Ujście Wisły

Ujście Wisły

Artykuły
2011-09-19

Do Ujścia Wisły na brzegu elbląskim roweremWycieczkę rozpoczynam przed dworcem PKS w Gdańsku, nad którym rozciąga się widok na fortyfikacje z czasów napoleońskich.Stąd kieruję się w stronę Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej i dalej tą ulicą do dzielnicy Dolne Miasto.

Jadąc chodnikiem nad Opływem Motławy kieruję się na wschód, w stronę Żuławów Gdańskich, przez Olszynkę wyjeżdżam na peryferie miasta i dalej, minąwszy przejazd kolejowy, za ogródkami działkowymi skręcam w drogę z płyt betonowych w lewo, by po około 2 km dotrzeć do drogi E7 naprzeciw terenu LOTOS S.A.

Trasą E7 (poboczem) dojeżdżam do świateł, skręcam w lewo i ul. Benzynową zmierzam ku Martwej Wiśle. Jadę następnie wałem powodziowym wzdłuż niej, po drodze w pewnym miejscu przy zabudowaniach widać kamienie oznaczające dawny poziom wody podczas powodzi w roku 1697.Po około 2 km jazdy wałem skręcam w lewo w ul. Łąkową, by zbliżyć się do Martwej Wisły i wyjechać przed pontonowym mostem sobieszewskim. Przez most zaleca się jazdę chodnikiem dla pieszych po prawej stronie.

Jestem w Sobieszewie i po uzupełnieniu zapasów podążam ul. Boguckiego w stronę Świbna. Po drodze można skręcić w lewo, w stronę ośrodka Orle, by zażyć kąpieli w czystym Bałtyku i obejrzeć dom niemieckiego generała Forstera.

Wracam na ul. Boguckiego i dojeżdżam nią do Świbna i do Przekopu Wisły, skąd prom (cena 3 zł) zabierze nas w kilka minut na elbląski brzeg. Tam od razu po wyjeździe z promu, kieruję się w lewo polną drogą, mijam stare, rybackie domy i wjeżdżam do lasu.

Po minięciu bazy rybackiej, rower trzeba miejscami prowadzić, z uwagi na nierówną, kamienistą nawierzchnię i wąską ścieżkę. Po około 1 km ujrzymy groblę betonową idącą głęboko w morze i nią jazda rowerem jest już możliwa. Po odpoczynku w tym urokliwym miejscu możemy z powrotem udać się do promu, lub pójść plażą w lewo do Mikoszewa i dalej przejechać lasem do tej malowniczej, rybacko- turystycznej, miejscowości np. na pyszną rybę.

Następnie szosą można wrócić do promu, lub pojechać nią w lewo do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie.

Avatar użytkownika
Super Mario 10 kilometrów