Przystanek Sieradz – naładuj baterie – rozładuj emocje

Przystanek Sieradz – naładuj baterie – rozładuj emocje

Artykuły
2018-06-15

Odpoczynek, najlepiej aktywny, to najlepsze lekarstwo na wszelkie dolegliwości szczególnie cywilizacyjne. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na długi urlop, nie rezygnujcie z wyjazdów. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć miejsce, które nie narzuca się hałaśliwą ulicą, nie męczy wszechobecnym tłumem, miejsce, które dopasowuje się do Ciebie i pomaga naładować baterie.Sieradz – miasto nad rzeką Wartą w samym centrum Polski, w którym z roweru przesiądziesz się do kajaka czy turystycznego melexa, a pieszo urokliwe uliczki zwiedzisz w jeden weekend. Weekend wystarczy Ci też by się w tym mieście zauroczyć. To tylko 40 minut z Łodzi i Kalisza,  dwie godziny z Warszawy, Wrocławia czy Poznania by znaleźć się w zupełnie innej, bajkowo zielonej, spokojnej, ale również intrygującej rzeczywistości. Zielona dolina, historyczne zabytki, żywe lekcje historii dawnej wsi polskiej w autentycznym skansenie czy aktywny Park Adama Mickiewicza ze ścianką wspinaczkową, parkiem linowym, dużą strefą edukacyjną i strefą zabaw dla dzieci oraz ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. 

Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski – jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski.  I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice – Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II. Atmosferę tamtych czasów poczujecie na Starym Mieście, a przede wszystkim na Wzgórzu Zamkowym z odrestaurowanym fundamentem rotundy. 

Nic tak nie odświeża i nie regeneruje jak woda. Wystarczy stanąć na „sieradzkim moście wiszącym”, jednym z pierwszych w Polsce mostów wantowych, i poddać zmysły rewitalizującemu działaniu otoczenia. Cudowna dolina rzeki Warty, pobliskie odkryte, kaskadowe baseny, miejsca karawaningowe, stanica kajakowa i plaża z boiskiem do siatkówki pokazują aktywne oblicze miasta. Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście – Sieradz Open Hair Festivalu, który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca. To Mistrz Antoine Cierplikowski stał się inspiracją do powstania festiwalu. Sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o  swojej spokojnej przystani, do której przybył ponownie u schyłku aktywnego życia. 

To za jego kreatywnością i inspirującym duchem podążają przybywający tu na festiwal artyści. Począwszy od utalentowanych muzyków jak Dawid Podsiadło, Monika Bodka czy Kasia Nosowska ze zespołem Hey, którzy odwiedzili Sieradz w ubiegłych latach czy Kuby Badacha lub Alvaro Soler’a gwiazd tegorocznego festiwalu przez utalentowanych projektantów mody jak Maciej Zień, mistrzów grzebienia jak Yaga Hupało czy artystów z wielu innych dziedzin życia, podróżników, pisarzy.
Kiedy porannym spacerem, spływem kajakowym lub wycieczką rowerową naładujecie baterie, nie zapomnijcie rozładować emocji i energii podczas festiwalowych spotkań. 

Więcej informacji: http://sieradz.eu/  
http://openhair.pl/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020