Szlak Piastowski - Trzemeszno, Mogilno i Strzelno

Komentarze 8
2017-08-13

Na Szlaku Piastowskim, w północnej Wielkopolsce odnaleźć też można piękne, barokowe świątynie. Ta wycieczka właśnie obejmuje trzy takie okazałe obiekty sakralne na trasie pomiędzy Gnieznem a Kruszwicą, oddalone od siebie o kilkanaście km, to bazylika Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, klasztor pobenedyktyński z kościołem Św. Jana Apostoła w Mogilnie oraz bazylika Trójcy Świętej w Strzelnie, gdzie jeszcze dodatkowy smaczek stoi - romańska rotunda Św. Prokopa.

Trzemeszno
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to późnobarokowy kościół poklasztorny z 1781 roku, który powstał w efekcie gruntownej przebudowy wcześniejszej świątyni. Pierwsza budowla sakralna w tym miejscu stanęła tu za Bolesława Krzywoustego w XII wieku, jest więc kawał historii w tym miejscu.

Klasztor pobenedyktyński w Mogilnie
Klasztor pobenedyktyński w Mogilnie

Mogilno
Mogilno to jedna z najstarszych osad wczesnośredniowiecznej Polski, gród Polan istniał tu już na przełomie VIII i IX wieku. Opactwo benedyktynów w Mogilnie powstało prawdopodobnie w XI wieku. Mnisi przybyli do Mogilna z Brauweiler koło Kolonii i od razu rozpoczęli budowę kościoła, który prócz mnichom, służył też okolicznej ludności. Na początku XVI wieku wybudowano w Mogilnie obecny kościół Św. Jakuba, choć w skromniej formie istniał już wcześniej. Klasztor benedyktynów został skasowany w 1833 roku, a na terenie dawnego klasztoru powstała parafia Św. Jana Apostoła. Obecnie opiekuje się nią Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

Strzelno
W Strzelnie oczy cieszy okazała trójnawowa bazylika Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto już w XII wieku. W późniejszych stuleciach świątynię rozbudowano i zbarokizowano. Bardzo cenne w bazylice są romańskie kolumny, których jest aż siedem. Kolumny sa bogato rzeźbione i słynne w okolicy.Obok stoi największa romańska świątynia w Polsce - rotunda Św. Prokopa. Zbudowana jest na planie koła z granitowych ciosów kamiennych, z późniejszymi elementami z cegły. O rotundzie pojawia się zapis w kronikach Jana Długosza, widnieje tam data 16 marca 1133, ktora była momentem konsekracji tej świątyni.

Mogilno
Mogilno

Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Kościół Św. Jakuba w Mogilnie
Romańska Rotunda w Strzelnie
Strzelno rotunda Św. Prokopa
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2017 08:17

Dzięki, dużo się udało, na szczęście pogoda pozwoliła, to były intensywne 3 dni, jeszcze z dalekim dojazdem 🙂

Angelika Krajewska
17 sierpień 2017 22:26

Bazylika robi wrażenie 🙂 całościowo bardzo fajnie 🙂

Maciej A
17 sierpień 2017 21:23

Historia i zabytki, ciekawy szlak.

marian
17 sierpień 2017 20:27

Sporo udało Wam się zwiedzić.Miejsca bardzo interesujące.

Piotr Galas
17 sierpień 2017 17:18

 Ja także nie dotarłem jeszcze na te tereny może kiedyś.

Danusia
17 sierpień 2017 17:11

Bardzo interesująca była ta wasza wyprawa do Wielkopolski . Nie znam tych miejsc,jedynie czytałam o nich lub słyszałam,ale jakoś...nie dane nam było do tej pory. Może kiedyś?

Anna Piernikarczyk
17 sierpień 2017 14:05

[cytuj autor='Anja']Nawet nie wiedziałam, że aż tyle ciekawych punktów na tym szlaku.[/cytuj]

Jeszcze nie dotknęliśmy części północnej czyli Biskupina i okolic, ale byliśy tam juz kiedyś kiedyś, a teraz już nie było szans zwiedzić i tego 🙂

Anja
17 sierpień 2017 13:40

Nawet nie wiedziałam, że aż tyle ciekawych punktów na tym szlaku.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Mogilno

Strzelno

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie

Klasztor Kapucynów w Mogilnie

Bazylika Św. Trójcy i Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023