Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry

Szlak turystyczny wokół jeziora Wigry

Artykuły
2018-06-19

Kilka dni temu będąc na spacerze zacząłem planować swój kolejny urlop. Świeże powietrze orzeźwiło szare komórki, które zaczęły w końcu pracować i tak o to powstał pomysł przejścia szlaku turystycznego wokół jeziora Wigry.Jeżdżę po rożnych zakątkach świata i wstyd się przyznać, że mieszkając nad samym jeziorem Wigry nigdy go nie obszedłem. W tym roku postanowiłem to zmienić. W trakcie kolejnego pobytu w domu planuję przejść Zielonym szlakiem im. Antoniego Patli: Stary Folwark – Stary Folwark (49 km) – właściwie jego większą częścią – moja trasa delikatnie odbiegnie od oryginału i zostanie skrócona.Postanowiłem podzielić się z Wami moją wersją, może akurat ktoś w czasie urlopu skusi się na odwiedzenie Suwalszczyzny :).

Teren i odległość nie jest wyzwaniem, także uważam, że w 3/4 dni spokojnie pokonam ten dystans. Nie chodzi o to, żeby zaliczyć szlak w jak najszybszym tempie, chodzi mi o jego poznanie i przybliżenie się do otaczającej natury :). Gdybym chciał go „odhaczyć” wsiadłbym na rower i przebyłbym go w jeden dzień. Swoją drogą z tego co wyczytałem trasa jak najbardziej nadaje się pod dwa kółka.

Szlak przebiega następująco:Stary Folwark – Leszczewek – Cimochowizna – Kładka – Słupie – Gawrych Ruda – Binduga – Powały – Bartny Dół – Bryzgiel – Krusznik – Zakąty – Czerwony Krzyż – Piaski – Mikołajewo – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Wigry – Magdalenowo – Tartak – Stary Folwark.

Dzień 1

Starym Folwark – Gawrych Ruda

Pierwszego dnia chciałbym przebyć odcinek do Gawrych Rudy. Jest to jedna z większych miejscowości turystycznych położonych na brzegu jeziora Wigry. Planowym miejsce campingu jest kompleks U Jawora. Znajdziecie tam pokoje z łazienkami, pole namiotowe, restaurację, bar, sklep spożywczy, produkty regionalne, wypożyczalnię sprzętu wodnego. W środy, soboty i niedzielę odbywają się tam również wieczory muzyczne.

Gdyby ktoś preferował przygotowanie własnego posiłku na grillu bez problemu może kupić kiełbasę w sklepie spożywczym, bądź świeżą rybę w Gospodarstwie Rybackim – bardzo smaczny pstrąg :).

Dzień 2

Gawrych Ruda – Czerwony Krzyż

Po śniadaniu ruszę w stronę Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej. Od kilku lat wybieram się na przejażdżkę i zawsze coś staje mi na przeszkodzie. Mam nadzieję, że tym razem nic takiego się nie wydarzy.

W miesiącach lipiec/sierpień odjazdy są w godzinach 10.00, 13.00, 16.00

Ceny:

 • bilet normalny – 30 zł
 • dzieci do ukończenia 16 lat – 20 zł
 • dzieci do ukończenia 7 lat – 6 zł
 • przewóz roweru – 10 zł

Są to dane z zeszłego roku. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie informacje zostaną zaktualizowane na stronie przewożnika.

Planuję wysiąść na przystanku Bratny Dół i dalej ruszyć pieszo. Chcę spędzić noc, gdzieś we wsi Czerwony Krzyż. Nie znajdziemy tam rozbudowanej infrastruktury, bo jak podaje wujek google po masakrze z 1944 wieś liczy tylko jedną zagrodę, więc cały ekwipunek trzeba zabrać z sobą. Jedno, co znajdę tam na pewno, to cisza :).

Dzień 3

Czerwony Krzyż – Wigry

Po drodze ( jeśli będzie odpowiednia pogoda ), zatrzymam się na plaży „Złote piaski„. Miejsce znane jest z bardzo dużego wypłycenia, można odejść spory kawałek od brzegu i dalej nie zamoczyć się w całości. Dobre miejsce na odpoczynek dla rodzin z małymi dziećmi.

Kolejnym punktem będzie wieś Wigry.

Warto zatrzymać się na nocleg na polu namiotowym. Ośrodek w swojej ofercie posiada: pokoje, pole namiotowe, pole campingowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Obiekt położony jest u stóp klasztoru. Zatrzymując się na noc w Wigrach mamy czas, aby spokojnie zwiedzić Kompleks Wigierski i przepłynąć się statkiem.

Kompleks Wigierski

Klasztor Wigierski można zwiedzać w godzinach  od 10.00. – do 16.00.

Wstęp na teren obiektu w celach turystycznych wymaga zakupu biletu:

 • bilet normalny – 8 zł
 • ulgowy – 4 zł
 • z przewodnikiem – 50 zł

Bilet umożliwia zwiedzanie: Apartamentów Papieskich, Kaplicy Papieskiej, Krypt w Kościele, Wieży Zegarowej oraz Wystaw organizowanych na terenie klasztoru.

Katakumby można zwiedzać w sezonie letnim od poniedziałku do soboty w godz. 9.00. – 18.00. W niedzielę w godz. 13.00. – 18.00. (zamknięte są w trakcie trwania okolicznościowych nabożeństw).

Muzeum Jana Pawła II jest czynne w sezonie letnim od 10.00. do 18.00. Obecnie do czerwca 2018 trwa tam remont i sale są niedostępne dla zwiedzających.

 

Rejs statkiem Papieskim Tryton

Rejsy statkiem odbywają się codziennie w godzinach: 10.00,  11.30 , 13.00 , 14.30 , 16.00

Cena biletów:

 • normalny – 30 zł
 • ulgowy – 25 zł  (dla dzieci do lat 14)
 • dzieci do lat 5 gratis

Na pokładzie statku obowiązuje karta wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego do nabycia na miejscu lub innych punktach sprzedaży na terenie WPN

 • cena karty dla osoby dorosłej 5 zł
 • cena karty ulgowej 2,50 zł

Podczas standardowych rejsów pasażerowie mogą zjeść papieską kremówkę oraz wypić kawę. Istnieje też możliwość rejsu na zamówienie i przygotowania biesiady rybnej. Fajną opcją jest również połączenie przejazdu wcześniej wspomnianą Wigierską Kolejką Wąskotorową i rejsu statkiem.

Moja trasa

Jak wspomniałem na początku moja trasa zostanie skrócona właśnie o wieś Wigry. Wielokrotnie zwiedzałem już klasztor i pływałem statkiem, nie planuję tego robić jeszcze raz. Chcę jedynie chwilę tam odpocząć i przeprawić się łódką lub kajakiem na drugą stronę do Starego Folwarku.

Stary Folwark

Noclegi

Baza noclegowa w Starym Folwarku jest bardzo obszerna i każdy znajdzie coś dla siebie od hotelu, pensjonatów na polach namiotowych kończąc.

Jedzenie

Podobnie jest z jedzeniem. Kilka obiektów, w czasie sezonu serwuje bardzo smaczne dania. Najbardziej znana jest restauracja „Pod Sieją” położona w centrum miejscowości. W menu znajdziemy wszystkie potrawy regionalne oraz bardzo dużą gamę ryb.

Kolejnym miejscem, gdzie można zjeść jest „Bar na Plaży„. Tam również skosztujemy potraw regionalnych oraz ryb. Jak nazwa wskazuję bar mieści się na plaży PTTK.

Atrakcje

Główną atrakcją miejscowości jest Muzeum Wigier mieszczące się w odrestaurowanej Stacji Hydrobiologicznej. Bardzo ciekawy obiekt. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 40 minut.

Godziny otwarcia

 • poniedziałek – niedziela 10.00 – 15.00
 • okres wakacyjny (lipiec – sierpień) 10.00 – 17.00

Cena biletów:

 • bilet normalny – 10 zł
 • bilet ulgowy – 5 zł
 • bilet rodzinny – 20 zł
 • wodne ścieżki bilet normalny – 12 zł
 • wodne ścieżki bilet ulgowy – 10 zł
 • przewodnik do 30 osób – 46 zł

A więc tak pokrótce będzie wyglądała moja przygoda z Wigierskim zielonym szlakiem. Już nie mogę się doczekać :).

Zapraszam na Suwalszczynę

 

Avatar użytkownika
smaczne podroze Domator 10 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020