Rajskie polany w górach i w swym ogrodzie

Rajskie polany w górach i w swym ogrodzie

Artykuły
2018-12-14

Aby napawać się tym widokiem, do Doliny Chochołowskiej przybywają każdej wiosny tłumy turystów – chodzi o rajskie polany w Tatrach, czyli miejsca, gdzie kwitną krokusy. Nie każdy wie, że te piękne wiosenne kwiaty można podziwiać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej i nie tylko w Tatrach.Krokus, czyli szafran
Sprawcą zamieszania jest mały kwiat z rodziny kosaćcowatych – krokus spiski lub też szafran spiski (Crocus scepusiensis), jedyny gatunek krokusa występujący dziko w Polsce. Cykl rozwojowy szafranów jest dość nietypowy, ponieważ te wieloletnie rośliny rozpoczynają wegetację od wytworzenia kwiatów, liście natomiast wydają dopiero pod koniec kwitnienia. Nagie łodyżki są krótkie – mają zaledwie kilka centymetrów – a na ich szczytach rozwijają się okazałe, miseczkowate, sześciopłatkowe kwiaty o pięknym, jasnofioletowym zabarwieniu. Choć pojedynczy szafran nie wygląda szczególnie imponująco, w dużej grupie sprawia niesamowite wrażenie, o czym najlepiej świadczy fakt, że kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej są jedną z najlepiej znanych atrakcji turystycznych Tatr.Kiedy kwitną krokusy w górach?
Termin kwitnienia krokusów w górach zależy od warunków pogodowych. Pierwsze kwiaty pojawiają się wraz ze znikaniem okrywy śnieżnej, zazwyczaj od połowy marca do połowy kwietnia. Każdy, kto chce być na bieżąco z rozwojem sytuacji, powinien śledzić stronę internetową Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto przy tym pamiętać, że zapierające dech w piersiach polany pełne fioletowych kwiatów możemy oglądać w różnych malowniczych zakątkach polskich gór.

Gdzie można zobaczyć górskie krokusy?
Oprócz Doliny Chochołowskiej warto odwiedzić Polanę Kalatówki w Dolinie Bystrej. To nieco mniej uczęszczane, zaciszne i urokliwe miejsce, w którym krokusy kwitną równie bujnie i obficie – w dodatku można je podziwiać na tle Kasprowego Wierchu. Piękne kobierce szafranów pojawiają się także na Gubałówce i w Toporowej Cyrhli (najwyżej położonej części Zakopanego), przy Drodze pod Reglami, w Dolinie Kościeliskiej i na Polanie pod Kopieńcem. Bardziej wytrawni górscy wędrowcy mogą zdecydować się na wczesne wiosenne wejście na Grzesia, by krokusy z Doliny Chochołowskiej oglądać w pełnej kresie z wysokości 1636 m n.p.m., z dala od tłumów turystów. Spektakle kwitnących szafranów zobaczymy również poza Tatrami: fioletowe polanki znajdziemy w Beskidach Zachodnich, zwłaszcza wędrując trasami wiodącymi przez Gorce, Beskid Mały, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Beskid Żywiecki.
Krokusy można również uprawiać we własnym ogrodzie, najciekawsze odmiany dostępne są w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów pod tym adresem.

Górski pejzaż we własnym ogródku
Prześliczne krokusy, olśniewające zwłaszcza na tle topniejących czap śniegowych, mają jedną wadę: kwitną tylko przez około dwa tygodnie. Aby cieszyć się ich urokiem przez cały ten czas, miłośnicy górskich klimatów mogą skusić się na założenie własnego krokusowego poletka. Krokus uprawny (Crocus sativus) występuje w różnych odmianach barwnych – oprócz odcieni fioletu mamy do wyboru kwiaty białe, błękitne, złociste, kremowe, brązowe, w tym również dwu- i trójkolorowe. Te mało wymagające byliny cebulowe nie potrzebują w zasadzie żadnej pielęgnacji i kwitną niezawodnie co roku, stale się rozrastając i zagęszczając. Łatwo stworzyć z nich malowniczą kompozycję, która będzie żywą pocztówką z górskiej polany.Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020