Książeczka autostopowicza powraca w wersji internetowej

Artykuły
2009-09-14
EKOPRZEJAZDY.PL – Wspólne Przejazdy Międzymiastowe, to serwis propagujący bezpieczny autostop. Wzorując się na książeczce autostopowicza z lat 70. studencka firma z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości EKOPRZEJAZDY.PL proponuje tani, szybki, wygodny i ciekawy sposób podróżowania. „Akcja AUTOSTOP” z okresu PRL-u miała na celu zachęcenie kierowców do zabierania autostopowiczów. W okresie wakacyjnym biura turystyczne sprzedawały specjalne książeczki autostopowe z kuponami, które osoby podróżujące autostopem zostawiały kierowcy. Na koniec sezonu wakacyjnego wszyscy kierowcy biorący udział w akcji przesyłali zebrane kupony do biur turystycznych, a szczęśliwy posiadacz największej liczby kuponów mógł liczyć nagrodę.
Pomysł na reaktywację książeczki autostopowicza zrodził się w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja Wspólnych Przejazdów Międzymiastowych różni się od swej poprzedniczki z lat 70. formą książeczki - wersję papierową zastąpiono kuponami online.

Czy to jest bezpieczne?
Tak. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie muszą zarejestrować się w systemie. Każdy przejazd jest odnotowany w serwisie, zawiera czas i miejsce przejazdu oraz dane osób podróżujących. Autentyczność danych jest weryfikowana poprzez bankowy system płatności online przy dokonaniu płatności za kupony konkursowe przez pasażera. Dzięki temu kierowca ma pewność, że nie podwozi anonimowej osoby z ulicy. Kierowcy z kolei powinni dokonać weryfikacji swojego konta również poprzez ten system. Po podróży można dokonać oceny kierowcy lub pasażera, a także wystawić komentarz.

Jak to działa?
Kierowca bezpłatnie dodaje swoje jednorazowe i cykliczne przejazdy do bazy w serwisie zamieszczając proste ogłoszenia. W zależności od długości trasy przejazdu, określa symboliczną opłatę za przejazd, np.5 zł, 10zł lub więcej. Pasażer rejestruje się na stronie i wybiera interesującą go trasę. Następnie dokonuje opłaty online za dany przejazd – wykupuje kupony konkursowe. W konkursie uczestniczy zarówno kierowca jak i jadący z nim pasażer, którzy otrzymują szansę wygrania nagrody pieniężnej. Szczegóły konkursu przedstawione są w regulaminie. Organizatorzy akcji podwózek namawiają, by obskurne i brudne dworce zamieniać na przytulne kawiarnie, i podróżować wspólnie z innym kierowcą.

Korzyści?
Kierowcy nie otrzymują pieniędzy za przejazd bo to byłoby nielegalne. Formą „wynagrodzenia” są specjalne kupony konkursowe. Kierowca i jego pasażer otrzymują wspólny kupon konkursowy za każde 5zł zapłaconych za przejazd. Dwa razy w miesiącu wyłaniani są uczestnicy szczęśliwego przejazdu. Główną nagrodą jest kwota pieniężna pozyskana ze sprzedaży kuponów konkursowych i przeznaczona do równego podziału między kierowcę i jadącego z nim pasażera. Organizatorzy są przekonani, że możliwość wygrania nagrody skłoni kierowców do podwożenia, a pasażerów do korzystania z tej atrakcyjnej lecz nieco zapomnianej formy podróżowania. Czy uda się odbudować popularność autostopu w Polsce? To zależy od każdego z nas.

Więcej szczegółów na stronie serwisu: www.ekoprzejazdy.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020