Średzka Kolej Powiatowa

Średzka Kolej Powiatowa

Artykuły
2012-01-19

Mało kto wie, że w województwie wielkopolskim funkcjonują kolejki wąskotorowe, które oferują turystyczną przejażdżkę w sezonie letnim od maja do września.Jedną z nich jest Średzka Kolej Powiatowa - jej historia zaczęła się w 1902 roku, kiedy to otwarto 45-kilometrowy odcinek ze Środy Wielkopolskiej do Kobylegopola. Usprawniła ona transport towarów z majątków ziemskich do ich odbiorców w szczególności cukrowni „Środa”. 8 lat później otwarto linię ze Środy do Zaniemyśla o długości 14 km. W latach 50-tych XX wieku, pod kierownictwem PKP zmniejszono rozstaw toru z 1000 mm do 750 mm, likwidując przy tym wiele bocznic. W dobie rozkwitu komunikacji drogowej, utrzymanie odcinka ze Środy do Kobylegopola stało się nierentowne, więc w roku 1976 zlikwidowano linię.Ruch na linii do Zaniemyśla trwał do 2001 roku - 8 czerwca po raz ostatni zamknęły się drzwi zabytkowej parowozowni. Była to jedyna kolejka w Europie która do końca używała tylko parowozów.

W 2002 roku średzką ciuchcią zainteresowało się starostwo powiatowe, które wykorystuje je do celów turystycznych. Ciuchcia wąskotorowa jeździ tylko w sezonie (rozkład jazdy), od maja do września. W zależności od pogody i potrzeb Parowóz Px48-1756 zabiera specjalne wagoniki turystyczne bądź tradycyjne zielone wagony z czarnym dachem.

W 2012 kolejka wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej obchodzi jubileusz 110 rocznicy powstania - warto skorzystać z tak wiekowej jubilatki.Binct 5 kilometrów