odwiedził już Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach, to wie skąd. Ja chętnie się tam wybrałam, bo podziemia lubię i to bardzo 🙂 Lubimy też rodzinnie ekranizacje powieści Sienkiewiczowskich i jedna z nich, ta najmłodsza - Ogniem i Mieczem, kręcona była między innymi właśnie w Jaskini Nietoperzowej. Nietrudno się domyślić już, że to sceny z Horpyną w Czarcim Jarze tutaj były odgrywane.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ale Jaskinia Nietoperzowa słynie też z innych rewelacji. Odkryto tutaj mnóstwo kości jaskiniowych zwierząt, w tym niedźwiedzia jaskiniowego. W środku usłyszysz ryk jednego z nich... 😉 Jaskinia, zgodnie z nazwą, słynie też z nietoperzy. Te małe ssaki lubią tu hibernować zimą, a kiedyś nawet zakładały tu kolonie letnie. Nam udało się "upolować" podkowca małego, najmniejszego z polskich nietoperzy!

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Zimowało tu najwięcej nietoperzy w całej okolicy, dziś wolą Jaskinię Ciemną, która szybciej zamyka się na zimę, gdy tylko pojawią się pierwsze hibernujące nietoperze i tak właśnie my nie zdążyliśmy jej odwiedzić, bo w tym roku trochę wcześniej to nastąpiło niż w latach poprzednich. Szkoda, miałam ogromnego smaka na Grotę Ciemną, ale będzie inna okazja.

Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna

Dobrze w Chochołowym Dworze

Przy tak solidnej dawce wrażeń i wiedzy, należy się człowiekowi słuszny odpoczynek i smakowita strawa. A te zapewnił nam Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach, położony niedaleko Jaskini Nietoperzowej. Kolacja w ich restauracji to było jedno z najlepszych kulinarnych doznań, jakie dotąd udało nam się przeżyć. Naprawdę gorąco mogę Wam to miejsce polecić. Hotel ma bardzo ciekawy kształt i architekturę, muszę przyznać, że przy pierwszym wyjściu z pokoju najzwyczajniej w świecie się zgubiliśmy, potem już nam szło bardziej gładko poruszanie się po hotelowych zakamarkach 🙂

Chochołowy Dwór
Chochołowy Dwór
Chochołowy Dwór
Chochołowy Dwór

Zobacz też film z naszej podróży i zasubskrybuj kanał, aby nie umknął Ci żaden pomysł na fajną wyprawę rodzinną i nie tylko 🙂

 

Informacje praktyczne

Zamek Pieskowa Skała
Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04
http://pieskowaskala.eu/
Czynne: wt 10.00-15.00
śr-pt 10.00-17.00, sb-nd 9.00-17.00
Bilety: I piętro (oraz dziedzińce i ogród) normalny 16 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny 45 zł
I i II piętro normalny 24 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny 68 zł (tylko dla grup)
Wtorek - dzień bezpłatny
Parking: płatny 10 zł

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Ojcowski Park Narodowy - Willa Jadwiga
Ojców 9, Ojców
tel. 12/ 389-20-05, 882-404-715
http://www.ojcowskiparknarodowy.pl
Czynne: cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: płatny, przy zamku 20 zł, na Złotej Górze 16 zł
Obiekty OPN-u otwarte są zwykle do października
Zamek: normalny 17 zł, ulgowy 10 zł
Jaskinia Łokietka: normalny 26 zł, ulgowy 16 zł
Muzeum przyrodnicze: normalny 16 zł, ulgowy 8 zł, film 2D 4 zł, diorama 3 zł

Góra Koronna
Góra Koronna

Chochołowy Dwór - Restauracja i Hotel
ul. Sobieskiego 172, Jerzmanowice
tel. 12/ 620-39-00, 516-164-437
https://www.chocholowydwor.pl
Parking: bezpłatny
Pyszne dania kuchni polskiej
Hotel 3-gwiazdkowy, na wysokim poziomie

Chochołowy Dwór
Chochołowy Dwór

Pstrąg Ojcowski
Ojców 48, Ojców
tel. 664-038-672, 795-282-726
https://pstragojcowski.pl/
Parking: płatny około 1 km wcześniej
Pyszne pstrągi wędzone i grillowane

Pstrąg Ojcowski
Pstrąg Ojcowski

Jaskinia Nietoperzowa
ul. Nietoperzowa 88, Jerzmanowice
tel. 605-467-892
https://jaskinianietoperzowa.wordpress.com/
Czynne: IV-IX 9.00-17.30
X-11XI 9.00-15.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny

Plansza ze Sponsorami i Patronami
Plansza ze Sponsorami i Patronami
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Kościół Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei
Obelisk ze słoniem
Pomnik w Skale
Kościół w Skale
Kościół w Skale
Kościół w Skale
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Pod Jaskinią Nietoperzową
Pod Jaskinią Nietoperzową
Pod Jaskinią Nietoperzową
Pod Jaskinią Nietoperzową
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Chochołowy Dwór
Chochołowy Dwór
Pod Chochołowym Dworem
Zamek w Ojcowie
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy Rękawica
Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna
Igła Deotymy
Punkt widokowy Jonaszówka
Na Jonaszówce
Kapliczka na Wodzie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
20 październik 2020 20:08

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Wycieczka na 6+, super!Jak zwykle opis i zdjęcia - klasa sama w sobie. Pamiętam, byliśmy tam, te parę lato, co na Jurze. Piękne to miejsca. [/cytuj]

Dzięki serdecznie 🙂 Tak, miejsca wyborne 🙂

Marcin_Henioo
20 październik 2020 16:30

Wycieczka na 6+, super!

Jak zwykle opis i zdjęcia - klasa sama w sobie. Pamiętam, byliśmy tam, te parę lato, co na Jurze. Piękne to miejsca.

Anna Piernikarczyk
17 październik 2020 20:29

[cytuj autor='Anja'] Właśnie ostatnio myślałam o weekendowej wyprawie. Jakie atrakcje polecacie na dwa dni (z wyłączeniem jaskiń)? [/cytuj]

Na pewno spacer Doliną Prądnika i wspiąć się górną drogą przez Wzgórze Okopy, można tak jak do Jaskini Ciemnej. Polecam też zamek Pieskowa Skała

Anja
17 październik 2020 17:13

Właśnie ostatnio myślałam o weekendowej wyprawie. Jakie atrakcje polecacie na dwa dni (z wyłączeniem jaskiń)?

Anna Piernikarczyk
07 październik 2020 18:26

[cytuj autor='Maciej A'] Piękne miejsca, warto wracać i myślę że prędzej czy później znów tam trafię... [/cytuj]

Pewnie, to jedno z tych miejsc, do którego się wraca, jak do Krakowa 🙂

Anna Piernikarczyk
07 październik 2020 18:26

[cytuj autor='Piotr Galas']   Wycieczka na 5+ . Mnóstwo atrakcji do zwiedzania . [/cytuj]

Dzięki 🙂 No tak jest w OPN-ie, że atrakcja goni atrakcję 😉

Maciej A
07 październik 2020 14:15

Piękne miejsca, warto wracać i myślę że prędzej czy później znów tam trafię...

Piotr Galas
07 październik 2020 11:19

  Wycieczka na 5+ . Mnóstwo atrakcji do zwiedzania .

Joanna
07 październik 2020 08:46

My w Ojcowie nocowaliśmy przez dwa tygodnie, ale to było kilka lat temu. Fajnie odświeża się wspomnienia oglądając takie zdjęcia. Sporo wtedy zobaczyliśmy, a z jaskiń to właśnie Ciemna najbardziej nam przypadła do gustu przez to, że zwiedzało się ją ze świeczkami w rękach bez oświetlenia elektrycznego (dalej tak jest?).

MaciejW
07 październik 2020 06:27

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] A nie byłeś? My mamy na tyle blisko że byliśmy już kilka razy, ale to miejsce trudno poznać za jednym razem, bo faktycznie atrakcji sporo 🙂 [/cytuj]

Niestety nie byłem. Ale może będę 🙂

Jest tyle miejsc do odkrycia.

Anna Piernikarczyk
06 październik 2020 20:14

[cytuj autor='allie'] No cóż tu komentować - Ojców to absolutny klasyk, to po prostu trzeba zobaczyć 🙂 W sumie to chętnie przypomniałabym sobie te miejsca, bo zwiedzałam je dłuuugie lata temu. Super relacja. [/cytuj]

Dzięki 🙂 My też przypominamy sobie Ojców co parę lat, Amelia już dwa razy podziwiała, szkoda że nic nie zapamięta 😉

allie
06 październik 2020 20:12

No cóż tu komentować - Ojców to absolutny klasyk, to po prostu trzeba zobaczyć 🙂 W sumie to chętnie przypomniałabym sobie te miejsca, bo zwiedzałam je dłuuugie lata temu. Super relacja.

Anna Piernikarczyk
06 październik 2020 15:08

[cytuj autor='MaciejW'] Ależ wyprawa. Moc atrakcji i niezła lekcja historii. Kiedyś trzeba będzie zwiedzić Ojcowski Park Narodowy. [/cytuj]

My nadal nie znaleźlismy samej pustelni jak się okazało, no i ta Ciemna mi nie wyszła,, miała być, ale nietoperze pokrzyżowały plany 🙂 Myślałam, że Sąspowską też poznamy, a jednak brakło czasu, a może bardziej sił dzieci 😉

Anna Piernikarczyk
06 październik 2020 15:06

[cytuj autor='MaciejW'] Ależ wyprawa. Moc atrakcji i niezła lekcja historii. Kiedyś trzeba będzie zwiedzić Ojcowski Park Narodowy. [/cytuj]

A nie byłeś? My mamy na tyle blisko że byliśmy już kilka razy, ale to miejsce trudno poznać za jednym razem, bo faktycznie atrakcji sporo 🙂

MaciejW
06 październik 2020 14:18

Ależ wyprawa. Moc atrakcji i niezła lekcja historii. Kiedyś trzeba będzie zwiedzić Ojcowski Park Narodowy.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023