Siewierz znany i nieznany

Atrakcje
2013-04-17

Siewierz to historyczne miasto o długim rodowodzie, na zachodnim krańcu Jury, przy trasie na Częstochowę. Wszyscy znają zamek biskupi w Siewierzu, a raczej jego ruiny, wielu zna Rynek z siewierskimi pannami w formie ciekawej fontanny. Nie każdy jednak wie, że w Siewierzu znajduje się najstarszy zabytek województwa śląskiego! Romański kościółek stojący na ulicy Cmentarnej, otoczony cmentarzem (2 km od centrum), to niezwykle ciekawy obiekt, pamiętający XII wiek. Dawniej, przed lokacją, to tutaj rozwinął się Siewierz, ale najazd Tatarów spowodował przeniesienie osady w bardziej obronne miejsce, na bagniska w zakolu rzeki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020