Flora gminy Sztabin

Artykuły
2009-08-11
Występuje tu szereg zbiorowisk niezmiernie rzadkich w Polsce i Europie. Do nich należą reliktowe zarośla brzozy niskiej właściwych dla Skandynawii. Bór (sosnowy) mechowiskowy, który prawdopodobnie powstał w drodze sukcesji, a jednocześnie na oligotroficznych torfowiskach przejściowych (duże powierzchniowo stanowisko ma na Czerwonym Bagnie).

„Trzecim rzadkim zbiorowiskiem są borealne świerczyny na torfie, typowe dla tajgi północno – eurazjatyckiej. Wśród roślinności wysokiej zasługuje też na uwagę i ochronę zbiorowisko brzeziny szuwarowej, istotnie różniącej się od brzezin bagiennych zachodnio – i środkowoeuropejskich. Jak na razie, ten typ brzezin znany jest tylko z bagien doliny Biebrzy”.

„Godne uwagi są też niektóre zbiorowiska łąkowe, te mianowicie, których nie poddano intensywnej gospodarce. Dotyczy to łąk trzęślicowych i ziołoroślowych, które należą obecnie do zanikających. Ich istnienie jest ściśle związane z jednokośnym – w drugiej połowie lata użytkowaniem.”

Według ostatnich badań flora Doliny Biebrzańskiej liczy ponad 960 gatunków roślin naczyniowych (w tym 930 gatunków roślin kwiatowych i prawie 30 paprotników). Należą one do 115 rodzin i 455 rodzajów. Najbogatszymi w gatunki rodzajami są turzyca (45 gatunków), wierzba i przetacznik (16 gatunków), koniczyna (13 gatunków), szczaw (12 gatunków), fiołek i jaskier (11 gatunków), wyka i przytulia (po 10 gatunków), rdest (9 gatunków), wiechlina, gwiazdnica, pięciornik, rdestnica i stokłosa (po 8 gatunków), skrzyp, bodziszek, dzwonek, starzec, wilczomlecz i sit (po 7 gatunków) pozostałe rodzaje liczą mniej niż siedem gatunków. Warto także zwrócić uwagę na fakt zidentyfikowania około 40 gatunków mniszka.

„Wśród blisko 1000 roślin naczyniowych, 107 gatunków (około 10% stanowią taksony o pędach zdrewniałych). Jest w tej grupie 39 gatunków drzew, 50 gatunków krzewów i 13 krzewinek. Odnotowano 61 gatunków roślin naczyniowych podlegających całkowitej ochronie gatunkowej i 18 pod ochroną częściową.

Do najrzadszych należą: pluskwica europejska, widłak cyprysowaty, rosiczka długolistna, rojownik pospolity, zaraza niebieska, niebielistka trwała, kosaciec bezlistny, żłobik koralowy.”
29 gatunków zostało wpisane do „Polskiej Czerwonej Księgi Roślin”, a na „Czerwonej liście roślin naczyniowych zagrożonych w Polsce” znalazło się 45 gatunków, (którą opracował w 1992 roku Zarzycki i Szeląg).

Charakterystyczne dla Bagien Biebrzańskich są wyspy nazywane „Grądami”. Stanowią ostoję dla ponad 650 gatunków bardzo rzadkich roślin naczyniowych.
Są wśród nich: kosaciec bezlistny, ozorka zielona, gółka długoostrogowa, zaraza niebieska, pluskwica europejska i obuwik pospolity - (stanowi najliczniejszą w Polsce populację ponad 3000 kwitnących pędów).

Tekst: Piotr Siebiedziński
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020