Szlakiem punktów widokowych Trójmiasta

Szlakiem punktów widokowych Trójmiasta

Artykuły
2011-09-19

Punkty widokowe TrójmiastaWycieczkę rozpoczynam przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, przy ul. Okopowej, skąd udaję się w stronę Opływu Motławy. Pierwszym punktem widokowym jest bastion , na który można wjechać rowerem.Bastion Żubr to jeden z 14 bastionów, którymi obwarowano Gdańsk. Leży w okolicach Dolnego Miasta.

Z korony bastionu rozpościera się piękny widok na Stare Miasto, Opływ Motławy oraz inne bastiony tworzące fortyfikacje dawnego Gdańska. Stąd udaję się w stronę dworca autobusowego i ul. Nowe Ogrody, skąd wjeżdżam na teren fortów gdańskich.

Grodzisko znajduje się między ul. Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich, Gen. Dąbrowskiego i 3 Maja, wznosi się ponad dworcem PKS i PKP Gdańsk Główny.Wyróżniającym się elementem, widocznym z daleka jest Góra Gradowa z Pomnikiem Millennium. Grodzisko przed wiekami pełniło rolę miejsca obserwacyjnego okolicznych wzniesień i lasu. Fortyfikacje miejskie postanowiono rozbudować w XVI i XVII w. Grodzisko stało się ważnym elementem obrony Gdańska i uchroniło miasto w trakcie oblężenia szwedzkiego.

Jeden z bastionów Grodziska to Bastion Neubauera zbudowany pod koniec XVII w. Od lat 20 – tych XX w. pełni funkcję parkową. Najbardziej charakterystycznym obiektem tej ziemnej budowli jest tzw. Dom Wałmistrza z II poł. XIX w. Z tego bastionu udaję się w stronę okazałego krzyża na Górę Gradową.

Góra Gradowa zwana też Bastionem Jerozolimskim to doskonały punkt widokowy, z którego zobaczymy teren Starego Miasta, tereny stoczniowe, Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie nawet Półwysep Helski.

Stąd żółtym szlakiem trójmiejskim udaję się na następny punkt widokowy.

Cygańska Góra to obecnie dość mocno zabudowany blokami teren, z której widać panoramę dzielnicy Wrzeszcz oraz Stocznię Gdańską, a w dole po lewej stronie budynki Politechniki Gdańskiej. Dalej szlak prowadzi do doliny Królewskiej i ulicy Sobieskiego.

Po przecięciu tej ulicy, dość stromym podjazdem wspinam się na Górę Sobótkę (98 m n.p.m), na szczycie której znajdziemy kamienną wieżę widokową i widokiem na teren Wrzeszcza.

Dalej żółty szlak prowadzi do Jaśkowej Doliny, którą przecinam i kieruję się w stronę Teatru Leśnego, skąd wspinam się na Strzyską Górę 105 m n.p.m.

Przez Matemblewo, zmieniając szlak na niebieski dotrzemy na leśną drogę, zwaną Szwedzką Groblą i kieruję się na północ i zbaczam w lewo na wzgórze Botwina a zaraz potem od Szwedzkiej Grobli w prawo, na wzniesienie zwane Głowicą 122 m n.p.m. najwyższe w Lasach Oliwskich.

Widok na Oliwę oraz dzielnicę Zaspa przesłaniają tu drzewa, lecz warto się tu wspiąć, z uwagi na piękno tego leśnego zakątka. Wracam na szwedzką Groblę, by zjechać nią w dół do doliny Radości, gdzie do zwiedzenia udostępniona jest zabytkowa Kużnia Wodna. (http://www.kuzniawodna.webhost.pl/) , którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Następnie niebieskim szlakiem udaję się na wzgórze Pachołek 101 m n.p.m, gdzie wspinam się na platformę widokową. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok na Starą Oliwę, Przymorze, Zaspę oraz Zatokę Gdańską, a przy dobrej widoczności możemy w oddali zobaczyć Półwysep Helski.

W drodze do następnego punktu widokowego poruszam się wzdłuż niebieskiego szlaku, aż do ścieżki rowerowej, która w pewnym momencie odchodzi w prawo i między ogrodami działkowymi dochodzi do ulicy Reja w Dolinie Świemirowskiej, którą zjedziemy w prawo, w dół. Następnie kieruję się w lewo, wjeżdżam pod górę w las do Rezerwatu Zajęcze Wzgórze. Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze, , skąd bezpośrednio w dole zobaczymy Sopocki Stadion Lekkoatletyczny.

Następny etap prowadzi przez sopockie, mieszane lasy na szczyt Łysa Góra, z której widok na część Górnego Sopotu, gdzie znajduje się wyciąg narciarski a pod nim restauracja ( lysa-gora.pl). W pobliżu sklep spożywczy, gdzie można uzupełnić zapasy i napoje na ostatnią część wycieczki. Z Łysej Góry kieruję się czarnym szlakiem w stronę Opery Leśnej, gdzie latem odbywają się koncerty w lesie, na powietrzu, między innymi Sopot Festiwal. Następny, pobliski punkt widokowy to Wzgórze Olimpijskie, skąd widać panoramę Sopotu i fragment Zatoki Gdańskiej.

Dalej udaję się wygodną ścieżką rowerową, wzdłuż Alei Niepodległości w stronę Gdyni Kolibek, gdzie skręcam pod mostem pod torami kolejowymi i jadę w górę w stronę Bernadowa, by wspiąć się na ostatni punkt widokowy - Wieża Kolibki. Rozlega się z niej widok zarówno na Gdynię jak i Sopot, 3 mola (Orłowo, Sopot i Zaspa), całą Zatokę Gdańską i morenowe wzgórza otaczające Trójmiasto. Z wieży wracamy tą samą trasą by dotrzeć do stacji szybkiej Kolei Miejskiej w Sopocie, lub jadąc w lewo, w stronę Gdyni dotrzeć do Klifu w Orłowie.

Avatar użytkownika
Super Mario Domator 10 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020