Miasto nad rzeką – w centrum  Polski

Miasto nad rzeką – w centrum  Polski

Artykuły
2018-05-28

Julian Tuwim przyjeżdżał tu do swojej ciotki na wagary. Maria Konopnicka zatrzymywała się w pobliskim zajeździe by zaczerpnąć inspiracji. To miasto jest takie, jakie chcesz. Nie narzuca się hałaśliwą ulicą, nie męczy wszechobecnym tłumem, dopasowuje się do Ciebie.  Sieradz – miasto nad rzeką Wartą w centrum Polski, w którym z roweru przesiądziesz się do kajaka czy turystycznego melexa, a pieszo urokliwe uliczki zwiedzisz w jeden weekend. Weekend wystarczy Ci też by się w tym mieście zauroczyć.W 40 minut z Łodzi i dwie godziny z Warszawy by znaleźć się niemal w innej strefie czasowej. Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski – jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski. I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice – Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II.Dawny zamek książęcy przypomina dziś Zamkowe Wzgórze z odrestaurowanym fundamentem rotundy, z bielonymi chatami pobliskiego skansenu, w których czuć zapach drewna i wypiekanego niegdyś chleba. 

Stąd już tylko krótki spacer malowniczym parkiem A. Mickiewicza, by dotrzeć na kąpielisko nad rzeką Wartą, nad którą rozpościera się jeden z pierwszych w Polsce mostów wantowych. Pobliskie odkryte, kaskadowe baseny, miejsca karawaningowe, stanica kajakowa i plaża z boiskiem do siatkówki pokazują aktywne oblicze miasta. 

Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście – Sieradz Open Hair Festivalu, który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca.Tylko nieliczni potrafią pokochać Sieradz od razu. To wymagające miasto. Takie, które trzeba odkryć, poznać historyczne zaułki i zauroczyć się tak bardzo, by powrócić tu raz jeszcze. Wiedział o tym sam Mistrz Antoine Cierplikowski, sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o swoim ukochanym mieście w centrum Polski.

Więcej informacji: http://sieradz.eu/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020