Moja Niedzica

Moja Niedzica

Artykuły
2011-12-14

Niedzica to wieś położona częściowo nad Jeziorem Czorsztyńskim i w dolinie rzeki Niedziczanki na granicy Pienin i Pogórza Spisko-Gubałowskiego.Historia NiedzicyW latach 1320-1330 zbudowano tu zamek zwany Dunajec, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy zbudowano zaporę na Dunajcu, której budowę ukończono w 1997r.

Zapora i powstały sztuczny zbiornik wodny wzbudzał kontrowersje i sprzeciwy ekologów, jednak podniósł atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. Przyczynił się do ożywienia gospodarczego Pienin oraz pobudził rozwój infrastruktury turystycznej. Powstało wiele ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego.

Narciarstwo w NiedzicyOkolice Niedzicy i Jeziora Czorsztyńskiego są również atrakcyjnym miejscem dla amatorów „białego szaleństwa” . Powstaje coraz więcej ośrodków narciarskich z profesjonalnie przygotowanymi trasami zjazdowymi i biegowymi.

Zamek w Niedzicy

Miejscowość słynie przede wszystkim z jednego z najpiękniejszych polskich zamków. Z tarasu widokowego powstałej w XIVw, a rozbudowanej w okresie renesansu warowni, roztacza się niezapomniany widok na pasmo Pienin i ruiny zamku w pobliskim Czorsztynie.

Z leżącym na tzw. Szlaku Gotyckim zamkiem w Niedzicy wiąże się zagadkowa historia testamentu Inków. W 1946 r. odnaleziono tutaj pęk rzemieni z pismem węzełkowym Inków, które po dziś dzień nie zostały prawidłowo odczytane.

Zabytki i atrakcje w Niedzicy

- Obraz 3D Moc Żywiołów
- Zwiedzanie Zapory z Przewodnikiem
- Zamek Dunajec
- Przystań wodna Zamajerz
- Wypożyczalnia rowerów wodnych, Kajaków itp
- Rejsy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim
- Bacówka
- Kręgielnia (Dom wypoczynkowy Pod Taborem)
- Odnowa biologiczna (Hotel Pieniny ** )
- Wyciągi narciarskie
- Zabytkowy Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy

Avatar użytkownika
Marcin Krajtroter 3025 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020