Chudów i Szałsza

Komentarze 0
2009-04-19
Na zamku w Chudowie byłam już kilka razy, ale za każdym razem pojawia się coś nowego, warto więc zajrzeć tam od czasu do czasu.

W 1995 roku tutejsze ruiny renesansowego zamku zostały otoczone opieką przez Fundację "Zamek Chudów". Najpierw została odbudowana wieża XVI-wiecznego zamku, a teraz nowością dla mnie była Oberża Pod Św. Jerzym (ul. Podzamcze 3, 032/ 726-42-00) - budynek wiernie odtworzony na podstawie starych fotografii i wykopalisk, stojący na miejscu dawnego browaru.

Wnętrze nawiązuje do ówczesnego stylu, jadłospis i stroje obsługi również, a zastawa została wykonana wg historycznych wzorów i technik. Ceny posiłków nie powalają, oscylują w okolicach 30 zł. Prócz restauracji znajduje się tu Muzeum.

W wieży zamkowej również mieści się Muzeum (ul. Podzamcze 6, 032/ 330-13-02) czynne w sezonie w soboty i niedziele od 11.00 do 18.00. Co ciekawe, od początku maja do końca września na teranach przyzamkowych odbywają się ciekawe imprezy, głównie historyczne, m.in Jarmark Średniowieczny.

Ale nawet poza sezonem w ciepłe dni można usiąść na trawce i zaznać przyjemnej atmosfery wśród innych spragnionych słońca i historycznych wrażeń turystów 🙂

Po Chudowie udaliśmy się na chwilkę do zagubionej Szałszy, leżącej przy trasie nr 78 biegnącej z Tarnowskich Gór do Gliwic, pomiędzy Czekanowem, a Żernikami.

Jadąc tą trasą z Gliwic, należy w Szałszy skręcić w lewo, przy zjeździe na Zbrosławice. Po chwili naszym oczom ukazuje się piękny drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII wieku. Zabytek ten jest konstrukcji zrębowej, orientowany, kryty gontem. Leży na szlaku architektury drewnianej. Wokół świątyni rozciąga się cmentarz.

Tuż za kościołem widać kamienny mur i zdobioną, solidną bramę, a za nią w oddali kryje się pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Pierwotna budowla została wybudowana w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. W ciągu następnego półwiecza pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się domem rodziny von Groeling. Przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów. Budowla nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny, czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą zielenią.

W Szałszy czeka na nas jeszcze co najmniej jedna atrakcja, a mianowicie Klub Jeździecki "Nowy Dwór", który wykorzystał zabudowę gospodarczą pałacu w Szałszy. Dysponuje on kilkunastoma pięknymi konikami, na których można pojeździć zarówno na miejscu, jak i w terenie.
Zamek w Chudowie
Oberża Pod Św. Jerzym w Chudowie
Przed zamkiem
Na łączce
Na kucyku
Nala z kucykiem
Kościół w Szałszy
Szałsza
Szałsza
Szałsza
Chudów
Chudów i Szałsza
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Anglia - zdjęcie

Anglia

Poprzednia podróż

Park Jurajski w Rybniku - zdjęcie

Park Jurajski w Rybniku

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie