Średzka Kolej Powiatowa

Średzka Kolej Powiatowa

Artykuły
2012-01-19

Mało kto wie, że w województwie wielkopolskim funkcjonują kolejki wąskotorowe, które oferują turystyczną przejażdżkę w sezonie letnim od maja do września.Jedną z nich jest Średzka Kolej Powiatowa - jej historia zaczęła się w 1902 roku, kiedy to otwarto 45-kilometrowy odcinek ze Środy Wielkopolskiej do Kobylegopola. Usprawniła ona transport towarów z majątków ziemskich do ich odbiorców w szczególności cukrowni „Środa”. 8 lat później otwarto linię ze Środy do Zaniemyśla o długości 14 km. W latach 50-tych XX wieku, pod kierownictwem PKP zmniejszono rozstaw toru z 1000 mm do 750 mm, likwidując przy tym wiele bocznic. W dobie rozkwitu komunikacji drogowej, utrzymanie odcinka ze Środy do Kobylegopola stało się nierentowne, więc w roku 1976 zlikwidowano linię.Ruch na linii do Zaniemyśla trwał do 2001 roku - 8 czerwca po raz ostatni zamknęły się drzwi zabytkowej parowozowni. Była to jedyna kolejka w Europie która do końca używała tylko parowozów.

W 2002 roku średzką ciuchcią zainteresowało się starostwo powiatowe, które wykorystuje je do celów turystycznych. Ciuchcia wąskotorowa jeździ tylko w sezonie (rozkład jazdy), od maja do września. W zależności od pogody i potrzeb Parowóz Px48-1756 zabiera specjalne wagoniki turystyczne bądź tradycyjne zielone wagony z czarnym dachem.

W 2012 kolejka wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej obchodzi jubileusz 110 rocznicy powstania - warto skorzystać z tak wiekowej jubilatki.Binct Domator 5 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020