Klimat gminy Sztabin

Artykuły
2009-08-11
Gmina Sztabin leży w najzimniejszym (po górach) regionie Polski. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 6,5¬ C (około 1,5 C niżej niż w centralnej Polsce). Ma na to wpływ długa zima trwająca 100 –120 dni. Średnia temperatura w styczniu spada do – 4,2 C, a średnie temperatury letnich miesięcy są zbliżone do temperatur w innych regionach kraju i wynoszą 16 – 17,5 C. Maksymalne temperatury notuje się w sierpniu (35,1 C), minimalne temperatury występują w styczniu (najniższa notowana to – 35,6 C). Okres wegetacyjny trwa 192 dni, okres bez przymrozków – 72 dni.

Amplituda średnich miesięcznych wynosi 21,2 C, natomiast amplituda wartości maksymalnych: 70,7 C. Roczna suma opadów zawiera się w granicach 550 – 700mm, ich maksimum przypada na lipiec i wynosi 97,4mm. W roku występuje 144 dni z opadami, z tego aż 82 w okresie wegetacji. Wiatry wieją głównie z zachodu (latem) oraz ze wschodu (zimą).

Na terenach położonych w Kotlinie Biebrzańskiej opady są około 20 – 30 mm niższe niż na otaczających ją wysoczyznach i równinach gminy. W przebiegu rocznym opady letnie przeważają nad zimowymi. Występują dwa maksima opadowe (w lipcu i listopadzie) oraz dwa minima (w lutym i październiku). Opady jesienne przeważają nad wiosennymi, a letnie nad zimowymi, co dowodzi przewagi cech klimatu kontynentalnego na tym obszarze. Deszcze ulewne i nawalne występują od czerwca do października w maksimum w czerwcu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu średnio 70 dni w roku.

Tekst: Piotr Siebiedziński
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020