Krynica Zdrój - śliczny górski azyl

Komentarze 9
2020-09-09

Krynica Zdrój to bardzo urokliwe miasto w Beskidzie Sądeckim, które urodą przewyższa moim zdaniem słynną Szczawnicę, nie wspominając o Zakopanem. Poczujesz tu górski klimat,  zachwyci Cię z pewnością drewniana, zabytkowa zabudowa, etniczne akcenty, a przede wszystkim ujmie spokój, o którym w innych górskich kurortach można już tylko pomarzyć.

Deptak w Krynicy
Deptak w Krynicy

Słotwiny i Park Słotwiński

Nasz spacer po Krynicy rozpoczęliśmy pod kolejką na sławną już więżę widokową ze ścieżką w koronach drzew czyli na Słotwinach atrakcyjnych dla narciarzy. Stąd przechodząc obok dawnej drewnianej cerkwi Opieki Bogurodzicy zmierzaliśmy do Parku Słotwińskiego, położonego wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Ten park w 2019 roku został ładnie odnowiony.

Dawna cerkiew na Słotwinach
Dawna cerkiew na Słotwinach
Park Słotwiński
Park Słotwiński

Stoi tutaj maleńka pijalnia wody mineralnej "Słotwinka" w formie drewnianej rotundy na słupach. To dziś najstarszy budynek zdrojowy w Krynicy, z 1806 roku, otwarty dla każdego. Obok na wzniesieniu podziwiać można uroczy pawilon mieszczący restaurację "Koncertowa". Wraz z odnowionym Parkiem Słotwińskim udostępniono tężnię z solanką z Bochni. Tutaj usłyszeliśmy o ambitnych planach utworzenia w Krynicy basenów termalnych, co byłoby nie lada atrakcją dla turystów przez cały rok 🙂

Tężnica
Tężnica
Park Słotwiński
Park Słotwiński

Deptak w Krynicy

To oczywiście wizytówka Krynicy i miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów. Nie ma się co dziwić, architektura tego zakątka zachwyca. Przycupnęły tu piękne, drewniane wille, mniejsze i większe, w towarzystwie dawnej, zabytkowej pijalni sporych rozmiarów, okazałej fontanny czy przepływającej tu Kryniczanki. Wszystko spójne i dające ucztę oczom, choć mi ten ujmujący obrazek burzą trochę wielkie, nowoczesne budowle po drugiej stronie placu.

Deptak w Krynicy
Deptak w Krynicy
Deptak w Krynicy Stary Dom Zdrojowy
Deptak w Krynicy Stary Dom Zdrojowy

Za to nikt nie odmówi pysznego smaku lodów rzemieślniczych, jakie można tu kupić w specyficznym pojeździe w stylu retro. Tacyż są też sprzedawcy tych lodów. A smak... bajka 🙂 Tymi kolorowymi kulkami przekupisz nie tylko dziecko 😉

Deptak w Krynicy - lody
Deptak w Krynicy - lody

Ale wrócę na chwilę do tych drewnianych cudeniek, wille mają różne kolory, nawet przeróżne kształty i zdobienia i chyba dlatego tak zachwycają. Szczególne wrażenie robią Witoldówka, Willa Biała Róża, Węgierska Korona i ogromna Wisła. No i oczywiście na koniec wisienka na torcie - cudna turkusowa Romanówka kryjąca we wnętrzach Muzeum Nikifora.  

Deptak w Krynicy Witoldówka
Deptak w Krynicy Witoldówka
Deptak w Krynicy
Deptak w Krynicy

Nikifor Krynicki

To postać szczególna w Krynicy, tak trwale z nią związana, że nie sposób tu o niej nie usłyszeć. Nikifor urodził się w 1895 roku, właśnie w Krynicy, jako nieślubne dziecko polskiego malarza i łemkowskiej żebraczki, która samotnie wychowywała syna w nędzy. Była głuchoniema, a Nikifor po niej odziedziczył wrodzoną wadę słuchu i wymowy. Kiedy w czasie I wojny światowej został sam na świecie, zaczęła się jego tułaczka po Galicji, a tym samym twórczość malarska.  

Nikifor
Nikifor

Choć to zbyt dumne określenie, jak na jego początki. Malował skromne obrazki na kawałkach tektury, pudełkach po papierosach czy urzędowych drukach. Można powiedzieć, że dawał śmieciom drugie życie. Był jednak pełen pasji, a kunszt ćwiczył malując cerkwie, wille czy portrety kuracjuszy. Za swoisty warsztat służył mu krynicki deptak i tutaj też odnaleźć można dziś nie tylko muzeum mu poświęcone, ale i pomnik ławeczkę.

Pomnik Nikifora
Pomnik Nikifora

Jak to zwykle bywa, miejscowi nie docenili artysty, biorąc go za upośledzonego, za to inni zachwycili się jego warsztatem i talentem, aż jego prace trafiły do warszawskich galerii. To właśnie dzięki Warszawie zyskał największą sławę, choć jego prace pokazywano też np. w Paryżu.  A skąd Nikifor Krynicki? Nikifor to imię, które sam nadał sobie artysta, a oznacza ono "niosący zwycięstwo", zaś przydomek krynicki od miejsca działalności, z czasem stał się sądownie uznanym nazwiskiem. Naprawdę artysta z Krynicy nazywał się Epifaniusz Drowniak.

Deptak w Krynicy Romanówka
Deptak w Krynicy Romanówka

W Muzeum Nikifora znajdziesz prace artysty, fotografie oraz jego rzeczy osobiste - pędzle, farby czy okulary. Jest też drewniana skrzynia, w której Nikifor przechowywał cały swój dobytek. Po wejściu do Romanówki od razu rzuca się w oczy spore zdjęcie Nikifora i było to dla mnie szczególne przeżycie, bowiem na nim do złudzenia przypomina mi mojego zmarłego Dziadka.

Muzeum Nikifora
Muzeum Nikifora

Makieta Krynicy

Ciekawostką jest położona niedaleko deptaku, w Parku Dukieta, Makieta Krynicy z 1862 roku, wykonana przez pana Leszka Walczyka. Zobaczysz tu, jak wyglądało uzdrowisko około 150 lat temu i posłuchasz ciekawych opowieści o historii Krynicy, którą też można tu podziwiać na starych fotografiach. Kontakt: 18/ 471-22-03.

Makieta Krynicy
Makieta Krynicy
Makieta Krynicy
Makieta Krynicy

Muzeum Zabawek

Miejscem unikatowym w Krynicy Zdroju jest Muzeum Zabawek, gdzie dzieci poczują się jak u siebie, ale to rodzice tak naprawdę będą bardziej poruszeni, bowiem zobaczą tutaj swoje dzieciństwo, niezależnie ile lat mają. W gablotach bowiem podziwiać można mnóstwo zabawek z różnych okresów, od tych naprawdę starych, wręcz zabytkowych, po lalki Barbie i klocki Lego, choć też z tej linii niektóre eksponaty mają już swoje lata 🙂  

Również miłośnicy Star Wars, gier komputerowych i komiksów znajdą tutaj prawdziwe smaczki. Mi bardziej do gustu przypadły stare lale i żołnierzyki, którymi namiętnie bawiliśmy się w dzieciństwie 🙂 Tego Muzeum wcześniej nie odwiedzaliśmy, ale byliśmy parę lat temu w kudowskim Muzeum Zabawek, którego to krynickie jest filią.

Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek

Lodowisko i Jaskinia solna

Chodziliście latem po lodzie? W Krynicy Zdrój to możliwe, bowiem czeka tu lodowisko w zmodernizowanej hali lodowej, po której trochę się pokręciliśmy 😉 Krynica słynie ze sportów zimowych, właśnie m.in. z hokeja i co ciekawe, każdy może sobie tu wynająć lodowisko do własnej dyspozycji i zagrać w hokeja ze swymi przyjaciółmi. Niezła gratka 🙂 I to wcale nie jest bardzo droga zabawa, jakby się mogło wydawać.  

Hala Lodowa - Lodowisko
Hala Lodowa - Lodowisko

Ponadto istnieje tu wypożyczalnia sprzętu - łyżew hokejowych, figurowych, kasków oraz ślizgawki dla każdego. Odwiedziliśmy też strzelnicę hokejową ze sztucznym lodem. Jest to obiekt MOSiR-u, który ponadto oferuje siłownię, aerobik czy inne formy aktywności.

Lodowisko
Lodowisko
Strzelnica hokejowa
Strzelnica hokejowa

Sierpniowe słońce szybko ogrzało nas po lodowisku i niedaleko odwiedziliśmy Jaskinię solną. To zdrowa przyjemność dla tych, co lubią się zrelaksować bez ruchu. Suche nawiewy solanki wspomagają leczenie wielu schorzeń, np. alergii, chorób górnych dróg oddechowych czy problemów ze skórą.

Jaskinia Solna
Jaskinia Solna

Darmowe busy w Krynicy

Do Słotwin, gdzie spaliśmy w Pensjonacie Arena Słotwiny (z widokiem z okna na wieżę widokową i fajnymi warsztatami robienia pizzy 🙂) wróciliśmy lokalnym busem, który jest dla wszystkich bezpłatny i jeździ zgodnie z rozkładem jazdy, dostępnym w internecie. To taki miły ukłon w stronę turystów w zamian za opłaty klimatyczne, ale też właśnie namawiający do tego, by z korzyścią dla ekologii nie korzystać z własnego samochodu, a miejskiego transportu. Świetna inicjatywa. Nazywa się to Komunikacja Uzdrowiskowa, a rozkład jazdy dostępny jest tutaj.

Warsztaty pizzy w Słotwinach
Warsztaty pizzy w Słotwinach

Krynica aktywna i rodzinna - trasy rowerowe

Krynica to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, również aktywny. Całkiem niedawno powstały tu trasy rowerowe z dobrą infrastrukturą. Tras jest 8 i łącznie liczą 125 km długości. Są one nazwane od imion krynickich wód mineralnych. Punkt startowy wszystkich tras znajduje się na Krynickim Deptaku, poniżej Informacji Turystycznej. Trasy rowerowe w Krynicy są dodatkowo zaznaczone w aplikacji nawigującej mapy.cz. Można pobrać na swoje urządzenie ślad GPX lub kliknąć na link mapy.cz i jechać "za kropką". Trasy w Krynicy powstały w dużej mierze za sprawą Daniela Lisiaka z Krynickiej Organizacji Turystycznej i to właśnie z nim przemierzaliśmy wybrane fragmenty tras 🙂  
Więcej o trasach w Krynicy tutaj.

Na rowerach, fot. Albin
Na rowerach, fot. Albin

Wieża widokowa w Krynicy

Nie wiem, czy wiecie, ale pierwsza w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew stanęła właśnie Krynicy w 2019 roku, na stoku Drabiakówki w Beskidzie Sądeckim. Dziś już cieszy się dużą popularnością. Również i ją odwiedziliśmy. Zarówno naszą przejażdżkę rowerową trasami krynickimi, jak i spacer po wieży widokowej zobaczycie w naszej innej relacji: https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,13004,krynica-zdroj-aktywnie-wieza-widokowa-i-rowery.html

Nasz filmik z wieży

Jaworzyna Krynicka

Równie atrakcyjnym miejscem w Krynicy, tyle, że słynnym od lat, jest Jaworzyna Krynicka - królowa Beskidu Sądeckiego i zarazem jeden z najwyższych szczytów tego pasma. Na górę wjechać można kolejką gondolową, a stąd rozciągają się cudne panoramy w każdą stronę, również na Tatry. Nasza relacja z jaworzyny i dodatkowo ze spływu pontonowego Popradem znajduje się tutaj: https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,13024,krynica-zdroj-jaworzyna-krynicka-i-pontony.html

Jaworzyna Krynicka, fot. Mieciu
Jaworzyna Krynicka, fot. Mieciu

Nasz filmik z Jaworzyny Krynickiej

Informacje praktyczne

Muzeum Nikifora - Galeria Sztuki "Romanówka"
Bulwary Dietla 19, Krynica Zdrój
tel. 18/ 471-53-03
http://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/
Czynne: wt-sb 10.00–13.00, 14.00–17.00
nd 10.00-15.00
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 10 zł
Czwartek jest dniem bezpłatnego zwiedzania
Parking: brak

Muzeum Zabawek "Bajka" Kudowa Zdrój
Filia w Krynicy Zdrój
ul. Piłsudskiego 2 (Nowe Łazienki Mineralne), Krynica Zdrój
tel. 693-634-114
www.muzeum-zabawek.pl
Czynne: codziennie V-VIII 10.00-19.00, poza sezonem do 17.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Parking: brak

Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek

Hala lodowa
ul. Park Sportowy 5, Krynica Zdrój
tel. 18/ 472-38-24
http://www.mosirkrynica.pl/
Bilety na ślizgawki (45 minut): normalny 12 zł, ulgowy 6 zł
Dostępne są bardziej opłacalne karnety
Na miejscu wypożyczalnia łyżew i kasków oraz ostrzenie łyżew

Jaskinia Solna
Nowe Jaskinie Solne – Centrum Haloterapii
Piłsudskiego 23, Krynica Zdrój
tel. 18/ 472-38-21, 505-873-858
http://jaskiniakrynica.pl/
Czynne: pn-nd 10.00-19.00
Bilety: normalny 21 zł, ulgowy 18 zł
Dostępne są też bardziej opłacalne karnety

Wieża widokowa - ścieżka w koronach drzew
ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój
tel. 512-409-801
www.wiezawidokowa.pl
Codziennie 9.00-18.00
Bilety: normalny 49 zł, ulgowy 42 zł
Z wyciągiem w obie strony: 69 zł i 55 zł
Zjeżdżalnia - 1 zjazd 9 zł
Rodzinny 2 dzieci + 2 dorosłych z kolejką: 199 zł
Dzieci do 3 lat: gratis
Parking: płatny

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka
ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój
tel. 18/ 471-52-71
http://jaworzynakrynicka.pl/
Czynne: pn-pt 9.30-17.00, sb-nd 9.30-17.00
Bilety: góra i dół normalny 32 zł, ulgowy 27 zł
góra lub dół normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
rower, duży bagaż, pies 5 zł
wózek dziecięcy jeśli jest rozłożony 10 zł
Parking: bezpłatny przy dolnej stacji

Pensjonat Arena Słotwiny
ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój
tel. 18/ 506-51-20, 512-409-908
https://slotwinyarena.pl/pensjonat/
Parking: bezpłatny

Park Słotwiński
Drewniana zabudowa
Park Dukieta
Deptak w Krynicy
Deptak w Krynicy
Z Bogusławem, fot. Dorota
Deptak w Krynicy
Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych
Park Słotwiński
Park Słotwiński
Deptak w Krynicy
Na deptaku, fot. Albin
Makieta Krynicy
Lodowisko
Deptak w Krynicy
Drewniana zabudowa
Pomnik Kiepury
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
03 październik 2020 18:15

Krynicę mam na świeżo w głowie i potwierdzam wszystkie superlatywy na temat tej miejscowości 🙂

Anna Piernikarczyk
29 wrzesień 2020 14:02

[cytuj autor='marian'] Pięknieje nam Krynica. Byliśmy tam ale dla tej wieży musimy się kiedyś  tam wybrać.  [/cytuj]

Ja też chciałabym ją jeszcze dzieciom pokazać 🙂 Więc też na pewno kiedyś się wybierzemy 🙂

marian
29 wrzesień 2020 13:31

Pięknieje nam Krynica. Byliśmy tam ale dla tej wieży musimy się kiedyś  tam wybrać. 

Anna Piernikarczyk
29 wrzesień 2020 10:33

[cytuj autor='Maciej A'] Krynica nawet lepiej wygląda na Waszych fotkach niż pamiętam z wizyt. Rozwijają się i dbają o wizaż w tej samej w sobie atrakcyjnej miejscowości. I fajnie :-) [/cytuj]

Poprawia się, zdecydowanie, znów jakieś remonty były, a plany mają mocno zakrojone. My byliśmy z dziewczynami kilka lat temu i też widzę różnice na plus 🙂

Maciej A
29 wrzesień 2020 07:21

Krynica nawet lepiej wygląda na Waszych fotkach niż pamiętam z wizyt. Rozwijają się i dbają o wizaż w tej samej w sobie atrakcyjnej miejscowości. I fajnie :-)

Anna Piernikarczyk
28 wrzesień 2020 12:12

[cytuj autor='Joanna'] Dużo pozwiedzaliście, a kolorowe domki wyglądają bajkowo. [/cytuj]

Dzięki, to prawda, że dużo się udało 🙂 Kolorowe wille - chciałoby się takie oglądać w każdym miejscu, byłoby w Polsce piękniej i milej  🙂

 

Joanna
28 wrzesień 2020 12:07

Dużo pozwiedzaliście, a kolorowe domki wyglądają bajkowo.

Anna Piernikarczyk
28 wrzesień 2020 09:11

[cytuj autor='MaciejW'] Śliczne te drewniane kolorowe domki. Nieziemsko prezentują się w blasku słońca. Ciekawe jak w jesienna pluchę wyglądają. Pewnie sprawiają, że plucha zamienia się w barwną jesień 🙂 [/cytuj]

Pewnie tak 😉 No ale jesienią przy słońcu to dopiero kolorowy widok, nie miałam okazji podziwiać, a szkoda 

 

MaciejW
28 wrzesień 2020 06:55

Śliczne te drewniane kolorowe domki. Nieziemsko prezentują się w blasku słońca. Ciekawe jak w jesienna pluchę wyglądają. Pewnie sprawiają, że plucha zamienia się w barwną jesień 🙂

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację