Zamek w Siewierzu - miejsce z historią!

Atrakcje
2015-04-21

Pierwszy gród siewierski zlokalizowany był koło romańskiego kościoła Św. Jana Chrzciciela, miało to miejsce już w XII wieku. Gotycki zamek, którego ruiny stoją do dziś, powstał na bagnach w początku XIV wieku, a wybudowali go książęta bytomscy. W tym czasie zamek składał się z wieży ostatniej obrony, tzw. stołpu, zwieńczonego murami obronnymi i z budynku mieszkalnego. W XV wieku zamek dostał się w ręce biskupa krakowskiego - Zbigniewa Oleśnickiego. Od tego momentu zamek stał się siedzibą Księstwa Siewierskiego. Z czasem zyskał cechy renesansowej, pięknej rezydencji. Zamek ucierpiał wiele razy podczas licznych wojen, w tym podczas potopu szwedzkiego, ostatnia rozbudowa miała miejsce w XVII wieku. Podczas zaborów zamek podupadł i dziś stanowi malowniczą, zabezpieczoną ruinę. W sezonie jest za darmo udostępniony dla turystów, a wkrótce będzie też pięknie podświetlony.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020