Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego ugaszony

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego ugaszony

Dzisiaj rano, tj. 26 kwietnia 2020 Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego oficjalnie poinformował, że pożar w BPN został ugaszony. Strażacy prowadzą jednak nadal dyżury przy dozorze pożarowiska. Straty są ogromne!

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, powstał w 1993 roku i ochroną obejmuje prawie 60 tys. ha. Leży na północy Polski, w jej wschodniej części, w całości na terenie województwa podlaskiego, na południe od Augustowa. To unikat w skali kraju, wielkie i dzikie połacie torfowisk z bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To ostoja nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi spragnionych natury i kontaktu z nią!

Wybuch pożaru 19 kwietnia

Ten nasz dziki raj i niecodzienna perełka przyrodnicza ma za sobą bardzo ciężki tydzień, bowiem Park płonął od 19 kwietnia, kiedy to pierwsze zastępy Straży Pożarnej gasiły ogień prawdopodobnie wywołany wypalaniem traw, w pobliżu miejscowości Kopytkowo. Do akcji ruszyły setki strażaków z całego kraju, ale pomagali też harcerze, piloci śmigłowców, wojsko, pracownicy Parku i leśnicy, a nawet ludność cywilna!Wypalanie traw

Jak mówi Dyrektor Parku - Andrzej Grygoruk, w tym roku już kilkanaście razy interweniowano z powodu wypalania traw w okolicach. Warto zaznaczyć, że wyznaczył on nagrodę 10 tys. złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za wybuch pożaru. Po jego ugaszeniu swoje czynności właśnie rozpoczyna Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Biebrza

Ponad 5 tys. ha spalonego raju

Powierzchnia obszaru objętego pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym to ponad  5 tys. ha łąk i trzcinowisk, podobno szczęśliwie ogień nie strawił torfu. To największy pożar od wielu lat w Biebrzańskim Parku Narodowym. Oby ostatni! Serce się łamało, gdy na filmikach widać było uciekające przed ogniem łosie i inne zwierzęta.

Pomoc dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

W trakcie akcji Dyrektor Parku prosił Internautów o wsparcie, również finansowe. Pomoc jest potrzebna także po jej zakończeniu. Każdy może wpłacić pieniądze na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego:

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"Również na zrzutka.pl trwa zbiórka na Biebrzański Park Narodowy, zebrano już ponad 100 tys. zł.
Pomóc możesz i Ty, tutaj jest link do zbiórki.

Biebrzański Park Narodowy
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020