Pałac Marianny Orańskiej w nowej odsłonie

Pałac Marianny Orańskiej w nowej odsłonie

Artykuły
2018-06-01

Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” odzyskuje swój dawny blask. Projekt realizowany jest przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki w ramach RPO Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych ma wartość 4 724 658,46 zł.Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania potencjału kompleksu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej i jego walorów poprzez przeprowadzenie prac rewitalizacyjnych i adaptacyjnych prowadzących do wykreowania spójnej kompleksowej oferty będącą ciekawą formą spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców regionu jak i turystów. 
W ramach projektu podjęto szeroko zakrojone prace, dzięki którym słynny pałac Marianny Orańskiej wraz z 120 hektarowym parkiem przechodzi kompleksowy remont. Zakończenie prac remontowych w ramach niniejszego projektu planowane jest w sierpniu 2018 roku. Projekt obejmuje zarówno prace remontowo-budowlane, modernizacyjne jak i konserwatorskie, a w tym m.in.:- Rewitalizację obiektu Mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia, 
- Wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Mauzoleum, 
- Rekonstrukcję stolarki okiennej parteru dziedzińca Pałacu, 
- Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne oraz Edukacyjne Pałacu, 
  - Rekonstrukcję balustrady tarasu widokowego Pałacu, 
  - Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem  
  Kulturowym, 
  - Budowę ogrodzenia kompleksu,
  - Dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych,

Zostanie stworzona także aplikacja mobilna dla odwiedzających turystów. Aplikacja będzie miała opcje oprowadzania po obiektach (Pałacu i Mauzoleum), jak i po atrakcjach ogrodów pałacowych i parku. 
Pałac w Kamieńcu Ząbkowicki to przykład zabytku, który da się uratować i ocalić od zapomnienia. Dzięki niniejszemu projektowi zespół pałacowo-parkowy stanie się na nowo destynacją turystyczną oraz ważnym ośrodkiem edukacji kulturalnej dla wielu pokoleń i wizytówką tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku

Nazwa beneficjenta: Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Tytuł projektu: „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”
Dofinansowanie: 4 724 658,46 PLN
Więcej o pałacu Marianny Orańskiej znajdziesz tutajAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020