Rodzinne wczasy, czyli wypożyczenie busa na wakacje

Rodzinne wczasy, czyli wypożyczenie busa na wakacje

Artykuły
2019-08-12

Każdy zasługuje na urlop. Jedni odpoczywają w kraju, inni natomiast wybierają zagraniczne kierunki wyjazdów. Jako że na wycieczki Polacy często wyjeżdżają w większych, kilkuosobowych grupach, a za środek transportu obierają auto, zwykły samochód osobowy może być niewystarczający. Jest jednak alternatywa dla takiego rozwiązania. To wypożyczenie busa na wakacje. Kto korzysta z tej opcji najczęściej i czy jest ona opłacalna?Polacy na wakacjachChcąc odpowiedzieć, czy wynajem busa na wakacje to dobry pomysł, warto się w ogóle przyjrzeć wakacyjnym upodobaniom Polaków. Jeśli posłużyć się badaniem przeprowadzonym przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii, w 2018 roku na urlop wybrało się blisko 70 proc. naszych rodaków, spośród których blisko 46 proc. wyjechało za granicę. Turyści spędzający wakacje w kraju wybierali: Morze Bałtyckie (52,6 proc.), góry (22,3 proc.), Mazury (18,8 proc.), inne polskie miasta (11,2 proc.), jeziora (5,6 proc.) czy inne miejsca (3,9 proc.).

Za granicą najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym była Chorwacja (22,6 proc.), a dalej Grecja (18,6 proc.), Hiszpania (15,2 proc.), Włochy (14,9 proc.), Niemcy (11,6 proc.), Czechy (10,3 proc.), Turcja (9,5 proc.), Egipt (6,2 proc.), Wielka Brytania (4,2 proc.) i inne kraje (24,5 proc.). Nie wiadomo jak będzie to wyglądać obecnie, ale według informacji podawanych przez członków Polskiej Izby Turystyki (PIT), w 2019 roku nastąpił powrót do kierunków przez kilka lat mniej obecnych na rynku: Turcji, Egiptu i Tunezji. 

W oczy rzuca się jeszcze jedna statystyka. Otóż coraz częściej Polacy na wakacje ruszają własnym autem. Przy wakacjach w Polsce taki środek transportu wybiera blisko 70 proc. turystów, w zagraniczną podróż samochodem rusza natomiast ok. 25 proc. ankietowanych. Nie ma problemu, jeżeli samochód jest na tyle przestronny, że pomieści całą rodzinę wraz z jej ekwipunkiem, jednocześnie gwarantując w miarę komfortową podróż. Jeżeli jest inaczej, pozostaje wypożyczenie dużego auta rodzinnego na wakacje, co ma coraz szerszą rzeszę zwolenników. Nie bez powodu, bo wynajem auta rodzinnego do Chorwacji, Niemiec, a nawet wynajem busa do Lwowa niesie w sobie wiele zalet.Dlaczego wypożyczenie busa na wakacje się opłaca?

Wynajem dużego auta to doskonała alternatywa dla grup przyjaciół i rodzin. Nie koniecznie tych największych, ale nawet 4- czy 5-osobowych. Nie podlega dyskusji, że długa podróż samochodem osobowym w pięć osób nie należy do przyjemnych. Zwłaszcza że w samochodzie muszą się pomieścić nie tylko członkowie rodziny, ale i zabrany przez nich ekwipunek. Poza tym na taki wynajem na wakacje decydują się turyści, którzy nie gustują w zorganizowanych wczasach. Osoby ceniące sobie niezależność i dowolność na płaszczyźnie organizowania wolnego czasu chętnie wypożyczają większe samochody. Popularny wśród turystów jest wynajem busów do Chorwacji, choć kierunek podróży jest już indywidualnym wyborem zainteresowanych.

Niepodważalnym faktem jest natomiast, że tego rodzaju wynajem samochodu na wakacje sprawdzi się wśród rodzin i grup osób, które posiadają dużą ilość bagażów i wakacyjnych akcesoriów. Jeżeli grupa turystów jest na tyle liczna, że do transportu niezbędne są dwa samochody osobowe, logiczne jest, że wynajem busa na wakacje to alternatywa, którą trzeba wziąć pod uwagę.

Busy 9-osobowe zapewniają dużą przestrzeń bagażową, która pozwoli pomieścić wszystkie walizki każdego z uczestników. To również spora przestrzeń wewnątrz pojazdu, co ma znaczenie w przypadku podróży z małymi dziećmi. Kolejną zaletą jest możliwość zamontowania bagażnika na rowery. W te i inne akcesoria, np. nawigację GPS, fotelik dla dziecka itp. busy z reguły doposażyć można w samych wypożyczalniach, jak ma to na przykład miejsce w wypożyczalniach oferujących wynajem samochodów w Poznaniu lub wynajem samochodów we Wrocławiu.

Co jeszcze? Wypożyczenie takiego auta na wakacje to brak kosztów związanych z eksploatacją własnego samochodu. To równie ważne. Zwłaszcza że samochody potrafią się popsuć w najmniej oczekiwanym momencie, co może całkowicie zepsuć długo planowany wyjazd. Tymczasem przy takim wynajmie, kiedy auto jest niezdatne do jazdy wskutek awarii czy kolizji, w ramach posiadanego przez samochód ubezpieczenia AC klientom zostaje podstawiony samochód zastępczy.

Jak wypożyczyć busa na wakacje?

Oczywiście interesuje nas wynajem dużego auta do 3,5 t, bo poruszać się nim można mając prawo jazdy kategorii B. Po znalezieniu wypożyczalni w swojej okolicy należy przyjrzeć się jej flocie. Pośród busów wypożyczalni oferującej wynajem samochodów w Warszawie dostępne są m.in. Opel Vivaro i Renault Traffic. To dwa najczęściej spotykane 9-osobowe busy przeznaczone na wynajem. Większe wypożyczane są sporadycznie. Wszystko z uwagi na przepisy. Podróż samochodem od 10 do 17 miejsc jest możliwa, ale konieczny będzie pasażer posiadający odpowiednie uprawnienia. Alternatywą jest jeszcze wynajem auta z kierowcą, ale nikt o zdrowych zmysłach, kto marzy o niezależnych i spontanicznych wakacjach, nie zdecyduje się na taką opcję.

Podstawą jest sprawdzenie, czy wypożyczalnia samochodów oferuje sprawne busy z pełnym pakietem ubezpieczeń i ogumieniem dostosowanym do pory roku. Przydaje się też gwarancja zapewnienia auta zastępczego w razie awarii oraz 24-godzinna pomoc techniczna. Różnice mogą pojawić się w cenie. Poza wysokością kaucji i dzienną ceną wypożyczenia sprawdzić należy koszt interesujących turystów dodatków. Niekiedy dodatkowo płatny jest wynajem busa za granicę.

Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba dokładnie obejrzeć auto, po czym dopilnować, aby pracownik odnotował wszelkie uszkodzenia i niedoskonałości pojazdu. Jako że wielogodzinne trasy wymagają niezawodnego i w pełni sprawnego pojazdu, skontrolować trzeba stan opon oraz wyposażenie pojazdu. Musi on być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło, gaśnicę oraz apteczkę. Przy podróżach z dziećmi zadbać trzeba również o foteliki. Tu skorzystać można ze swoich fotelików, ewentualnie podkładek lub je wypożyczyć wraz z pojazdem, na co pozwala niemal każda wypożyczalnia samochodów.

Ile kosztuje wynajęcie busa na wakacje?

Bez wątpienia wynajem dużego samochodu rodzinnego na wakacje, w porównaniu z podróżą samochodem osobowym, zyskuje w sferze komfortu. Busy są przestronniejsze i pozwalają zabrać cały bagaż, a jeżeli są w pełni sprawne, nic nie można im zarzucić na płaszczyźnie bezpieczeństwa. Zresztą bezpieczeństwo zależne jest nie tylko od stanu auta, ale też innych czynników, m.in.: umiejętności i logiki kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu. Pozostaje rozstrzygnąć kwestię kosztów. Znajdą się pewnie ci, którzy z pełnym przekonaniem stwierdzą, że wypożyczenie auta rodzinnego na wakacje jest nieopłacalne. Czy aby na pewno? 

Bez wątpienia w zakresie spalania, jeżeli mielibyśmy zestawić jednego busa i dwa samochody osobowe, wypożyczenie większego auta to dobra opcja. Wynajem busa, który pali ok. 7,5 l/100 km, jest znacznie bardziej opłacalny. Zwłaszcza że busy do 3,5 t jako samochody osobowe traktowane są również przy wszelkich opłatach, np. na autostradach.

Pozostaje jeszcze koszt ich wynajęcia. Cena za dobę wypożyczenia busa zależna jest od modelu, terminu i czasu trwania najmu. Zasada jest prosta: im dłuższej trwa wynajem, tym cena za dobę jest niższa, kształtując się w okolicach 180-280 zł/24h. Dodatkowo wypożyczalnia aut może naliczyć opłatę za wynajem samochodu za granicę. Jest to opłata jednorazowa i z reguły kształtuje się na poziomie ok. 50-150 zł. Ważne natomiast, aby w umowie nie znalazł się limit kilometrów, co może ograniczać podróżnych. Oczywiście płatne są również usługi dodatkowej i akcesoria, ale to już wybór indywidualny.

Tak więc czy wypożyczenie dużego auta rodzinnego na wakacje ma sens? Według nas, tak. Przy dalszych eskapadach w większym gronie to jedyna logiczna opcja. Samochód osobowy sprawdzi się przy krótkich wycieczkach, ale będzie mało komfortowy przy dłuższych wyjazdach. Z kolei przyczepa kempingowa czy kamper są zbyt drogie. Optymalnym wyborem będzie więc bus, ale ostateczna decyzja należy do turystów. Wszak zawsze należy to dobrze przeliczyć oraz rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1120810 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020