Gleby gminy Sztabin

Artykuły
2009-08-11
W glacjale bałtyckim doliną Biebrzy odpływały wody fluwioglacjalne, a więc dolina funkcjonowała jako „pradolina”. W postglacjale intensywny przepływ wody ustał i rozwinęły się procesy zatorfienia, które doprowadziły do powstania kilkumetrowej warstwy torfu (do 6m).

Z okresu polodowcowego – holocenu występują na terenie gminy Sztabin: aluwia rzeczne, zwłaszcza żwiry, piaski, torfy, wapienie łąkowe i rudy darniowe.

Osady czwartorzędowe nie obfitują w wartościowe surowce, nie mniej jednak stanowią one poważną bazę surowcową dla rozwoju przemysłu i materiałów budowlanych. Wartość przemysłową mają następujące surowce: żwiry i pospółki, piaski, gliny, iły zastoiskowe, głazy narzutowe i torfy.

Gminne żwirownie występują we wsi Kamień i Jagłowo, natomiast prywatne są po dwie w Jasionowie, Lebiedzinie i Kamieniu. W Kotlinie Biebrzańskiej występują gleby bagienne i murszowe wytworzone z torfów niskich. Na pozostałym obszarze gminy Sztabin występują gleby bielicowe wytworzone z piasków. Są to gleby o niezbyt korzystnych fizycznych i chemicznych właściwościach.

Tekst: Piotr Siebiedziński
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020